خفگی زمانی اتفاق می افتد که سگ به دلیل وجود جسم خارجی در گلو که باعث انسداد مجاری هوایی می شود ، قادر به تنفس نیست . توله سگ ها بیشتر در معرض خطر هستند زیرا آن ها اغلب سعی می کنند چیزهایی را که هنگام دندان در آوردن می جوند ، ببلعند . این جسم خارجی ممکن است به گلو چسبیده و سبب خفگی حیوان گردد . شما باید حداکثر سعی تان را برای خارج کردن چیزی که راه تنفسی را مسدود کرده انجام دهید . شما نباید منتظر کمک دامپزشک باشید زیرا خفگی می تواند بسیار کشنده باشد . وقتی یک حیوان مصدوم را دستکاری می کنید مواظب باشید زیرا سگی که در حال خفگی است ممکن است مضطرب باشد و هنگامی که شما سعی می کنید جسم را از دهانش خارج کنید ، شما را گاز بگیرد.
علائم خفگی :ناتوانی سگ در تنفس – مالیدن صورت به زمین – چنگ زدن به دهان – ورم کردن چشم ها – آبی رنگ شدن زبان – بروز صدای خفه شده اقداماتی که باید انجام دهید :سعی کنید جسم خارجی را با دست خارج کنید سگ را محکم نگه دارید – دهانش را باز کنید – جسم خارجی را با دست بگیرید و آن را به آرامی بیرون بکشید اگر اعمال بالا موفقیت آمیز نبود :
.
برای سگ های کوچک :
1- سگ را با گرفتن ران درست در بالای زانو بلند کنید و آن را به آرامی چند بار به جلو و عقب تاب دهید
2- اگر موفقیت آمیز نبود مجدا تکرار کنید .


برای سگ های بزرگ :
1- کف هر دو دست را در ناحیه ی زیر دنده ها قرار دهید .
2- دست ها را زیر دنده ها قرار دهید تا به سرعت بتوانید به بالا و پایین فشار دهید (نیرو یا فشار بیش از حد ممکن است منجر به صدمه به ارگان های داخلی شود .)
3- اگر جسم خارجی هنوز چسبیده و خارج نشده این عمل را برای چندین بار به سرعت تکرار کنید.
4- سگ را به دامپزشکتان ارجاع دهید . اگر این کار ممکن نیست و سگ تان هیچ یک از علائم نبض و تنفس را ندارد احیا قلبی – تنفسی را انجام دهید ..

منبع: پانسیون حیوانات خانگی