ذبيح‌الله غريب امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به فعاليت‌هاي سازمان دامپزشكي هرمزگان با بيان اينكه بخش اعظمي از فعاليت‌هاي اين سازمان در امور نظارتي است، اظهار داشت: هرمزگان به دليل موقعيت ويژه از نظر دامپزشكي نيز همانند ساير بخش‌ها داراي اهميت است.
وي افزود: امروزه توجه به بخش دامپزشكي و صنايع توليد مواد پروتئيني سبب شده فعالان اين بخش به استقرار سرمايه‌گذاري‌هاي نو توجه‌اي ويژه داشته باشند كه در اين راستا طي سال گذشته شاهد سرمايه‌گذاري‌هايي در استان بوده‌ايم.
مديركل دامپزشكي هرمزگان با بيان اينكه توجه به صنعت پرورش شتر مرغ به دليل درآمدزا بودن اين صنعت و مستعد بودن اقليم استان مي‌تواند به عنوان يك مبحث جدي مورد توجه قرار گيرد، ادامه داد: در اين راستا تسهيلات مناسبي از سوي بخش‌هاي مربوطه واگذار مي‌شود و بايد به بازاريابي اين محصول نيز در بخش كلان توجه شود تا به درآمدزايي بهينه برسد.
وي در ادامه با بيان اينكه طي سال گذشته صادرات آلايش‌هاي خوراكي از هرمزگان كه عمدتا به چين بوده و برابر با يك هزار و 800 تن است، اضافه كرد: همچنين صادرات مواد غيرخوراكي ساير استان‌ها كه تحت نظارت سازمان دامپزشكي هرمزگان انجام شده است به 9 هزار تن مي‌رسد.
غريب با اشاره به پويايي صنعت پرورش ميگو در هرمزگان بيان داشت: 50 مزرعه پرورش ميگو در حال حاضر از لاروهاي توليدي سازمان دامپزشكي استفاده مي‌كنند.
وي همچنين با بيان اينكه هرمزگان در مبحث صادرات و واردات كالا به عنوان گلوگاه مطرح است، به مبحث توسعه و ايجاد آزمايشگاه‌ها در باب بررسي و نظارت بر محصولات پروتئيني و گوشتي اشاره كرد و افزود: در سال 89 توسط اكيپ‌هاي دامپزشكي استان بيش از 500 هزار تست و كنترل كيفي انجام گرفته است.
اين مسئول ادامه داد: تعداد لاشه‌هاي كشتار شده مورد نظارت در استان طي مدت زمان مذكور به 46 هزار قطعه در بخش دام سنگين رسيده است.
وي عنوان داشت: همچنين سازمان در بخش نظارت بر لاشه‌هاي طيور نيز به 6 ميليون و 800 هزار قطعه نظارت كرده است.
مديركل دامپزشكي هرمزگان گفت: طي سال 89 يك ميليون جلد پوست حيوانات با نظارت سازمان دامپزشكي هرمزگان به خارج از كشور صادر شده است.
غريب در بخش ديگري از سخنان خود ابراز داشت: ‌طي سه ماهه نخست سال‌ جاري موارد كار سازمان در كنترل تب برفكي كاهش يافته است.
وي با بيان اينكه انجام طرح‌هاي واكسيناسيون در جمعيت دامي استان با چهار نوع واكسن روند اجرايي خوبي دارد، افزود: در حال حاضر جوامع دامي استان عاري از بيماري "لكه سفيد " است.
غريب همچنين با اشاره به آغاز فعاليت نخستين سايت پرورش كركوديل در جزيره هنگام با بيان اينكه دومين محموله كروكوديل اين سايت به زودي از تايلند وارد جزيره هنگام مي‌شود، خاطرنشان كرد: پرورش كركوديل علاوه بر درآمدزا بودن در فروش فرآورده‌ها و آلايش‌ها در زمينه جذب گردشگران و توريسم نيز تاثيرگذار است.