به گزارش خبرگزاری فارس از بوشهر، یعقوب پورحیاوی از جوانان بوشهری است که ایده‌های بسیار خوبی را برای نوآوری دارد و کارهای بسیار خوبی را نیز انجام داده است و اخیرا نیز سنگ قبر هوشمند را ساخته است که یک‌شنبه‌شب با حضور مسئولان رونمایی شد.
این مخترع ۱۷ سال سن دارد ولی دوره‌های متعددی را در زمینه ساخت رباتیک دیده است و متخصص موتورهای دریایی است و در زمینه تعمیرات بالگرد نیز تخصص دارد و هم‌اکنون به تدریس رباتیک مشغول است.
البته این ایده‌ها باعث نشده است تا این مخترع، فضایی را برای فعالیت خود داشته باشد و با سختی فراوان بخش کوچکی از حیاط منزلشان را به کارگاه تبدیل کرده است.
روشنایی هوشمند، شستشوی خودکار و پخش قرآن

پورحیاوی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به برخی از ویژگی‌های سنگ قبر هوشمند اشاره کرد و بیان داشت: این سنگ قبر از شیشه پلاستیک ساخته شده است و دارای سیستم روشنایی، سیستم صوتی و سیستم شستشو است.
وی ادامه داد: این سنگ قبر زمانی که کسی کنار آن می‌نشیند به صورت هوشمند روشن می‌شود و عملیات شستشو را نیز به صورت خودکار انجام می‌دهد.
این مخترع بسیجی بوشهری به دیگر ویژگی‌های این سنگ قبر اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: سیستم صوتی این سنگ قبر نیز هوشمند است و صدای صوت قرآن عبدالباسط و همچنین شروه پخش می‌کند.
وی در ارتباط با هزینه‌های ساخت هر سنگ قبر نیز بیان داشت: ۲ میلیون تومان برای ساخت یک سنگ قبر هوشمند هزینه می‌شود که امیدواریم با حمایت مسئولان شاهد تجاری شدن این سنگ قبر باشیم