دیده بان حقوق حیوانات
: پروژه عقیم‌سازی سگ‌های شهر تهران خود پروژه‌ای عقیم است. عقیم‌سازی سگ‌ها و گربه‌های شهری با هدف کنترل جمعیت آنها انجام می‌شود اما این پروژه مربوط به شهر تهران و تحت نظر شهرداری تهران بدون رعایت حداقل استانداردها در حال انجام است.


تغذیه سگ‌ها در این پروژه به طور ناقص انجام می‌شود. در شرایط استاندارد سگ‌های بالغ باید روزی یک وعده و توله سگ‌ها روزی سه وعده غذا بخورند.


این محوطه سایه‌بان و سرپناه ندارد و سگ‌‌ها سعی می‌کنند تا از هر امکانی برای فرار از تابش خورشید و گرمای هوا استفاده کنند.سگ‌های بالغ و توله سگ‌ها باید جدا از هم نگهداری شوند اما در این مرکز آنها در کنار هم هستند.
دو سگ ماده در این محوطه به تازگی مادر شده‌اند و این توله‌ها در شرایط مناسبی قرار ندارند.توله سگ‌ها در این سن و سال نباید عقیم شوند و حضور آنها در این مرکز سوال برانگیز است.


یک استامبولی و یک دبه پلاستیکی پاره شد تنها آبخوری‌های موجود در این محوطه بود که آبی هم در آن نبود.


صدها سگ در این محوطه زندگی می‌کنند.


این سگ در حال لیس زدن ظرف غذایی است که فعالان حقوق حیوانات برای آنها برده‌اند. هیچگونه شواهدی مبنی بر تغذیه این سگ‌ها در محوطه وجود نداشت و قطعا سگ‌ها توسط پیمانکار این پروژه به خوبی تغذیه نمی‌شوند.


تعدادی سگ خانگی هم در این مرکز نگهداری می‌شوند. سگ‌هایی که مسوولیت عقیم‌سازی آنها برعهده صاحبان آنهاست و مشخص نیست به چه علت و چگونه از این مرکز سر درآورده‌اند.به گفته فردی که قبلا هم به این مرکز وارد شده بوده این سگ که بیماری چشم گرفته است این مشکل را در گذشته نداشته است.سگی که پایش صدمه دیده و امکان راه رفتن نداشت. چنین مرکزی نیاز به دامپزشک دارد تا سگ‌های بیمار را درمان کند. قرنطینه برای سگ‌های بیمار جزو استانداردهای پایه‌ای مرکزهای نگهداری حیوانات است.این محوطه در واقع هنوز برای عقیم‌سازی سگ‌ها ساخته نشده است و کاری هم برای تکمیل آن انجام نمی‌شود.این محوطه در اطراف کمالشهر قرار دارد. اما نگهبان شبانه‌روزی ندارد.


منبع: ایسکانیوز