رئیس شبکه دامپزشکی کوهبنان از واکسیناسیون بیش از ۱۰۰ قلاده سگ علیه بیماری هاری در شهرستان کوهبنان خبر داد دکتر محمود زین الدینی رئیس شبکه دامپزشکی کوهبنان در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی ۷۲عارف با تأکید بر جدی گرفتن هر گونه گازگرفتگی و ایجاد خراش توسط حیوانات خانگی افزود از ابتدای سال تا کنون […]

رئیس شبکه دامپزشکی کوهبنان از واکسیناسیون بیش از ۱۰۰ قلاده سگ علیه بیماری هاری در شهرستان کوهبنان خبر داد

دکتر محمود زین الدینی رئیس شبکه دامپزشکی کوهبنان در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی ۷۲عارف با تأکید بر جدی گرفتن هر گونه گازگرفتگی و ایجاد خراش توسط حیوانات خانگی افزود از ابتدای سال تا کنون بیش از یکصد قلاده سگ در این شهرستان واکسینه شده اند.
وی با اشاره به اینکه بیماری هاری یک بیماری ویروسی خطرناک و مشترک بین انسان و دام است افزود :این بیماری در اثر هرگونه ایجاد خراش یا گزش توسط حیوانات وحشی، اهلی و گاهاً جوندگان ایجاد می شود .
دکتر زین الدینی با بیان اینکه تمام حیوانات خونگرم پستاندار نسبت به ویروس هاری حساس هستند گفت: باید هر گونه گزش و گاز گرفتگی از سوی حیوانات خانگی حتی حیوانات تکسمی از قبیل اسب و الاغ و نیز کلیه حیوانات وحشی را جدی بگیریم و نسبت به انجام اقدامات بهداشتی لازم حساس باشیم و در اولین فرصت به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نماییم.
وی در مورد روش درمانی این بیماری گفت: متاسفانه تاکنون هیچ روش درمانی برای این بیماری ویروسی مهلک، یافت نشده و تنها راه حل موجود مراجعه سریع به مراکز درمانی جهت جلوگیری از پیشرفت بیماری است.
رئیس شبکه دامپزشکی کوهبنان در ادامه تصریح نمود: ارتقاء سطح آگاهی صاحبان حیوانات خانگی ، قلاده زدن و مقید کردن آنها، جلوگیری از نزدیک شدن افراد و به خصوص کودکان به سگ های ولگرد، جمع آوری و دفن بهداشتی زباله، ایمن سازی و واکسیناسیون افراد در معرض خطر از جمله راه های پیشگیری از ابتلا به این بیماری است.
وی با اشاره به اینکه از بین بردن سگ های ولگرد و واکسیناسیون سگ های گله و خانگی از جمله اقدامات مؤثر جهت مقابله با این بیماری خطرناک و کشنده می باشد گفت: در جهت انجام بهینه این عملیات از گله‌داران و دامداران محترم درخواست می‌شود؛ همکاری لازم را با اکیپ های واکسیناسیون داشته باشند و مراتب را با شماره تلفن ۴۷۲۴۴۰۱ اداره دامپزشکی کوهبنان در میان بگذارند.
نامجو کوهبنانی