گوگرد را همه به خوبی می ‌شناسیم. گوگرد عنصری است سفید رنگ که به صورت طبیعی در معادن زیرزمینی یافت می ‌شود و عجیب این که این عنصر به طرز شگفت ‌انگیزی با زندگی همه ی ما عجین شده است.بعد از کلسیم و فسفر، گوگرد سومین عنصر معدنی فراوان در بدن است. هر یک از یاخته‌های زنده‌ی درون بدن دارای گوگرد است. این عنصر معدنی جزئی از ساختمان اسیدهای آمینه به شمار می‌رود. اسیدهای آمینه را بیشتر به عنوان سنگ بنای بدن می‌شناسند.

این عنصر معدنی به عنوان عنصر معدنی زیبا کننده ‌معروف است.
اجزای اصلی تشکیل دهنده پر و قو در پرندگان ماده ای به نام کراتین است.
گوگرد باعث تقویت پروتئین هایی می شود که کراتین را می سازند، اما برای این منظور وجود عنصر روی نیز لازم است که پایانه های گوگردی پروتئین ها به هم متصل کند.
مرغ، ماهی آزاد و زرده تخم مرغ مواد غذایی حیوانی سرشار از گوگرد و سویا، برنج، عدس، نخود، گندم، ذرت، جو دوسر، فندق و کلم بروکلی نمونه های عالی از گیاهان حاوی گوگرد هستند.
جانوران سخت پوست، صدف، زرده تخم مرغ منابع غنی حیوانی حاوی روی و گندم، عدس، لوبیا، ننخود گیاهان سرشار از روی هستند.
برای داشتن پرندگانی با بالهای زیبا انها را از غذاهای حاوی گوگرد و روی محروم نکنید.

مواد غذایی سرشار از گوگرد برای کمک به کبد
مواد غذایی سرشار از گوگرد جزو مواد غذایی مفیدی هستند که به روند سم زدایی از بدن پرندگان که در کبد انجام می‌شود کمک زیادی می‌کنند. کبد از مولکول‌های گوگردی برای مقابله با آفت کش‌ها و سمومی استفاده می‌کند که از طریق مصرف مواد غذایی (سبزی ها و میوه ها) وارد بدن شده‌اند.
از بین مواد غذایی حاوی گوگرد فراوانی که در کبد پرندگان اقدام به سم زدایی میکند می‌توان به سیر، پیاز، کلم، بروکلی و گل کلم اشاره کرد. بهتر است این مواد غذایی به صورت خام در اختیارشان قرار گیرد چون فرایند گرمایشی میزان مواد و عناصر مغذی این مواد غذایی را کاهش می‌دهد.