فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان

دانلود APP پارسی پت برای گوشی های Android و Apple

واگذاری بچه گربه ۶ ماهه فوری

تشکر تشکر:  5
لایک لایک:  5
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوع: بیشتر از سنجاب ها بدانیم

 1. #1
  همکار قدیمی berti bani آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  مری
  محل سکونت
  shiraz
  حیوان خانگی
  خــــــــــرگوش
  تاریخ عضویت
  Jan 2013
  شماره عضویت
  5480
  میانگین پست در روز
  3.12
  نوشته ها
  4,264

  بیشتر از سنجاب ها بدانیم

  SQUIRREL
  سنجاب نوعی جونده بسیار باهوش فعال و نقب زن(حفار) می باشد و مهارت بسیار زیادی در بالا رفتن و پریدن از صخره ها و درختان دارد. امروز بسیاری از دوست داران حیوانات خانگی علاقمند به نگهداری از این حیوان می باشند.سنجاب را بسیاری جز گیاه خواران می دانند ولی عده ای از محققان عقیده بر همه چیز خوار بودن این حیوان دارند به طوری که در مواقع کمبود مواد غذایی می تواند از حشرات یا دیگر منابع نیز تغذیه کند.
  سنجاب ها در اکسر نقات دنیا یافت می شوند و بالغ بر 24 گونه مختلف می باشند که می توان به انواع (سنجاب خاکستری ، سنجاب فاکس ، سنجاب قرمز آمریکایی ، سنجاب غول پیکر ، سنجاب پرنده شمالی ، سنجاب پرنده جنوبی ، سنجاب آسیای ، سنجاب زمینی ، سنجاب زمینی قطب شمال و سنجاب غربی ) اشاره کرد.
  در جدول ذیل مشخصات عمومی ده گونه از مهمترین گونه های سنجاب آورده شده است.
  ارتفاع
  (بر حسب سانتیمتر)
  وزن بدن
  (بر حسب گرم)
  طول دم
  (برحسب سانتیمتر)
  طول بدن
  (بر حسب سانتیمتر)
  نام سنجاب ردیف
  ــــــــــ 400-700 20-24 24-25 سنجاب خاکستری
  GRAY SQUIRREL
  1
  ــــــــــ 750-950 25-31 26-32 سنجاب فاکس شرقی
  EASTERN FOX SQUIRREL
  2
  ــــــــــ 140-310 16-9 17-23 سنجاب قرمز آمریکای شمالی
  NORTH AMERICAN RED SQUIRREL
  3
  9 140-310 25-45 25-45 سنجاب غول پیکر
  GIANT SQUIRREL
  4
  5-6 75-185 9-18 16-21 سنجاب پرنده شمالی
  NORTH FLYING SQUIRREL
  5
  5-6 45-100 9-11 13-14 سنجاب پرنده جنوبی
  SOUTHERN FLYING SQUIRREL
  6
  9 1450-310 9-16 14-23 سنجاب آسیایی(سیبرین)
  ASIAN (SIBERIAN) SQUIRREL
  7
  ــــــــــ 144-830 5/3-25 11/5-38 سنجاب زمینی دم گرد
  ROUND-TAILED GROUND SQUIRREL
  8
  ــــــــــ ــــــــــ ــــــــــ 38 سنجاب زمینی قطب شمال
  ARCTIC GROUND SQUIRREL
  9
  ــــــــــ 25-120 8-10 8-16 سنجاب غربی
  WESTERN CHIPMUNK
  10
  1.سنجاب خاکستری


  2.سنجاب روباهی شرقی


  3.سنجاب قرمز آمریکای شمالی


  4.سنجاب غول پیکر


  5.سنجاب پرنده شمالی


  6.سنجاب پرنده جنوبی


  7.سنجاب آسیایی

  8.سنجاب زمینی دم گرد

  9.سنجاب زمینی قطب شمال


  10.سنجاب غربی  وزن و اندازه:وزن و اندازه در انواع سنجابها مختلف می باشد و از 72 تا 1000 گرم می باشد ، طول سر و بدن 12 تا 30 و دم 9 تا 30 می باشد.


  طول عمر:طول عمر در سنجابها بین 2 جنس نر و ماده متفاوت می باشد ، در ضمن طول عمر سنجاب بستگی به المانهایی چون شرایط خوب زندگی ، تغذیه مناسب و غیره دارد.به طور کلی می توان گفت طول عمر سنجابها در نرها 2/5 سال و به ندرت به 4 یا 8 سال هم می رسد و در مادها 4 سال و در برخی موارد 8 تا 20 سال هم می رسد. متوسط عمر سنجا***** که در حیاط و حش زندگی می کنند 8 سال می باشد.


  محل نگهداری:سنجابها را می توان به صورت تکی یا جفت و یا به صورت دسته جمعی یا با 1 نر و 2 ماده نگهداری کرد. به طور کلی هر چه قفس و محل نگهداری بزرگتر و در مکان دنج و مناسب باشد بهتر است.البته سنجابها را می توان در قفس های کوچک هم نگهداری کرد ولی به علت فعالیت زیاد حیوان و حفظ سلامتی سنجاب ، قفسی به ابعاد 3 تا 4 متر مربع برای نگهداری 1 یا چند سنجاب بسیار مناسب می باشد.جنس قفس می بایست از جنس چهار چوب فلزی که حد اعقل 1 یا 2 قسمت آن دارای دیوار محکم و مقاوم باشد ، اگر قفس در محیط باز است بایستی رو به جنوب ساخته شود و دارای سقف عایق در برابر باران و برف باشد.جنس دیواره های قفس محل نگهداری سنجاب باید طوری ذخیم به ابعاد کمتر از 5/1 در 5/2 سانتیمتر باشد و توسط مفتول مقاوم در برابر جوییدن خوب بسته شود.کف قفس نیز از جنس بتون باشد (به علت این که سنجاب ها حفارهای زبر دستی می باشند.) ، در داخل قفس به منظور ساختن محیط شبهه طبیعی می بایست از لوله های بتونی و تاغچه و شاخ و برگ درختان استفاده کرد و به اضای هر سنجاب جعبه کوچکی به ابعاد حد اعقل 15 در 20 سانتیمتر با ورودی به قطر 5 سانتیمتری قرارداد.


  تغذیه:
  سنجاب می تواند از میوه درخت بلوط ، انواع دانه های روغنی ، انواع غلات(ذرت ، گندم ، جو و… ) ، دانه هایی که به مصرف قناری می رسد ، انواع مغزها(گردو ، فندق ، پسته و…) ، انواع میوه جات و سبزیجات ، غذاهای پلیت مانند(دانه پارس ، غذای سگ و سرلاک) ، شکوفه و برگ درختان ، تخم آفتاب گردان و انواع حبوبات تغذیه کند ، ولی از دادن نمک به سنجاب خود داری شود چون باعث کاهش طول عمر سنجاب می شود ، بادام زمینی هم غذای مناسبی برای سنجاب نمی باشد و تخم میوه های مانند پرتقال و زردآلو نیز سمی می باشد ، در هر صورت برای جلوگیری از بروز عارضه استخوانی می بایست در جیره غذایی سنجاب ها نسبت کلسیم به فسفر باید 5/1 به 1 باشد.


  نکته:دندانهای سنجاب مانند دیگر جوندگان همواره در حال رشد است و برای جلوگیری از رشد بیش از حد دندان می بایست از شاخ و برگ درختان و غذا های سفت در تغذیه آنها استفاده کرد ، در تغذیه سنجاب در اسارت حتی استفاده از استخوان و پای مرغ نیز توصیه می شود.


  نکته:مدفوع خواری سنجابها امری طبیعی در جوندگان است و علت آن استفاده از ویتامینهای موجود در مدفوع که حاصل تولید میکروب های روده می باشند است.  زمستان خوابی:
  سنجابهای وحشی و سنجاب هایی که در محیط باز زندگی می کنند و بعضی از سنجا***** که در منزل زندگی می کنند ممکن است به خواب زمستانی بروند و این امری طبیعی است و توصیه می شود به هیچ عنوان مزاحم زمستان خواب سنجا***** که به خواب زمستانی می روند نشوید.  جنسیت و تولید مثل:
  در نوع نر سنجاب ، آلت تناسلی قابل مشاهده است. مانند دیگر جوندگان فاصله مقعد تا برآمدگی ادرار در ماده ها کمتر است. سن بلوغ در سنجاب در حدود 1/5 سالگی می باشد.سنجاب ها تا 2 بار در سال توانایی تولید مثل دارند یکی در نیمه اول اسفند و دیگری در مهر ماه ، البته به طور معمول هر سال یک زایمان رخ میدهد.تعداد توله ها(بچه ها) در هر زایمان 3 تا 5 توله می باشد و حتی ممکن است تا 10 توله برسد.


  مهمترین بیماریهای سنجاب  انگلهای خارجی:


  دمودکس: از مهم ترین انگلهای خارجی، چرب دمودکس است که معمولاً قسمتهای پشتی سنجاب را بیش از سایر جاها درگیر می کند. از علایم آلودگی به این چرب می توان به: خارش، ریزش مو، ضخیم شدن پوست و ایجاد سبوره بر روی پشت و پهلوهای حیوان اشاره کرد. به محض مشاهده این علایم، بایستی سنجاب را نزد دامپزشک ببرید. وی با خراش دادن پوست بوسیله تیغ اسکالپل و سپس مشاهده جرب در زیر میکروسکوپ، بیماری را تشخیص داده و داروی مناسب برای این جرب را تجویز خواهد نمود.


  کنه:
  از دیگر انگلهای خارجی مهم در سنجاب است. گاهی اوقات حضور حتی یک کنه، به دلیل اینکه این حیوان به سموم مترشحه از غدد بزاقی کنه ها بسیار حساس است، می تواند باعث مرگ حیوان گردد. از مهم ترین کنه هایی که بر روی پوست سنجابها مشاهده گردیده، کنه "درمانستور آندرسونی" می باشد. به منظور درمان با دامپزشک خود مشورت نمایید، اگر تعداد کنه ها بر روی پوست اندک باشد، می توان با گذاشتن یک پنبه آغشته به الکل بر روی کنه ها و پس از مدتی، بیرون کشیدن سر آنها بوسیله پنس آنها را جدا نمود و در صورت فراوان بودن تعداد آنها می توان از سموم و پودرهای کنه کش مخصوص حیوانات استفاده کرد.  میاز:
  معمولترین نوع میاز در سنجابها، لارو مگس های کوتربیا است که در زیر پوست قرار گرفته و باعث ایجاد آبسه های زیر پوستی در حیوان می گردد که با درد و خارش همراه هستند. بهترین برخورد با میازها، برداشتن آبسه ها و ضدعفونی زخمهای حاصله می باشد.  انگلهای داخلی:

  طیف وسیعی از انگلها ممکن است سنجاب را به عنوان میزبان خود قرار دهند، آنها باعث بوجود آمدن بیماریهای مهمی مانند فاسیولوز، هیداتوز، ژیاردیوز (توسط گونه های مختلف ژیاردیا)، کوکسیدیوز، توکسوپلاسموز و....... می شوند.
  رشد دندانها


  سنجاب هم دندانهای پیش آنها رشد
  زیادی دارند اما کوتاه کردن دندان سنجاب در حالت هوشیاری سنجاب غیر ممکن است
  بنابراین استفاده از گردو با پوست، بلوط، میوه درخت کاج، یونجه و سنگ های معدنی در
  کوتاه نگاه داشتن دندان سنجاب بسیار موثر است. 2. #2
  پاسخگو تالار مرغ عشق Mohammad.bto آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  Mohammad bto
  علایق
  .film.music.sher.
  حیوان خانگی
  Morghe eshgh♥
  تاریخ عضویت
  Jul 2014
  شماره عضویت
  10190
  میانگین پست در روز
  0.52
  نوشته ها
  437
  سلام ممنون بابت زحماتی که میکشید .. سنجاب ها خیلی قیافه با مزه ای دارن .. فقط چرا نرها انقد طول عمرشون نسبت به ماده ها کمتره !!!
  پيشـانـي ار ز داغِ گنــاهـي سيــه شــود , بهتــر ز داغ مُهـرِ نمــاز از سر ريــا... نام خــدا نبــردن از آن بــه كه زيرِ لــب , بهر فريــب خلــق بگوئــي خــدا خـدا...

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
کشتار گنجشک ها به قصد لذت را متوقف کنید
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ
درود شما به صورت میهمان وارد شده اید. جهت استفاده از امکانات لازم است عضو شوید
از انجمن حامیان حقوق حیوانات میهن پت حمایت کنید