قسمت اول :


myxomatosis چیست؟

بیماری شدید ویروسی است که از پنجاه سال پیش که وارد بریتانیا شد در میان جمعیت خرگوش های وحشی تلفات زیادی داشته است . و در خرگوش های خانگی هم مستعد ابتلا به این بیماری هستند و هر ساله مواردی از ابتلای خرگوش های خانگی به این ویروس گزارش شده است.
تعداد و شدت شیوع این ویروس در طول زمان تغییر می کند . این ویروس بدنام است به این دلیل که با توجه به پیش زمینه مصونیت در خرگوش ها می تواند تغییر کند . (یعنی اگر مصونیت ایجاد شده باشد در جمعیت خرگوش ها می تواند با توجه به نوع مصونیت ویروس تغییر شکل داده و دوباره جمعیت خرگوش ها را مبتلا کند) برای مثال در سال پاییز سال 2000 در جنوب انگلستان یک گونه جدید و بدخیم از این ویروس شیوع پیدا کرد.
آیا خرگوش من در خطر ابتلا به این بیماری است؟
این ویروس تهدیدی برای تمام خرگوش ها هست . اما بسته به اینکه این خرگوش را در داخل یا خارج از خانه نگه می دارید این تهدید متفاوت است.
خرگوش هایی خانگی که در خارج از خانه زندگی می کنند بیشتر در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند مخصوصا اگر با خرگوش های وحشی تماس داشته باشند . خرگوش های مبتلا به انگل یا کک هم در معرض خطر بسیار بالای قرار دارند . صاحبان خرگوشی که سگ یا گربه نگهداری می کنند و سگ و گربه آنها خرگوش وحشی یا خرگوش صحرایی شکار می کند (یا روباهایی که به باغ می آیند و اطراف قفس خرگوش رو بو می کشن یا با به عبارتی با بینیشون لمس می کنند) باید بیشتر مراقب باشند زیرا کک یا انگل خرگوش بوسیله این حیوانات به درون خانه آورده می شود و به خرگوش خانگی آنها منتقل می شود .
خرگوش هایی که در خانه زندگی می کنند نسبت به خرگوش هایی که در بیرون زندگی می کنند کمتر در معرض خطر ابتلا به ویروسmyxomatosisهستند . با این حال آنها نیز ممکن است مبتلا شوند بنابر این باید واکسینه شوند و از منابع انتقال بیماری حفاظت شوند.

چگونه شیوع پیدا می کند ؟
این ویروس معمولا از طریق حشرات (کک و پشه) حامل ویروس Myxomaمنتشر می شود . اما از یک خرگوش به خرگوش دیگر نیز می تواند رخ دهد . پیش از این بصورت عمده در گونه های فرانسوی به طور عمده دیده شده بود اما در پاییز 2000 در جنوب انگلستان نیز انتقال خرگوش به خرگوش مشاهده شد . و در حال حاضر نیز ممکن است اتفاق بیفتد.

خرگوش خانگی به روش های زیر می تواند به myxomatosis مبتلا شود :
1 . از نیش پشه حامل ویروس Myxoma
2 . از گزش کک های حامل ویروش Myxoma ( کک ها می توانند ماه ها درون یونجه و علوفه خشک زنده بمانند)
3 . Myxomatosis می تواند توسط Cheyletiella کنه خز (معمولا در بدن سگها زندگی می کند) منتشر شود .


چه اتفاقی میفتد وقتی یک خرگوش مبتلا به myxomatosis می شود ؟

نوع کلاسیک myxomatosis در خرگوش هایی که واکسینه نشده اند دیده شده است این یک بیماری وحشتناک است که دو هفته طول می کشد تا خرگوش را بکشد و درمان معمولا بی نتیجه هست به همین دلیل هست که معمولا مرگ آسان توصیه می شود .
Myxomatosis کلاسیک با آب ریزش چشم شروع می شود که در مراحل بسیار ابتدایی می تواند با ورم ملتحمه (التهاب ملتحمه یا کنژنکتیویت (Conjunctivitis) یا قرمزی چشم التهاب غشاء چشم است که بدلایل عفونی و یا غیر عفونی رخ می‌دهد. ملتحمه (conjunctiva) غشاء نازک و شفافی است که روی سفیدی چشم (صلبیه) و سطح داخلی پلک‌ها را پوشانده‌است.) اشتباه گرفته شود. با این وجود myxomatosis بسیار متفاوت است که با تورم دستگاه تناسلی همراه هست ورم ملتحمه بشدت پیشرفت می کند همراه با ایجاد تورم و بوجود آمدن غده های کوچک بر روی سر هست که معمولا با آمدن چرک غلیظی از بینی و چشمها همراه هست (چشمها معمولا با چرک بسته شده اند) که باعث کوری سریع می شود . و تومورهایی بر روی بدن دیده می شود.
همچنان دو نوع غیر معمول از myxomatosis وجود دارد :
یکی که باعث بیماری ذات الریه و بیماری شبه Pasteurellosis می شود .
دیگری بیماری (myxomatosis ندولر) است که بطور عمده پوست را تحت تاثیر قرار می دهد . و حامل یک پیش آگاهی هست.
اگر خرگوش واکسن myxomatosis زده باشد الگوهای بیماری در آنها بسیار متفاوت دیده شده با شدت کمتری . میزان شدت بیماری در خرگوش های واکسینه شده بستگی به مقاومتی دارد که آنها از خود نشان می دهند و بسیار غیر قابل پیش بینی هست . بعضی از خرگوش های مبتلا شده فقط چند ضایع پوستی عجیب و غریب از خود نشان می دهند و به غیر از این خوب می مانند و نوع دیگر خرگوش کاملا ضعیف می شود و همرا با ورم ملتهبه می باشد و بسیار شبیه بیماری myxomatosis کلاسیک هست و تنها تفاوت این است که با واکسناسیون از یک بیماری کشنده به یک بیماری قابل درمان تبدیل می شود .

ادامه دارد .....


مترجم و گردآورنده : برتی بانی

اختصاصی سایت میهن پت