به احتمال زیاد این روزها این عبارت رو زیاد شنیدین و ویدیو هایی دیدین از افرادی که سطل آبی رو روی سرشون خالی میکنن..موضوعی که درین تاپیک قراره دربارش بخونید آشنایی بیشتر با دلیل انجام این کاره..

پیت فرتز کاپیتان ۲۹ ساله بیسبال، از سال ۲۰۱۲ مبتلا به بیماری ALS شد و اولین کسی بود که چالش سطل یخ را برای حمایت از بیماران مبتلابه ALS مطرح کرد و از دوستاش دعوت کرد تا این حرکت رو برای حمایت از افراد مبتلا به این بیماری انجام دهند.و همون طور که میبینین حالا تبدیل که این دعوت تبدیل به حرکتی جهانی شده.
بیماری ALS یه بیماریه که عصب رو درگیر میکنه..و چون اعصاب باعث حرکت ماهیچه ها میشن بنابراین آسیب عصبی منجر به فلج تدریجی ماهیچه ها و نهایتا فلج عمومی یعنی فلج تمام اعضا میشه..بعد بیمار توانایی جویدن،بلع(قورت دادن) و تنفس رو هم از دست میده و نهایتا 2-3 سال بعد از ابتلا فوت میکنه.
این بیماری درمانی نداره و دلیل این بیماری هنوز کشف نشده اما دانشمندان دلایل ارثی رو دخیل میدونن.

استیون هاوکینگ رو که میشناسین؟اون هم به این بیماری مبتلاست.البته پیش بینی هارو بهم زده و بیشتر از 3 سال به زندگیش ادامه داده.امیدوارم این اطلاعات براتون مفید بوده باشه..اطلاعات بیشتر در این مورد رو از این دو لینک میتونین بخونین.

اسکلروز جانبی آمیوتروفیک - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
چالش سطل یخ - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

و در پایان اینم چالش سطل آب یخ به شیوه ی میهن پتی..البته گویا پیشی مون اصلا راضی نیست از دعوت شدنش به این چالش..:-)