فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان

دانلود APP پارسی پت برای گوشی های Android و Apple

واگذاری بچه گربه ۶ ماهه فوری

تشکر تشکر:  7
لایک لایک:  8
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوع: تومورها و سرطان در سگ ها(قسمت اول) (اختصاصی میهن پت)

 1. #1
  همکار قدیمی berti bani آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  مری
  محل سکونت
  shiraz
  حیوان خانگی
  خــــــــــرگوش
  تاریخ عضویت
  Jan 2013
  شماره عضویت
  5480
  میانگین پست در روز
  3.11
  نوشته ها
  4,264

  تومورها و سرطان در سگ ها(قسمت اول) (اختصاصی میهن پت)

  تومور هر گونه توده، دست انداز ، چیز زائد یا تورم است . آن تومورهایی که بواقع سرطان هستند نئوپلاسم نامیده می شوند . که به دو گروه خوش خیم و بدخیم تقسیم می شوند . رشد تومورهای خوش خیم بسیار کند است ، سلول های اطراف را مورد تجاوز و تخریب قرار نمی دهند و در جاهای دیگر بدن پخش نمی شوند .این سرطان معمولا تهدیدی برای زندگی پت شما نیست. تومورهای خوش خیم با جراحی قابل درمان هستند ، بشرطی که کل تومور با عمل جراحی برداشته شود .

  تومورهای بدخیم سرطان های تهدید کننده زندگی هستند و بسته به بافتی که منشاء آنها هستند ، کارسینوم ، سارکوم یا لنفوم نامیده می شوند . سرطان حمله می کند به بافت های بدن و در سراسر بدن رشد و گسترش پیدا می کند . در برخی موارد بافت های بدخیم و سرطانی از تومور اولیه جدا شده و وارد دستگاه گردش خون و یا سیستم غدد لنفاوی می شوند و از این طریق قسمت های دیگر بدن را آلوده می کنند . این فرایند متاستاز نامیده می شود .

  هرگونه رشد غیر عادی توده ای در بدن سگ باید توسط دامپزشک مورد بررسی و معاینه قرار بگیرد . در بیشتر موارد سرطان در سگ ها با معاینه فیزیکی تشخیص داده می شود . حدود نیمی از تومورها یا زخم های روی یا زیر پوست قابل مشاهده هستند. تومورهای اطراف مقعد ، تومورهای بیضه ، تومورهای غدد پستان ، تومورهای غدد لنفاوی و سرطان در دهان را می توان با معاینه و لمس قابل تشخیص داد . تومورهای استخوانی معمولا با یک تورم ، لنگ زدن یا یک توده متورم که استخوانی را در بر می گیرد تشخیص داده می شود . شایع ترین سرطان های داخلی شامل سرطان طحال ، کبد و دستگاه گوارش هستند . سرطان در این مناطق پیشروی می کند قبل از آنکه حتی به داشتن سرطان مشکوک بشوند . معمولا اولین نشانه ها شامل از دست دادن وزن، توده قابل لمس در شکم، استفراغ، اسهال، یبوست، و یا خونریزی از دستگاه گوارش می باشد .

  سرطان ریه در سگ ها نادر است . با این حال سگ هایی که د ر معرض دود سیگار هستند بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان ریه می باشند . ریه ها همچنین جزء قسمت هایی هستند که در آنها متاستاز تحت تاثیر سرطان کبد رخ میدهد یا به عبارتی سلول های سرطانی از کبد به ریه ها گسترش پیدا می کند. اکثر سرطان ها در سگ های میان سال تر و مسن تر رخ می دهد . با یک معاینه بالینی معمولی می شود بیشتر سرطان ها را تشخیص داد . در نتیجه اگر شما یه طور مرتب با فاصله زمانی کم توسط دامپزشک معاینه بشوند بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده می شود . و این برای سلامت و زندگی سگ شما بسیار مهم است.

  به عنوان یک اصل و قاعده یک سگ سالم که بالای هفت سال سن دارد باید حداقل یک بار در سال توسط دامپزشک معاینه شود. اگر به سلامت سگ خود مشکوک شدید تعداد مراجعه به دامپزشک باید افزایش یابد . اگر هر گونه نشانه بروز سرطان در سگ سالمند شما دیده شد باید سریعن به دامپزشک مراجعه کنید .


  چه عواملی باعث بروز سرطان در سگ می شود ؟


  در سرطان رشد و تقسیم سلولها دریک قسمت از بدن با سرعت انجام می گیرد . اکثر سلولها در بدن میمیرند و دوباره جایگزین می شوند این روند چند دوره در طول زندگی یک سگ اتفاق ما افتد . این اتفاق طبق یک الگوی منظم که توسط ژن ها کنترل می شوند به آرامی انجام میشود و هر سلول کپی دقیقی از اجداد خود هست با همان نقشه ژنتیکی . هرگاه ژن هایی که باعث ایجاد نظم دهی به این الگوی تکثیر هستند دچاراختلال شوند سلول ها دچار بی نظمی ژنتیکی و رفتارهای غیر متعارف میشوند . سلول های جهش یافته اغلب به میزان فوق العاده ای تکثیر و به صورت توده های بزرگ از سلول های متفاوت از جمعیت سلولی اطراف خود مشخص می شوند . چنین توده هایی سرطان نامیده می شوند . از آنجا که سلول های سرطانی دچار تغییر نقش الگوی ژنتیکی می شوند نمی توانند وظایف خود را در بدن بدرستی انجام دهند . اگر سرطان کنترل نشود سریع به بیشتر نقاط بدن سرایط می کند به روش متاستاز . در اینجور مواقع باعث مرگ سگ می شود .

  برخی از ژن های سرطانی بصورت موروثی به یک سگ منتقل می شوند یا در ژنتیک گونه و نژاد خاصی بیشتر دیده می شود ...

  ادامه دارد...  گردآورنده : برتی بانی

  اختصاصی سایت میهن پت
  فرستاده شده از Lenovo A3000-Hِ من با Tapatalk 2. #2
  همکار قدیمی berti bani آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  مری
  محل سکونت
  shiraz
  حیوان خانگی
  خــــــــــرگوش
  تاریخ عضویت
  Jan 2013
  شماره عضویت
  5480
  میانگین پست در روز
  3.11
  نوشته ها
  4,264
  تومورها و سرطان در سگ ها ( قسمت دوم)


  چه نژادهایی از سگ بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان هستند؟


  اگر شما یک سگ نژاد دار دارید ، باید به این نکته توجه کنید که سگ هایی که برای منظور خاصی اصلاح نژاد و تربیت شده هستند بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان هستند .


  برخی از نژادهای سگ بیشتر در معرض خطر ابتلا به بعضی از بیماری ها هستند . بسیاری از شما با بیماری ژنتیکی دیسپلازی لگن که در سگ های بزرگ شایع تر هست آشنا هستید.  بیماری های دیگری نیز وجود دارند که در نژادهای خاصی بیشتر دیده می شوند و سرطان نیز از این قاعده مستثنی نیست .  در این زمان سگ شکاری گلدن رتریور بیشتر از هر نژاد دیگری در معرض خطر ابتلا به سرطان قرار دارد طبق بر آوردی که انجام شده بیشتر از ۷۵٪ از سگ های شکاری نژاد گلدن رتریور در طول زندگی خود مبتلا به سرطان می شوند.  سرطان های رایج بین سگ های نژاد گلدن رتریور عبارتند از :


  استئوسارکوم (سرطان استخوان)


  lymphosarcoma (سرطان غدد لنفاوی و سیستم)  hemangiosarcoma (سرطان عروق خونی ، که طحال نیز درگیر آن می شود).


  باکسر هانیز در معرض خطر ابتلا به سرطان قرار دارند .


  برخی از سرطان های رایج در این نژاد عبارتند از :


  سرطان مغز


  تومور ماست سل(این تومور شامل سلول هایی بنام ماست سل هست که پوست و قسمت های دیگری از بدن را درگیر می کند.)


  سگ های نژاد اسکاتلند تریر و تریر سفید هایلند غربی به همراه سگ گله شتلند ،بیشتر در معرض ابتلا به نوعی تومور یا سرطان مثانه هستند.  شیوع تومور ماست سل در نژاد پاگ و شارپی بیشتر دیده شده .  نژاد راتو ایلر ، گریت دین و نژاد های بزرگ دیگر بیشتر در معرض خطر ابتلا به استئوسارکوم( استئوسارکوم یا استئوژنیک سارکوم Osteosarcoma, osteogenic sarcoma یکی از شایعترین تومور ها یا سرطان های بدخیم اولیه استخوان است یعنی منشاء آن از خود استخوان است.) می باشند .

  دلیل اینکه نژاد خاصی مبتلا به نوع خاصی از سرطان می شوند ژن ها هستند اما چگونه ژن ها در نهایت باعث ایجاد سرطان مشوند؟

  هنگامی که نژاد خاصی از سگ ایجاد می شود ،سگی با ویژگی های فیزیکی خاص برای ارائه خدمات خاصی که مد نظر افراد خاصی است آماده می شود .مانند باکسر که طی جنگ جهانی دوم توسط افسران نازی تربیت شد.

  در گذشته نژادهای سگ برای اهداف خاصی مورد استفاده قرار می گرفت مانند کشیدن سورتمه ، نگهبانی دادن و مراقبت کردن و ...

  اما با گذشت زمان اصلاح نژادی برای سرگرمی انسان و در شکار مورد استفاده قرار گرفت .

  بعدها اصلاح نژادی برای افراد خاصی تبدیل به نوعی سرگرمی شد.
  بسیاری از سگ های نژاد معروف امروزی از نظر فیزیکی و روحی و خلقیات اصلاح نژادی شده اند آنگونه که مطابق میل افراد خاصی بودند که این اصلاحات نژادی را در سگ ها انجام دادند.

  وقتی ما از گروهای کوچک سگ هم نژاد برای جفت گیری و نسل کشی استفاده کردیم بطور یفین توله هایی خواهیم داشت که هر چی بیشتر صفات ژنتیکی والدین خود را به ارث می برند .


  و اینگونه هست که خطر ابتلا به یک بیماری را در نژادی خاص افزایش می دهیم . چون با تولید مثل در هر نسل و قوی تر شدن صفات ژنتیکی ، ژن های بد نیز قوی تر در نسل های بعد ظاهر می شوند و بدین گونه خطر ابتلا به بیماری در گونه ای خاص افزایش می یابد.

  با این حال عوامل بسیاری هستند که خطر ابتلا به سرطان را در سگ ها افزایش می دهند.  ادامه دارد...


  گردآورنده :برتی بانی


  اختصاصی میهن پت  فرستاده شده از Lenovo A3000-Hِ من با Tapatalkاطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. گربه تونکینس مقاله اختصاصی میهن پت
  توسط پلنگ صورتی در انجمن معرفی نژادهای مختلف گربه
  پاسخ: 3
  آخرين نوشته: 20th August 2016, 11:55 AM
 2. تومورها و زگیلهای مهبلی در سگها(اختصاصی میهن پت)
  توسط voodi در انجمن بیماری های اختصاصی سگ
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 9th September 2014, 10:42 AM
 3. تولید مثل در سگها (اختصاصی میهن پت)
  توسط voodi در انجمن اصول نگه داری از سگ ها
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 9th June 2014, 11:09 AM
 4. سرطان و تومور در پرندگان(اختصاصی میهن پت)
  توسط armin 1 در انجمن بیماری پرندگان
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 18th December 2013, 12:25 AM
 5. تولبار اختصاصی میهن پت
  توسط Pars در انجمن آموزش استفاده از انجمن
  پاسخ: 20
  آخرين نوشته: 13th August 2012, 03:45 AM

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
کشتار گنجشک ها به قصد لذت را متوقف کنید
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ
درود شما به صورت میهمان وارد شده اید. جهت استفاده از امکانات لازم است عضو شوید
از انجمن حامیان حقوق حیوانات میهن پت حمایت کنید