جانور زیبا، کوچک و چشم درشتی از خانواده میمونها که در ایران(به اشتباه) بیشتر با نام تنبل شناخته می شود؛ موجودی دوست داشتنی که ظاهر کودکانه و چشمان زیبایش،چشم پوشی از وسوسه خواستن و داشتنش را بسیار دشوار می سازد.اما خبر بد برای دوستداران این کوچولوی استثنایی این است که به چهار دلیل زیر نگهداری از انواع لوریس به عنوان حیوان خانگی چندان قابل توصیه نیست:

1- slow loris در بزاق خود دارای نوعی سم است که در طبیعت برای محافظت از نوزادان خود از آن استفاده می کند. این سم اگرچه گزش دردناکی را در انسان ایجاد می کند، جز در موارد نادری که باعث بروز شوک آنافیلاکتیک و مرگ می شود، کشنده نیست. برخلاف انسان، این سم می تواند برای خود حیوان بسیار مهلک باشد. به روایتی بیش از هشتاد درصد تلفات این حیوانات در طبیعت به دلیل زخمهای ناشی از نزاع آنها با یکدیگر رخ می دهد.(عکس این پست متعلق به لوریس نر 5 ساله ایست که متعاقب نزاع با ماده سه ساله ، پس از ده روز از بین رفت. حیوان ماده تنها 48 ساعت پس از گاز گرفته شدن توسط حیوان نر از بین رفت.)

2- تمامی پنج گونه شناخته شده لوریس جزو گونه های درحال انقراض و حفاظت شده می باشند.این حیوانات در زیستگاه اصلی خود به دلایل مختلفی کشته می شوند. مثلا مردم اندونزی برای مصارف دارویی و استفاده در طب سنتی و مردم ویتنام ( که لوریسها را موجوداتی شیطانی می دانند) برای استفاده در جادوهای سیاه آنها را می کشند!

3- نشانه گذاری با بوی بسیار زننده

4- تامین جیره غذایی مناسب برای لوریسها در اسارت کار آسانی نیست. اگر چه در خوردن! به هیچ وجه حیوانات سخت گیری نیستند و شما می توانید با گستره ای از میوه و سبزیجات و البته گزینه های گوشتی آنها را تغذیه کنید. اما به دلیل خاص بودن گیاهان و میوه هایی که این حیوان در زیستگاه طبیعی خود از آنها تغذیه می کند( و طبیعتا برای شما قابل تهیه نمی باشد) ، خطر تغذیه نامناسب و بروز انواع کمبودهای تغذیه ای همواره این حیوان را تهدید می کند.

اگر به هر دلیل اصرار دارید که از لوریس به عنوان حیوان خانگی نگهداری کنید، بهتر است تنها از یک حیوان (ترجیحا ماده) نگهداری کنید. حتما در مورد عادات رفتاری و غذایی حیوان از صاحب قبلی سوال کنید و تنها پس از مشاوره با دامپزشک با تجربه حیوانات خاص و چک آپ کامل حیوان اقدام به خرید نمایید.

منبع: .urpet.ir