1- "فیبر" کلیدی ترین لغت در تغذیه خرگوش است. وجود فیبر کافی در خوراک خرگوش برای عملکرد طبیعی دستگاه گوارش ضروری است.
2- فیبر کافی علاوه بر تنظیم عملکرد مناسب گوارشی، از اسهال های بعضا کشنده و همچنین تشکیل گلوله های مویی در شکم حیوان جلوگیری خواهد کرد.
3- بخش عمده خوراک خرگوش را به علوفه خشک اختصاص دهید ( یونجه خشک، علوفه جو و ...) . علوفه کافی به ویژه در تغذیه خرگوشهای جوان اهمیتی مضاعف دارد. توصیه می کنم بستر خرگوش جوان خود را ( زیر یک سال) با یونجه خشک تامین کنید. (خرگوشها هرگز یونجه ای که روی آن مدفوع کرده باشند را نخواهند خورد). به این ترتیب در تمام ساعات شبانه روز علوفه کافی در اختیار حیوان در حال رشد شما قرار خواهد داشت.
4- ممکن است خرگوش در ابتدا برای خوردن علوفه خشک کمی بدغذایی کند. در اینصورت می توانید با افزایش فواصل وعده های غذایی، خرگوش را گرسنه نگاه داشته و به خوردن ترغیب کنید، یا با افزودن کمی علوفه تازه تمایل حیوان به خوردن را افزایش دهید.
5- از حدود 6 ماهگی می توانید به مقدار کم و به صورت تدریجی یونجه تازه را در اختیار خرگوش خود قرار دهید.
6- مقدار یونجه خشک به دلیل دارا بودن کلسیم و پروتیین بالا بعد از سن یک سالگی باید به تدریج ( تاکید می کنم به تدریج!) با انواع دیگر علوفه خشک جایگزین شود.
7- دستگاه گوارش خرگوش نسبت به تغییرات ناگهانی جیره غذایی و خوراک نامناسب بسیار حساس است. به هم خوردن بالانس گوارشی می تواند در کمتر از چند ساعت به مرگ خرگوش شما منجر شود.
8- به عنوان یک قانون مهم هر چه را خود حاضر به خوردنش نیستید (سبزیجات نشسته، کپک زده ، مانده و ...) ، به عنوان خوراک جلوی خرگوشتان نگذارید.
9- پلت های مخصوص خرگوش می توانند تامین کننده بخش مهمی از نیازهای تغذیه ای حیوان باشند؛ به شرط آنکه دارای دست کم 25 درصد فیبر، حداکثر 14 درصد پروتیین، حداکثر یک درصد کلسیم و فاقد هرنوع پروتتین حیوانی باشند.
10- پلت های مخصوص خرگوش به دلیل دارا بودن کالری بالا ( چون عموما برای مزرعه های پرورش خرگوش فرموله می شوند) می توانند باعث بروز چاقی و بیماری های متعدد دیگر در خرگوش شوند و مصرف آنها باید زیر نظر دامپزشک با تجربه حیوانات خاص انجام شود
11- برای خرگوش های زیر یکسال خوراک پلت باید با احتیاط و به صورت محدود مصرف شود. احتمال اسهال متعاقب مصرف بی رویه و غیر اصولی پلت وجود دارد. در صورت بروز اسهال – به ویژه در خرگوشهای جوانتر- بلافاصله (بدون حتی یک ساعت تاخیر) با دامپزشک خود تماس بگیرید. برخی از اسهال های تغذیه ای می توانند در کمتر از چند ساعت به مرگ خرگوش شما منتهی شوند.
12- تغذیه خرگوش های زیر یکسال تنها با استفاده از غذای پلت ، درست شبیه این است که کودک خردسال خود را تنها و تنها با خوردن پیتزا بزرگ کنید!
13- بخش دیگری از خوراک خرگوش را سبزیجات تازه تشکیل می دهد. در انتخاب نوع سبزی محدودیت زیادی وجود ندارد ، با این وجود بهتر است لیست سبزیجات مورد علاقه خرگوش خود را یک بار با دامپزشک حیوان خود چک کنید.
14- نخستین وعده "سبزی" را می توانید از سن دوازده هفتگی در اختیار خرگوش جوان خود قرار دهید. در آغاز تنها یک وعده در روز ، از یک نوع سبزی و به مقدار خیلی کم.
15- با افزایش سن خرگوش می توانید (باید) از سبزیجات متنوعی در تغذیه حیوان استفاده کنید تا تامین کننده کلیه نیازهای ( ویتامینی) خرگوش شما باشد.
16- ریواس ، سیب زمینی و کاهو برای خرگوشها ممنوع اند!
17- هر چیزی به جز علوفه ، غذای پلت و سبزیجات تازه ، تنها می تواند به عنوان تشویقی به صورت محدود و موردی در وعده های غذایی خرگوش گنجانده شود.
18- آنچه در پت شاپها به عنوان تشویقی خرگوش فروخته می شود ( و به دلیل شکر بالا) چندان قابل توصیه نیست و معمولا باعث بروز مشکلات گوارشی می شود. شما می توانید ار بیسکوییت هایی که زیاد شیرین نیستند( مثل ساقه طلایی!) میوه های خشک و ... به عنوان تشویقی استفاده کنید.
19- مصرف میوه های تازه (موز ، انبه ، سیب ، پرتغال و ...) به مقدار محدود (روزانه 2-1 قاشق سوپ خوری ) مجاز می باشد. اکثر میوه ها به دلیل دارا بودن مقادیر بالای قند ، به عنوان خوراک همیشگی قابل توصیه نیستند. فراموش نکنید که اضافه وزن و چاقی از مشکلات متداول در خرگوش است که پیامدهای ناطلوبی برای حیوان خواهد داشت.
20- به عنوان نکته آخر در مورد هویج ! نظرات مختلفی وجود دارد. استفاده موردی ( به عنوان تشویقی) است . هویج هم دارای مقادیر زیادی قند است و بر خلاف باور عمومی بهترین گزینه برای تغذیه خرگوشها نیست.

منبع: drexotic.ir