کمک به حیوانات بی سرپرست

چندی پیش یکی از بازدید کننده های وبلاگم سوالی را مطرح کرد که تصمیم گرفتم تا چند خطی در این زمینه بنویسم،البته این سوال خیلی از مواقع به طور تلفنی از دامپزشکان پرسیده می شود و ما نیز تا حد امکان مشاوره لازم در این زمینه را نیز ارائه می دهیم .

امروزه افراد زیادی هستند که با مشاهده حیوانات مصدوم یا بیمار بی سرپرست (خیابانی) تصمیم به کمک کردن به این حیوانات گرفته و می خواهند حتی الامکان با مراجعه به دکتر دامپزشک آنها را معالجه کنند .این حیوانات یا به دلیل تروما دچار آسیب شده اند یا به دنبال ابتلا به یک بیماری عفونی یا مزمن تحلیل برنده و عدم درمان ، وضعیت وخیمی را پیدا کرده اند ، تروما بیشترین درصد آسیب را به خود اختصاص داده که شامل تصادفات ، نزاع بین حیوانات ، آسیب های انسانی که به واسطه سنگ ، چوب ،شلیک گلوله و......است به حیوان وارد می شود .

در برخورد با حیوانات بی سرپرست (خیابانی) همیشه این نکته را باید در نظر گرفت که این حیوانات تربیت شده نیستند و از انسان می ترسند ، از طرفی در موارد تروما خود آسیب ایجاد شده و درد باعث افزایش تحریک پذیری و استرس حیوان شده و رفتار های آن را غبر قابل پیش بینی می کند. در اکثر این موارد این حیوانات نمی توانند درک کنند که انسان قصد کمک به آنها را دارد و با مقاومت ، پرخاشگری ، فرار و یا حمله ، هم می توانند به انسان آسیب رسانده و هم آسیب دیدگی خود را تشدید کنند .از طرفی توجه به این نکته هم حائزه اهمیت است که به دلیل مشخص نبودن پیشینه بهداشتی و عدم اطلاع از بیماری یا بیماری ها (مانند بیماری های انگلی و عفونی و.....) می توانند از نظر انتقال بیماری های مشترک برای انسان بسیار خطرناک باشند ، بنابراین می بایست احتیاط لازم را انجام داده تا از انتقال بیماری های احتمالی به انسان جلوگیری شود .

جهت کمک به این حیوانات نکات زیر توصیه می گردد

· این حیوانات با انسان آشنا نیستند و شما را یک عامل آسیب رسان می پندارند نه یک عامل کمک رسان و متقابلا با نزدیک شدن به آنها قصد فرار یا حمله را دارند ، می بایست این موضوع را یک رفتار طبیعی از طرف حیوان قلمداد کرد و مراقب بود که به انسان آسیبی نرساند از طرفی نباید او را سرزنش کرده و یا با او بد رفتاریی کرد .توصیه می گردد در صورتی که احتمال خطر حمله ویا ایجاد صدمه به انسان وجود دارد از یگان های امدادی مانند اتش نشانی ،محیط زیست و.... کمک گرفت زیرا آنها با در اختیار داشتن تجهیزات لازم هم از آسیب رسیدن به حیوان و هم به انسان ها جلو گیری کرده .

· باید به آرامی به حیوان نزدیک شد تا او احساس خطر کمتری داشته باشد .در صورت امکان با ایستادن ، نشستن و یا نوازش کردن حیوان باید اعتماد او را جلب کرد . توجه به این نکته ضروری است که در تمامی حالات ذکر شده می بایست فضا ، امکانات و آمادگی لازم جهت دور شدن سریع از حیوان وجود داشته باشد تا در صورت حمله حیوان، بتوان از صدمه خوردن جلوگیری کرد .

· می بایست حتمأ از پشت به حیوان نزدیک شد تا در صورت لزوم فرصت فاصله گرفتن و دور شدن از حیوان را داشته و خود را در موقعیتی قرار داد ه که توانایی گریز از حمله حیوان را داشته باشیم .

· استفاده از دستکش جهت جلوگیرس از تماس پوست با ترشحات بدنی و خونی حیوان و سطح پوست حیوان ضروری است .

· از ملامسه و فشار بر روی اندام های آسیب دیده خودداری شود ،زیرا یه دلیل عدم اطلاع از شدت ضایعه و برخورد های غیر تخصصی احتمال تشدید ضایعه وجود دارد و از طرفی به دلیل ایجاد درد حیوان عکس العمل نشان داده که می تواند به انسان اسیب برساند.

· حیوان می بایست با کمترین حرکت و جابجایی در یک محفظه ایمن و دربسته قرار گیرد (مانند باکس حمل و نقل )و به گونه ای که کاملا بی حرکت باشد به نزدیکترین مرکز درمانی دامپزشکی منتقل گردد.

· تحت هیچ شرایطی نباید اقدام به درمان خودسرانه و بدون نظر دکتر دامپزشک نمود .

· در پایان مجددأ یاد آوری این نکته ضروری است که در صورت احساس خطر نسبت به رفتار حیوان و یا کمبود امکانات و تجهیزات ایمنی نباید به حیوان نزدیک شد زیرا اینکار هم برای انسان و هم برای حیوان خطرناک است . در چنین شرایطی می توان با یگان های امدادی مانند آتش نشانی ، محیط زیست ، انجمن های حمایت از حیوانات و دیدبان حقوق حیوانات تماس گرفت .


منبع: /manshaei-dvm.******.com/