تميز بودن به همان اندازه كه براي ما مهم است، براي جانوران نيز اهميت دارد. يورش پيوسته‌ي انگل‌ها، باكتري‌ها و قارچ‌ها، باعث به وجود آمدن شيوه‌هايي براي دور ماندن از آن‌ها در جانوران شده است. حمام گرفتن با روغن، گل و لاي، گرد و غبار و آب دهان، از جمله‌ي آن‌هاست. برخي از جانوران نيز به تميز كردن جانوران ديگر مي‌پردازند و براي اين كار سودمند خود، غذا دريافت مي‌كنند.

برخي از اين راهكارهاي بهداشتي ممكن است براي سلامتي انسان نيز سودمند باشد. براي مثال، اگر بدانيم كه يك جانور براي دور ماندن از باكتري‌ها از چه ماده‌ي شيميايي بهره مي‌برد، مي‌توان از آن به عنوان داروي پادزي(آنتي‌بيوتيك) استفاده كنيم. همچنين اگر بدانيم كه يك جانور براي دور كردن حشره‌ها از چه ماده يا راهكاري كمك مي‌گيرد، مي‌توانيم حشره‌كش‌هاي قدرتمندي بسازيم.

حمام آب داغ

ميمون‌هاي مكاك ( Macaca fuscata )، كه در ژاپن يافت مي‌شوند، در روزهاي سرد زمستان به چشمه‌هاي آب داغ پناه مي‌برند. آن‌ها با حمام كردن در اين چشمه‌ها از سرماي شديدي كه گاه به 15 درجه زير صفر مي‌رسد، در امان مي‌مانند.

حمام روغن

مرغ‌ماهي‌خوار( Alcedo atthis ) پرهايش را با روغني مالش مي‌دهد كه باكتري‌ها را از بين مي‌برد. اين روغن در پايه‌ي دم پرنده ترشح مي‌شود و علاوه بر اين كه پرها را در برابر آب مقاوم مي‌كند، آن‌ها را ضد عفوني نيز مي‌كند.

حمام آب دهان

ببرها مانند بسياري از گربه‌سانان ديگر با زبان زبر خود گوشت را از استخوان جدا مي‌كنند. آن‌ها با اين زبان برس مانند، پوست كركي خود را نيز تميز مي‌كنند.

حمام شلپ شلوپي

وال گوژپشت ( ****ptera novaeangliae ) آن قدر در آب دريا بالا و پايين مي‌پرد تا انگل‌ها را از پوست خود جدا كند. اين رفتار در وال‌هاي ديگر و پستانداران آبزي ديگر نيز ديده مي‌شود.

حمام گرد و غبار

گورخر آفريقايي( Equus burchelli ) خودش را به زمين مي‌مالد و حسابي گرد و خاك راه مي‌اندازد تا از اين راه حشره‌ها، پوست مرده و موهاي قديمي را از پوستش جدا كند.

حمام گل و لاي

فيل‌هاي آفريقايي( Loxodonta africana ) خودشان را با گل و لاي شست و شو مي‌دهند. وقتي گل و لاي خشك مي‌شود، پوشش سختي روي پوست مي‌سازد كه حشره‌ها را دور نگه مي‌دارد.

ماهي جراح

لاكپشت دريايي سبز ، رابطه‌ي دوستانه‌اي با ماهي جراح( Chelonia mydas ) دارد. ماهي با خوردن انگل‌هاي روي پوست لاك‌پشت حسابي سير و لاكپشت هم حسابي تميز مي‌شود.

پرنده‌ي فراش

ايمپالا( Aepyceros melampus )، كه در آفريقا يافت مي‌شود، به پرنده‌ي فراش(اُكسپيكر) اجازه مي‌دهد حشره‌ها لابه‌لاي موهاي پوستش را شكار كند.

مارماهي مسواك‌زن

مارماهي زرد رنگ( Gymnothorax flavimarginatus ) دهانش را باز نگه مي‌دارد تا ميگوي فراش( {Lysmata amboinensis ) لابه‌لاي دهانش را تميز كند. البته شكم ميگو نيز حسابي سير مي‌شود.

موم ضد انگل

نوزاد كرمي شكل بيد اطلس( Attacus atlas )، كه در مالزي يافت مي‌شود، براي دور ماندن از انگل‌ها پوششي از موم سفيد ترشح مي‌كند.

تميزي لانه

سينه سرخ( Erithacus rubecula ) فضله‌هاي جوجه‌هايش و ماده‌هاي سمي ديگر را با كيسه‌ي ويژه‌اي از لانه دور مي‌كند. اين پرنده با تميز نگه داشتن لانه‌اش از بيمار شدن جوجه‌ها جلوگيري مي‌كند.

پاك‌كردن روده‌ها

شامپانزه‌ي آلفا( Pantroglodytes schweinfurtheii )، كه در آفريقا زنگي مي‌كند، با خوردن برگ‌هاي گياهان ويژه‌اي، انگل‌ها را از روده‌هاي خود پاك مي‌كند و از دل‌درد نجات پيدا مي‌كند.

منبع: جزیره دانش