حبيب اسحقي امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اراك اظهار داشت: مشمشه يك بيماري قابل انتقال از تك سمي به انسان است كه با توجه به سابقه وجود آن در كشورهاي همسايه به ويژه عراق و احتمال ورود آن از طريق حيوانات به داخل كشور به عنوان يك تهديد جدي براي جمعيت تكسمي‌ها و جمعيت انساني در كشور مطرح است.
وي با بيان اينكه عامل بيماري يك باسيل گرم منفي به نام بورخولدريا مالئي است كه نسبت به شرايط محيطي حساس است، ادامه داد: بقراط براي نخستين‌بار در مورد مشمشه اظهار نظر كرد و اين بيماري را به عنوان يك بيماري شغلي در افرادي كه با اسب سروكار دارند مطرح كرد، و اعلام داشت كه دامپزشكان و كاركنان آزمايشگاه‌ها نيز از اين قاعده مستثني نيستند.
رئيس شبكه دامپزشكي كميجان بيان كرد: عامل بيماري مشمشه همراه با سياه زخم از سال 1915 ميلادي به عنوان سلاح بيولوژيك مدرن مورد استفاده قرار گرفته است.
وي تصريح كرد: اين بيماري در كشورهايي كه اقدامات قرنطينه‌اي و كنترلي را رعايت كرده‌اند، به طور كل ريشه‌‍كن شده است.
اسحقي با اشاره به اينكه ترشحات پوستي اسب‌هاي مبتلا بسيار مسري است، گفت: بيماري در انسان به دنبال تماس مستقيم با حيوانات آلوده يا بافت‌هاي آلوده ايجاد مي‌شود، به اين صورت كه از طريق آئروسل‌هاي تنفسي همچنين ضايعات پوستي با مخاط ملتحمه دهان يا بيني وارد بدن شده كه البته انتقال انسان به انسان بسيار نادر است.
وي پيرامون علائم بيماري در حيوانات افزود: اين علائم در حيوانات شامل تب، زخم‌هاي نكروتيك، بزرگ شدن غدد لنفاوي گردن و مدياستن و پنوموني است.
اسحقي ادامه داد: مشمشه جلدي به شكل آبسه‌هاي جلدي كه رفته رفته عفوني شده و چرك زرد غليط از آن خارج مي‌شود، خود را نشان مي‌دهد، علائم بيماري در انسان پس از يك تا چهار روز ظاهر ميشود و ممكن است به صورت حاد يا مزمن باشد.
رئيس شبكه دامپزشكي كميجان افزود: در كشورهايي كه بيماري در آنها اندميك است، براي پيشگيري، شناسايي و حذف جمعيت حيوانات آلوده مهم است كه اين كار توسط انجام تست مالئين و تزريق 0.1 ميلي‌ليتر در پلك پائين و قرائت آن تا 48 ساعت بعد انجام مي‌گيرد.
اسحقي افزود: دامپزشكي شهرستان كميجان نيز براي انجام وظايف بهداشتي و پيشگيري و نيز مبارزه با اين بيماري مشترك و فوق‌العاده خطرناك اقدام به تست بيش از 40 راس اسب با نژادهاي مختلف در سطح دو شهر كميجان و ميلاجرد و نيز روستاهاي تابعه كرده كه هيچ مورد مثبتي در ميان آنها مشاهده نشده است.
به گفته وي با انجام تست‌هاي دوره‌اي و توصيه‌هاي بهداشتي و قرنطينه‌اي به اسب‌داران و مراكز پرورش اسب شهرستان از بروز و شيوع اين قبيل بيماري‌هاي مسري و مشترك جلوگيري خواهد شد