نوعی قورباغه کوچک که در فصل سرد به خواب زمستانی می‌رود، می‌تواند در کمک به انسان برای فتح فضا حیاتی باشد.

به گزارش زیست آنلاین از ایسنا قورباغه Cyclorana alboguttata که تا حدود 7.62 سانتی‌متر رشد می‌کند، برای ماه‌ها بدون رنج‌بردن از ضایعه عضلانی به خواب زمستانی فرو می‌رود.

حفظ عضله در زیر گرانش صفر یکی از مشکلاتی است که پیش از اعزام فضانوردان برای ماموریت‌های آتی به مریخ باید بر آن غالب آمد.

به ادعای محققان حاضر در این مطالعه، نتایج حاصل در پیش‌گیری از ضایعه عضلانی در بیماران تختخواب‌نشین نیز موثر است.

دانشمندان استرالیایی دانشگاه کوینزلند ژن‌های کلیدی را یافته‌اند که به قورباغه ‌مزبور امکان اجتناب از ضایعه ماهیچه‌ای را به هنگام عدم‌فعالیتش می‌دهد.

چنانچه محققان موفق به درک گذرگاه‌های سیگنال‌دهنده و عامل مقاومت در مقابل ضایعه ماهیچه‌ای این قورباغه شوند، این گذرگاه‌ها به کاندیداهایی کارآمد برای مطالعه ضایعه عضلانی در پستانداران تبدیل خواهند شد. این گذرگاه‌ها در طراحی درمان‌هایی برای بیماران تخت‌خواب‌نشین یا فضانوردان کارآمد خواهد بود.

یکی از ژن‌های کشف‌شده به نام survivin از سلول‌ها در مقابل ساز و کار خودکشی که معمولا سلول‌های بیمار یا آسیب‌دیده را از بین می‌برد، محافظت می‌کند. ژن دیگر checkpoint kinase 1 است که تقسیم سلولی و ترمیم دی‌ان‌ای را کنترل می‌کند.

در پستانداران، عضلات غیرفعال توسط مولکول‌های با بار بسیار موسوم به ROS آسیب می‌بینند. این مولکول‌ها پروتئین‌ها را از بین می‌برند و موجب ضایعه ماهیچه می‌شود.


جزئیات این دستاورد علمی در مجله «انجمن زیست آزمایشگاهی» منتشر شد.


منبع:ایسنا