اسب هایی که به راحتی به شما اجازه نمی دهند به آنها لگام بزنید اسب هایی هستند که به خاطر رفتارهای نادرست, نامناسب بودن تجهیزات اسب یا ناراحتی های ایجاد شده در هنگام لگام زدن, به تدریج این رفتار را پیدا کرده اند.


اما این عادت ها و حالات به سادگی و صرفا با از بین بردن علت آن و حذف ناراحتی های فیزیکی برطرف نمی شود, بلکه برای از بین بردن این رفتارها و تداعی های منفی ذهن اسب باید صبر و زکاوت زیاد داشته باشید. اما چطور باید این کار را کرد؟
یکی از آشنایان من اسبی خریده بود که هرگز اجازه نمی داد کسی به گوشش دست بزند. همین که کسی گوش او را لمس می کرد سرش را به هوا پرت می کرد و دستش را کنار می زد. دامپزشک به اسب آرامبخش داد و گوشش را از نظر وجود مشکلات احتمالی بررسی کرد, اما چیزی نیافت. بعد از پی بردن به این مساله, او از لگامی با کلیپس دهنه استفاده می کرد و بدون نیاز به لمس کردن گوش اسب می توانست قطعه مربوط به سر اسب و بند پیشانی را دور گوش اسب بیندازد, و بعد بدون لمس سر اسب دهنه را وارد می کرد.

یکی دیگر از سوارکاران از زکاوت خودش در مورد مشکلی مشابه همین استفاده و آن را حل کرد. او یک بند پیشانی با یک قلاب ساده درست کرد که در یک طرف بسته می شد. این بند این امکان را ایجاد می کرد که افسار اسب بدون لمس کردن گوش اسب برایش گذاشته شود. در این روش افسار به سیوه سنتی و نه به صورت جداگانه پوشیده می شود.

با این حال, قرار دادن افسار دور سر اسب هم می تواند باعث واکنش نشان دادن اسب شود. راه ساده تر این است که گیره مرکزی را باز کرده و افسار را دور گردن اسب ببندیم.

اگر مشکل این است که اسب از پذیرفتن افسار اجتناب می کند – معمولا به این خاطر که عجله در بستن آن یا بستن نامناسب آن باعث ضربه زدن دهنه به دندانهای اسب شده است, پیشنهاد ما این است که یک هویج را از وسط نصف کرده و داخل هر دو نصف آن را گود کنید و بعد دو نصف هویج را دور دهنه افسار قرار دهید. با این کار می توانید افسار هویجی خوشمزه را با دستتان برای اسب کار بگذارید!

بعضی از متخصصین دندانپزشکی اسب می گویند برخی اسب ها یا از دهنه های فلزی خوششان نمی آید و یا این ابزرا برای آنها تداعی منفی دارد.
برای حل این مشکل می توان از دهنه های سبک تر یا پلاستیکی استفاده کرد.
مایک پیس, مربی متخصص اسبهای جوان و اسب های مشکل دار, روش مخصوصی برای افسار زدن به اسب دارد: او دهنه را زیر دهان اسب می گیرد و او را به آن دعوت می کند. وقتی اسب سرش را پایین می آورد و به دهنه می رساند, مایک چند ثانیه افسار را عقب می برد و با این کار به اسب پاداش می دهد. بعد دوباره همین کار را می کند و هربار که اسب آن را می پذیرد, به جای اینکه افسار را دور وش اسب بیندازد آن را عقب می کشد. در نهایت اسب به این نتیجه می رسد که مجبور نیست با ناراحتی تن به این کار بدهد و باید خودش افسار را بپذیرد.

آنچه مسلم است این است که این کار نیاز به صرف زمان کافی و صبر و حوصله دارد و باید رفتار آرامی با اسب داشته باشید تا به موفقیت دست یابید.

منبع:اختصاصی جهان اسب (دنیای اسب سابق)