مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اراک گفت: برای نخستین ‌بار در کشور پناهگاه حیوانات حیات وحش در اراک افتتاح شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از اراک محمد حسین ساده‌وند ظهر امروز در کارگروه کنترل جمعیت حیوانات ناقل بیماری به انسان که در سالن اجتماعات شهرداری اراک برگزار شد، افزود: این مرکز به عنوان نخستین مرکز عقیم ‌سازی، واکسیناسیون و نگهداری سگ‌های ولگرد با مساحت 920 متر مربع در اراک احداث شده است.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اراک بیان کرد: این مرکز دارای قفس قرنطینه اولیه، قرنطینه ریکاوری، محوطه باز، توله‌سرا و قفس نگهداری سگ‌‌های نژاد دار است که به صورت پایلوت در شهر اراک راه‌اندازی شده است.

وی تصریح کرد: در گذشته سگ‌های ولگرد توسط شلیک گلوله معدوم می‌شدند که با مراجعه به آمار متوجه شدیم که جمیعت حیوانان کنترل نشده است.ساده‌وند ادامه داد: سگ‌ها به صورت اکوسیستمی و با زاد و ولد با کاهش جمعیت مقابله می‌کردند، ضمن اینکه این امر آلودگی‌های زیست محیطی و بهداشتی را به همراه داشت.


این مقام مسئول اظهار کرد: در حال حاضر از ابتدای سال جاری تمامی حیوانات به صورت زنده جمع‌آوری شده و در پناهگاه نگهداری و قلاده گذاری و عقیم سازی می‌شوند.مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اراک گفت: واگذاری سگ‌های نژاد دار بر اساس دستورالعمل ستاد مرکزی کنترل جمعیت حیوانات و فرم مسئولیت پذیری و شناسنامه‌دار کردن حیوانات در این مرکز انجام می‌شود.

وی یادآور شد: امید می‌رود با این روش جمعیت حیوانات کنترل و از آسیب رساندن به حیوانات زنده جلوگیری شود.

منبع:فارس