طیف وسیعی از غذاها در این گروه قرار می گیرند مانند گوشت ، مرغ ، جگر و ماهی (بعنوان منبع پروتئین)، برنج و سیب زمینی (بعنوان کربوهیدرات) ، هویج و سبزیجات (بعنوان منابع ویتامینی) که از هر 3 گروه می بایست در یک وعده غذایی موجود باشد .
ـ شیر غذای اصلی توله ها تا 4 هفتگی است .
ـ غذاهای پروتئینی که غذای اصلی محسوب می شوند باید بصورت پخته مصرف شوند .
1. گوشت : بیشتر نیازهای غذایی سگ را تأمین می کند ولی به تنهایی کافی و اقتصادی نبوده و برای کامل کردن آن می توان سیب زمینی ، ماکارونی ، هویج و سبزیجات به گوشت اضافه و با هم آنها را پخت .
2. جگر : غنی از ویتامین های a و b و فسفر می باشد . در صورت نیاز جگر باید بصورت محدود و حتماً بصورت پخته باشد زیرا در کشورمان مشکل انگلی در کبد دامها زیاد است و همچنین بقایای دارویی در جگر زیاد وجود دارد .
3. مرغ : هضم آن آسان است ولی کالری آن نسبت به گوشت کمتر است . استنخوانهای مرغ را باید جدا نمود زیرا ممکن است در دستگاه گوارش سگ ایجاد مشکل نماید .
4. پای مرغ : پای مرغ را نباید به تنهایی بعنوان وعده غذایی به سگ داد زیرا از ارزش غذایی پائینی برخوردار بوده و ایجاد یبوست می کند . در صورت امکان به 1 الی 2 وعده در هفته محدود شود .
5. ماهی : حتماً استخوان های آن را خارج کنید . نباید ماهی کیلکا به میزان زیاد به سگ داده شود . زیرا در جذب برخی ویتامین ها ایجاد اختلال می کند .
6. برنج : برنج پخته غذایی سهل الهضم بوده و به همراه مرغ غذایی مناسب می باشد . مصرف کته با ماست بعنوان غذایی سبک به سگهای دچار مشکل گوارشی مناسب است .
7. تخم مرغ پخته : برای توله ها و سگهایی که دوره نقاهت بیماری را طی می کنند غذایی بسیار مناسب است .
8. سبزیجات : سبزیجات و میوه ها منابع مناسب ویتامینی هستند . سگها قادرند پروتئین و چربی موجود در سبزیجات را به مواد غذایی مورد نیاز خود نبدیل کنند . هویج ، کلم و سیب زمینی پخته برای جیره غذایی سگ مناسب است .
9. غذاهای آماده : بصورت کنسرو و یا غذای خشک و نیمه خشک در دسترس می باشد . این غذاها از ارزش غذایی مناسبی برخوردار بوده و متعادل می باشد و مصرف آنها طبق دستورالعمل کارخانه بسیار مفید است . غذای خشک باید به همراه میزان فراوانی آب داده شود .

* توله ها باید تا 8 هفتگی در کنار مادر باشند . در این مدت فقط از شیر مادر استفاده می کنند .
* از 4 هفتگی به بعد می توان غذای نرم جامد را (به همراه شیر مادر) شروع کرد .
* در صورتی که توله 2-1 ماهه از مادر جدا شده می توان به ان 5 وعده غذا در شبانه روز داد . که 3 وعده آن باید شیر گاو ولرم همراه نان یا بیسکویت باشد و 2 وعده دیگر غذای گوشتی همراه آب آن داده شود . حجم هر وعده باید کم باشد .
* در بین 4-2 ماهگی رشد توله سریع بوده و نیاز به 4 وعده غذا در شبانه روز دارد ( 2 وعده شیر ولرم + بیسکویت و نان و دو وعده هم غذای گوشتی ) .
در این سن وجود چربی در جیره و اضافه کردن ویتامین های گروه b و مکمل های معدنی بسیار مفید است .
دراین سن از دادن استخوان مرغ یا دنده مرغ باید خودداری کرد . ولی دادن استخوان مصنوعی یا قلم جهت تأمین کلسیم و تقویت فکها و تمیز کردن دندان ها مناسب می باشد .
* در 4 ماهگی یک وعده شیر را می توان حذف کرد ( 3 وعده غذا در شبانه روز )
* در 6 ماهگی 2 وعده غذا در شبانه روز کافی است (صبح و غروب)
* پس از بلوغ توله ها (در یک سالگی) می توان 1 وعده غذا داد (بویژه برای سگهای بزرگ)
* باید توجه داشت که با کاهش تعداد وعده ها میزان غذا در یک وعده باید افزایش یابد .
* غذا بهتر است هنگام غزوب داده شود .
* به سگهای بالغ نژاد کوچک می توان 2 وعده غذا در روز داد ( یک وعده با شیر و بیسکویت در صبح و غذای اصلی در غروب ) زیرا نژادهای کوچک معده کم حجم دارند .
* سگهای ماده آبستن تا 50% بیش از میزان طبیعی خود نیاز به غذا دارند ( بویژه در آبستنی ماه دوم)
* به سگهای بیمار نیز باید غذای مطبوع با حجم کم و در وعده های بیشتر داده شود .
* آب تازه باید همیشه در دسترس باشد زیرا سگ در طول شبانه روز از راه ادرار ، مدفوع و له له زدن آب از دست می دهد .
* غذا باید سر یک ساعت مقرر جلوی سگ گذاشته شود و 20-15 دقیقه بعد برداشته شود تا سگ عادت کند .
* ظرف غذا و آب باید از جنس استیل باشد و د هر روز شسته شود .
* به سگ بالغ حدود یک بیستم وزنش در روز غذا بدهید .
* از مکمل های ویتامینه و مواد معدنی در جیره غذایی سگ خود استفاده نمائید .
* در مواقع بیماری ، جیره عذایی بر اساس نظر دامپزشک تهیه شود .

نویسنده: دکتر حامد رضا زاده