نگاه کلی
نام ها: کلومناریس - کرک پشمی - کرک دهان - عارضه ی نئون کاذب در تترا نئون ها - فلاوباکتریوم کلومنار - فلکسی باکتر - بیماری ماهی گوپی - قارچ دهان – پوسیدگی دهان وخمیدگی زین مانند پشت بدن.
نوع بیماری: باکتریایی (میله های گرم منفی)
فلکسی باکتر کلومناریس، باکتری مسبب بیماری

تشریح

به دلیل زخم های کپک مانند، اغلب با عفونت قارچی اشتباه گرفته میشود. کلومناریس یک عفونت باکتریایی رایج در ماهیان آکواریومی است، خصوصا ماهی های زنده زا و گربه ماهی ها. نام این بیماری از باکتری های ستونی شکل آن گرفته شده است (کلومنار) که در واقع در تمامی میحط های آکواریومی وجود دارد.
ماهی هایی که در شرایطی مانند کیفیت آب غیر مطلوب، غذای ناکافی یا استرس ناشی از حمل و نقل و دستکاری قرار بگیرند بیشترین احتمال آلودگی با باکتری کلومناریس را دارند. کلومناریس میتواند از راه آبشش، دهان و زخم های کوچک روی پوست وارد بدن شوند. این بیماری به شدت واگیردار بوده و میتواند از طریق تور های ماهیگیری آلوده، ظرف های نمونه گیری و حتی غذا منتقل شود. به همین دلیل بسیار مهم است که از روش های استریل جهت جلوگیری از آلوده شدن تانک های دیگر استفاده کرد. پیشگیری از بروز آلودگی در تانک های دیگر کاری عاقلانه بوده و اگر تانکها از سیستم فیلتراسیون مشترک استفاده میکنند این کار بسیار ضروری است.
کلومناریس میتواند داخلی و یا خارجی باشد و ممکن است یک دوره سخت و بحرانی را بدنبال داشته باشد. در شرایط مزمن، زخم ها به آهستگی پیشروی می کنند که باعث سپری شدن زمان طولانی تا رسیدن زمان مرگ ماهی میشود. در شرایط حاد، زخم ها به سرعت پراکنده شده و اغلب باعث از بین رفتن تمام جمعیت ماهی ها در تانک میشود. افزایش دمای آب تانک باعث تسریع پیشرفت بیماری میشود. هر چند کاهش دمای آب هیچ تاثیری در نتیجه ی بیماری نخواهد داشت.

نشانه ها
لکه های سفید روی دهان، لبه های فلس ها و باله ها.
زائده های کرک مانند که باعث فرسایش بخش هایی از دهان میشوند.
تجزیه باله های حیوان از بخش لبه ها.
ایجاد زخم زین مانند در نزدیکی باله پشتی.
پوست آلوده اغلب نشانه هایی از وجود قارچ را نشان میدهد.
تنفس سریع در مواردی که آبشش ها آلوده شده اند.

اکثرا عفونت های کلومناریس خارجی هستند و در ابتدا به صورت نقاط سفید یا مایل به خاکستری، روی سر، اطراف باله ها و آبشش ها دیده میشوند. زخم ها ابتدا ممکن است به صورت یک منطقه کم رنگ، که فاقد درخشندگی عادی مانند دیگر بخش های بدن ماهی میباشد، دیده شوند. با پیشرفت زخم ها ممکن است این منطقه به رنگ متمایل به زرد یا متمایل به قهوه ای در آید و منطقه اطراف ان نیز ممکن است قرمز رنگ شود.
زخم های پشتی ماهی اغلب در دو سوی بدن ماهی گسترش پیدا میکنند و ظاهری زین مانند به خود میگیرند و اصطلاح پشت زین مانند که اغلب برای توضیح این نشانه به کار میرود را ایجاد میکنند.
زخم ها در دهان ممکن است به صورت کپک زده یا پنبه ای مانند به نظر برسند و سرانجام دهان فاقد کارایی لازم جهت غذای غذا خوردن میشوند. باله ها فرسوده میشوند و با پیشرفت زخم حال فرسوده به خود میگیرند و هم چنین ابشش های آلوده. همچنان که باکتری به آنها حمله میکند رشته های آبششی شروع به متلاشی شدن میکنند و در نتیجه باعث شروع تنفس سریع و پشت سر هم، به علت کمبود اکسیژن میشوند. در موارد معدود ممکن است آلودگی یک دروه ی داخلی را طی کند که اغلب هیچ گونه نشانه خارجی به دنبال ندارد. در این موارد تنها کشت میکروب در آزمایشگاه و تشریح لاشه حیوان علت دقیق مرگ ماهی را مشخص میکند.

درمان

تعویض مرتب آب
نظافت مرتب سنگریزه ها و شن های کف تانک
افزودن نمک مخصوص آکواریوم
درمان با سولفات مس یا آنتی بیوتیک ها
توقف فیلتراسیون کربنی در طول دوره درمان

آلودگی های خارجی باید یا بوسیله ی آنتی بیوتیک درمان شود یا با استفاده از مواد شیمیایی درون آب و یا هردو. سولفات مس، آکریفلاوین، فوران و ترامایسین همگی ممکن است برای درمان کلومناریس استفاده شوند. ثابت شده است که ترامایسین هم به عنوان حمام و هم در هنگام درمان خوراکیبرای آلودگی های داخلی موثر است.
ممکن است نمک نیز جهت افزایش کارایی آبشش به آب اضافه شود. خصوصا ماهیان زنده زا از اضافه شدن نمک بسیار سود میبرند. هرچند هنگام درمان گربه ماهی بهتر است احتیاط به عمل آید. بسیار از آنها به شدت به نمک حساسیت دارند.

پیشگیری

قرنطینه ماهی جدید برای دو هفته
فراهم کردن کیفیت مطلوب آب
مهیا کردن رژیم غذایی متوازن با مواد مغذی
اطمینان از سلامت ماهی ها قبل از انتقال به تانک جهت پیشگیری
ضد عفونی کردن لانه و دیگر تجهیزات قبل از استفاده

به دلیلی اینکه باکتری در زباله های حیوانی ( باقی مانده میوه ها، خوراکی ها و .. ) پیشرفت میکند، پتانسیل ایجاد کلومناریس میتواند با تعویض مرتب آب و نگهداری مناسب تانک از جمله نظافت سنگریزه و شن های کف تانک کنترل شود. در کل رژیم غذایی صحیح و برقرار کردن کیفیت آب مناسب، باعث دور ماندن ماهی از بروز استرس و حساسیت بیشتر در آلوده شدن میشود.قرار دادن هر ماهی جدید و ماهی مریض در تانک قرنطینه باعث جلوگیری از ایجاد بیماری جدید و پخش شدن آن در تانک میشود.برای پیشگیری از پخش شدن باکتری به تانک های دیگر، لانه ها، ظرف های نمونه برداری و دیگر تجهیزات آکواریومی قبل از هر استفاده باید رفع آلودگی شوند. مقادیر کم نمک آکواریومی میتواند به عنوان پیشگیری برای جلوگیری از ایجاد بیماری در تانک ماهی های زنده زا استفاده شود.
هنگاهی که ماهی ها منتقل میشوند تحت استرس قرار میگیرند که باعث میشود در برخورد با بیماری حساس تر شوند. برای داشتن شانس بالاتر در سالم ماندن میتوان از آنتی بیوتیک های پیشگیری کننده یا غذاهای دارویی استفاده کرد.ترجمه : milad 22

مطلب اختصاصی انجمن حمایت از حیوانات میهن پت

کپی برداری با ذکر نام مترجم و سایت میهن پت بلا مانع است.