تب طوطی چیست ؟

تب طوطی، که با عناوین بیماری طوطی و پسیتاکوزیس نیز شناخته میشوند، بسیار نادر است. با استناد به مراکز کنترل و پیشگیری بیماری، از سال 1996، در ایلات متحده، کمتر از 50 مورد بیماری در هر سال تائید شده اند. اگر چه ممکن است موارد بسیاری تشخیص داده نشده و یا گزارش نشده باشند.
همانطور که از نام بیماری مشخص است، عامل این بیماری پرندگان هستند. اما طوطی ها تنها انتقال دهندگان این بیماری نیستند. پرندگان خانگی دیگر ممکن است آلودگی را با خود حمل کرده و به انسان انتقال دهند.

تب طوطی چگونه منتقل میشود؟

در اکثر موارد، پرندگان عوامل ایجاد بیماری تب طوطی در انسان هستند، اما این پرندگان لزوما طوطی نیستند. پرندگان دیگر مانند: مرغ، بوقلمون، پنگوئن و اردک نیز امکان دارد آلودگی را با خود حمل کنند.
تب طوطی را میتوانید از پرنده ی آلوده طی راه های مختلفی دریافت کنید. دست زدن یا تنفس ذرات ریز ادرار، مدفوع یا دیگر مواد دفع شده از بدن پرنده ممکن است باعث ایجاد آلودگی شوند. هم چنین اگر پرنده شما را گاز بگیرد یا پرنده را ببوسید( با دهانتان نوک پرنده را لمس کنید.) ممکن است آلوده شوید. آلوده شدن به بیماری از طریق انسان آلوده دیگر امکان پذیر است اما پدیده بسیار نادری است. این اتفاق زمانی ممکن است که شما قطرات ریز معلق در هوا که حاصل سرفه کردن فرد آلوده هستند را تنفس کنید.

علائم بیماری تب طوطی چیست ؟

معمولا این بیماری به آنفولانزا یا ذات الریه شباهت داده میشوند. معمولا علائم بیماری تقریبا 10 روز بعد از تشکیل بیماری در بدن ظاهر میشوند. اما ممکن است حداقل تا 4 روز و حداکثر تا 19 روز نیز طول بکشد.

تب طوطی علائم زیادی دارد که که ممکن است با آنفولانزا مرتبط بدانید شامل:

تب و لرز
حالت تهوع و استفراغ
درد مفاصل و ماهیچه ها
اسهال
ضعف
خستگی
سرفه خشک

دیگر علائم که به علائم آنفولانزا شباهتی ندارند، عبارتند از:

درد شانه
تنگی نفس
عدم تحمل نور و روشنایی
در موارد نادر، این بیماری ممکن است باعث التهاب داخلی ارگانهای بدن شود. این ارگانها شامل: مغز، کبد و بخشهایی از قلب میباشند، هم چنین ممکن است باعث کاهش عملکرد شش و ایجاد ذات الریه شود.

تب طوطی چگونه تشخیص داده میشود؟

به علت اینکه تب طوطی عارضه ی نادری است، دامپزشک شما در ابتدا ممکن است این بیماری را تشخیص ندهد. پس در صورتی که در پت شاپ، بیمارستان دامپزشکی، واحد پرورش ماکیان یاهر مکان دیگری که در معرض تماس با پرندگان هستید و با پرنده ی بیماری ارتباط داشته اید حتما دامپزشک خود را در جریان بگذارید.
دامپزشک معمولا برای تشخیص تب طوطی، آزمایشات مختلفی را انجام میدهد. کشت باکتری خون و بزاق مشخص خواهد کرد که شما نوعی از باکتری مسبّب بیماری را دارید یا خیر. سی تی اسکن یا عکسبرداری با اشعه ایکس از قفسه سینه، میتواند وجود ذات الریه را که بعضا بر اثر این بیماری ایجاد میشود را نشان دهد.
دکتر شما یک آزمایش میزان پادتن را به شما سفارش خواهد کرد تا ببیند شما چه مقدار پادتن بر علیه باکتری های ایجاد کننده تب طوطی دارید.
پادتن ها، پروتئین هایی هستند که سیستم ایمنی بدن، هنگامی که بدن در معرض یک شیئ خارجی ( آنتی ژن) مانند باکتری یا انگل قرار میگیرد، تولید و ترشح میکند.
تغییر میزان پادتن های بدن نشان دهنده ی آلوده شدن شما بوسیله ی باکتری تب طوطی((chlamyda psittaci)) میباشد.

تب طوطی چگونه درمان میشود؟

تب طوطی بوسیله ی آنتی بیوتیک ها قابل درمان است.تتراسایکلین و دکسی سایکلین، دو آنتی بیوتیکی هستند که در دمان تب طوطی بسیار موثر هستند. اگرچه پزشک شما بعضی اوقات ممکن است روشها یا آنتی بیوتیک های دیگری را برای درمان شما به کار بگیرد. در صورتی که درمان به درستی صورت گیرد، شما میبایست سلامتی خود را به طور کامل بدست آورید.

چگونه تب طوطی را تشخیص دهیم؟

پرندگان آلوده به باکتری تب طوطی، لزوما نشانه های آلودگی را از خود بروز نمیدهند. این پرندگان ممکن است تا ماه ها باکتری را در بدن خود حمل کنند، بدون بروز هیچ گونه علائم خارجی قابل مشاهده. این که یک پرنده حالات و رفتارهای یک پرنده ی بیمار را ندارد، صرفا نشاندهده ی سالم بودن حیوان نیست.

ممکن است پرندگان آلوده لرزش یا تنگی نفس داشته باشند، نشانه های دیگر شامل موارد زیر هستند:

ترشحات بینی و چشم
اسهال
تغییر رنگ فضله به رنگ سبز
کاهش وزن
بی حالی و بی خوابی
پرنده بیمار ممکن است کمتر غذا بخورد و یا حتی کاملا غذا خوردن را ترک کند.

چگونه میتوانم از بروز تب طوطی پیشگیری کنم؟

چنانکه شما پرنده های خانگی دارید، چندین راهکار ساده برای کاهش کانس ابتلا به تب طوطی برای شما وجود دارد. این راهکارها شامل نظافت روزانه قفس و مراقبت مناسب از پرندگان برای جلوگیری از آلوده شدن آنها میباشد
پرندگان خود را به طور مناسب تغذیه کنید و برای آنها فضای کافی مهیا کنید تا درون قفس، بصورت متراکم کنار همدیگر قرار نگیرند. اگر بیش از یک قفس دارید، مطمئن شوید که قفس ها به اندازه کافی از همدیگر فاصله دارند. در اینصورت مدفوع و دیگر اجسام نمیتوانند بین آنها منتقل شوند.
در صورتی که پرنده جدیدی خریداری کرده اید، قبل از اینکه او را پیش پرندگان دیگر قرار دهید، پرنده را برای بررسی بیماری های احتمالی، حداقل 30 روز در قرنطینه قرار دهید.

ترجمه : milad 22

♠مطلب اختصاصی میهن پت♠