به گزارش خبرگزاري فارس از اردبيل، محمد فرهودي بعد از ظهر امروز در جلسه تجليل از محيط‌بانان شهرستان خلخال اظهار داشت: اين شكارچي كه در روستاي كاوان بخش هشتجين شناسايي شده اقدام به شكار يك رأس بز كوهي كل (از گونه كمياب زيست‌محيطي) كرده و بره آن را نيز در طويله خود نگهداري مي‌كرد كه با همت مأموران تلاشگر محيط زيست شناسايي و دستگير شد.
وي گفت: روستاي كاوان به علت بكر بودن از لحاظ زيست‌محيطي داراي استعدادهاي مناسبي است و هميشه در تعرض شكارچيان قرار دارد.
رئيس اداره محيط زيست خلخال تصريح كرد: بايد جرايم زيست‌محيطي همچون جرايم راهنمايي و رانندگي سنگين باشد تا ديگر در هيچ منطقه حفاظت شده و ساير مناطق شاهد از بين رفتن گونه‌هاي نادر جانوري نباشيم.
فرهودي گفت: بز كوهي و يا همان كل‌بز يكي از حيوانات كمياب منطقه خلخال بوده كه از خانواده گاوسانان و از راسته زوج سمان با نام‌هاي بز كوهي، كله‌بز از آن ياد مي‌شود.
وي گفت:‌ هم اكنون بره اين‌ گونه ناياب در محيط زيست خلخال نگهداري مي‌شود كه براي تغذيه آن از شير بز توسط مأموران حفاظت محيط زيست استفاده مي‌شود.
رئيس اداره محيط زيست خلخال اظهار داشت: اين در حالي است كه دو گونه حيات وحش استان اردبيل در خلخال مي‌باشد كه توسط يك فرد بي‌مسئوليت و سودجو زندگي اين حيوانات در اين منطقه به خطر افتاده است.
فرهودي با اشاره به اينكه از شكارچي دستگير شده اقلامي مانند تله‌هاي فلزي شكار حيوانات وحشي كشف شده است از مردم و شكارچيان خواست؛ براي تغذيه از گوشت اين حيوانات زندگي اين گونه نادر را به خطر نينداخته و نظم طبيعت و محيط زيست را به هم نزنند.
به گزارش خبرگزاري فارس از اردبيل، ماه پيش نيز نماينده مردم خلخال و كوثر در مجلس در بازديد از روستاهاي بخش خورش‌رستم به اهميت زيستگاه‌هاي حيات وحش خلخال اشاره كرده و تلاش بيش از حد اداره محيط زيست در نگهداري از گونه‌هاي ناياب و كمياب وحوش را خواستار شده بود