هنگامی که برای خرید یک همستر به پت شاپ می روید بایستی برخی موارد را جستجو کنید.اول از همه محیط اطراف حیوان را بررسی کنید.
-آیا بهداشتی و تمیز است؟
-آیا حیوانات آب و غذای کافی دارند یا آنکه غذاخوری آنها خالیست؟
-ظروف آب و غذای آنها تمیز است؟یا آنکه با مدفوع و فضولات آلوده و کثیف شده است؟
-همچنین باید فضولات کف قفس را به خوبی مشاهده کنید.
این موارد می تواند نشانگ خوبی برای مطمئن شدن از سلامتی حیوان باشد.چنانچه همه ی موارد خوب بود،حالا میتوانید همستر را مشاهده کنید.
حیوان سالم واجد ویژگی های زیر است:
1-فعالیت و تحرک:
جنب و جوش حیوان در قفس میتواند نشانگر خوبی برای سلامت حیوان باشد.بهترین زمان برای خریدن همستر فاصله ی زمانی بین عصر و شب است،چون همستر درین ساعت روز بسیار فعال و سرحال است.البته لازم است حیوان را از فاصله ی دور مشاهده کرد که حرکت حیوان از ترس نباشد.
حیوان سالم نسبت به هر حرکتی کنچکاو است و با بالا بردن سر و نگاه کردن به اطراف هوشیاری خود را نشان میدهد.از خرید حیوانات افسرده،بی حال و بی تحرک پرهیز نمایید.چرا که این موارد از نشانه های ویژه بیماری هاست.2-چشم ها:
چشم ها باید بزرگ،گرد و براق باشد.نباید هیچ گونه آثاری از کدورت،تو رفتگی،خونریزی و التهاب و ترشح در ناحیه چشم مشاهده شود.


3-پوشش خارجی:
خز همستر باید براق و درخشان و بدور از هر گونه ژولیدگی،کم پشتی،کچلی مطلق-در ناحیه ای از بدن- و آلودگی به فضولات باشد.یکی از بهترین راه های تشخیص سلامتی هر حیوانی وضعیت پوشش خارجی(مو-کرک-پشم)است.وآثاری از تورم،شکستگی و خونریزی نباید وجود داشته باشد.


4-پا،انگشت و ناخن:
همستر سالم باید دارای چهار انگشت به همراه یک شست کوچک در دست ها و پنج انگشت در پاها باشد.
به وضعیت قرارگیری انگشت ها دقت کنید.نباید آثاری از انحراف،قطع شدگی،لنگش،خونریزی،ترشحات چرکی،تورم و پوسته پوسته شدن وجود داشته باشد.ناخن ها باید کشیده و نوک تیز باشند و نوک آنها به سمت پایین باشد.نباید آثاری از انحراف به سمت بالا،پیچ خوردگی،خونریزی و پودری شدن در آنها دیده شود.پنجه ها و انگشتان باید صاف و تمیز باشند.
5-سوراخ های بینی:
باید گشاد،شفاف،متقارن،هم اندازه،تمیز و بدون آثاری از انسداد،تورم و ترشحات چرکی باشد.
6-مخرج:
باید تمیز و خشک باشد،بدون هیچ آثاری از تجمع مدفوع،پوسته پوسته شدن،خونریزی،برآمدگی و التهاب درین ناحیه باشد.انباشتگی مدفوع یا رطوبت در زیر دم نشاندهنده ی اختلالات گوارشی یا عفونت باکتریایی است.

7-مدفوع:
مدفوع همستر نباید آثاری از خونریزی،ترشحات چرکی،مخاطات روده یا بوی متعفن داشته باشد.در عین حال عدم وجود مدفوع در کف محل نگهداری حیوان می تواند ناشی از مشکلات داخلی باشد.
برگرفته از کتاب مدیریت و مراقبت از حیوانات خانگی،همستر
تالیف و ترجمه:دکتر محسن نوری،دکتر زهرا کامیابی مقدم