سرطان سینه در گربه ها خیلی بیشتر از سگ ها رخ می دهد . اما در گربه ها اغلب بدخیم و کشنده است و درمان آن مشکل است . سرطان پستان سومین سرطان شایع در میان گربه هاست . یک در چهار هزار گربه ها مبتلا به سرطان سینه می شوند که این نصف میزان دیده شده اما در گربه ها کشنده است و اغلب منجر به مرگ می شود . یک ارتباط قوی بین عقیم سازی زود هنگام و سرطان سینه وجود دارد . اگر سرطان سینه زود درمان شود ، درمان اغلب موفقیت آمیز هست . این مقاله کمک خواهد کرد به صاحب گربه در آشنایی با علایم و روش های مقابله با این سرطان کشنده .

چه گربه هایی بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه هستند؟

هر گربه ماده بالغی می تواند به سرطان سینه مبتلا شود ، اما متوسط سن ابتلا به سرطان سینه معمولا بین ده تا چهارده سال است . گربه های چشم آبی و لاغر سیامی به خاطر پیش زمینه های ژنتیکی دو برابر بیشتر از نژادهای دیگر در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه می باشد . ماده های عقیم نشده نیز بیشتر در معرض خطر ابتلا هستند . گربه هایی که قبل از اتفاق افتادن یک یا چند دوره حرارتی با یا بدون بدنیا آوردن فرزند بیشتر از گربه هایی که قبل از اتفاق افتادن اولین دوره حرارتی عقیم می شوند در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه می باشند . گربه های نر نیز ممکن است به سرطان سینه مبتلا شوند اما بسیار نادر است .

انواع سرطان پستان در گربه ها چه هستند ؟


مطالعات نشان میدهد هشتاد و پنج درصد از تومورهای سینه در گربه ها بدخیم و کشنده هستند . پانزده درصد دیگر عبارتند از زگیل مجرای ،سارکوم و آندوم . تومورهای سرطانی بسیار مهاجم هستند و اغلب اطراف غدد لنقاوی و ریه ها گسترش پیدا می کنند .


علایم و نشانه های تومورهای سینه در گربه ها چه هستند ؟


تومورهای سینه در گربه ها اغلب به شکل بر آمدگی های کوچک و سفت با قابلیت جابجایی یا چسبیده به عضله یا پوست زیرین خود دیده می شوند . در حدود یک چهارم تومورها ریشه دار هستند . تومورها د جزو شایع ترین مجموعه سرطان سینه می باشند . در نیمی از موارد تومور بیش از یک غده می باشد .
تورم،درد،عفونت و تب نیز ممکن است وجود داشته باشد.


درمان چیست؟


درمان معمولا شامل عمل جراحی برداشتن تومور و غدد پستانی اطراف تومور می باشد . برخی از پزشکان توصیه می کنن که کل غدد پستانی برداشته شوند . این تومورها بسیار تهاجمی بوده و با توجه به گسترش سریع در بدن مورد مبتلا به سرطان روش درمان تهاجمی ضروری می باشد . نمونه برداری از تومور برداشته شده همیشه توصیه می شود برای تعیین اینکه درمان بیشتری نیاز هست یا خیر. شیمی درمانی در ترکیب با عمل جراحی انجام می شود برای افزایش شانس زندگی .
برای کنترل بیماری و استفاده از آخرین متدها و داروهای جدید و مشاوره گرفتن از دامپزشکان متخصص در ضمینه سرطان نگهداری در کلنیک های شبانه روزی دامپزشکی توصیه می شود .


پیش آگاهی برای گربه مبتلا به سرطان چیست ؟


در حالی که درمان های اولیه برای گربه مبتلا به سرطان ممکن است موفقیت آمیز باشد . نتیجه طولانی مدت است که باید حفاظت شود . شصت و پنج درصد تومورهای برداشته شده ظرف یک سال دوباره بر می گردند .و متاسفانه اکثر گربه ها کمتر از یک‌ سال پس از تشخیص اولیه زنده می مانند . با این حال در گربه هایی که درمان های تهاجمی وقتی تومورها کوچک است شروع می شود ممکن است دو یا سه سال زنده بمانند .


چگونه می توان از سرطان سینه جلوگیری کرد ؟


در حالی که سرطان سینه در گربه ها بطور کامل قابل پیشگیری نیست ، چند اقدام امنیتی وجود دارد که صاحبان گربه ها می توانند برای کاهش خطر بروز این بیماری انجام بدهند . اول آنکه گربه را عقیم کنید قبل از اینکه اولین دوره حرارتی اون اتفاق بیفتد . یک ارتباط قوی در عقیم سازی زود هنگام و کاهش بروز خطر ابتلا به تومورهای سرطانی سینه وجود دارد .

مورد دوم استفاده از داروهایی مانند پروژسترون می تواند خطر ابتلا به سرطان سینه را در گربه ها افزایش دهد. این داروها هنوز هم گاه گاهی جهت درمان درماتیت ارزنی و برخی اختلالات رفتاری گربه ها استفاده می شود . و صاحبان گربه های ماده با استفاده از این داروها برای گربه خود ریسک بزرگ و خطرناکی انجام مید هند .

در آخر صاحبان گربه باید بطور مرتب گربه خود را برای چکاپ های دامپزشکی با فاصله زمانی کم ببرند و در صورت مشاهده هرگونه برآمدگی بخصوص در اطراف سینه گربه خود او را به دامپزشکی ببرند . تشخیص زود هنگام و درمان بموقع در درمان موفق سرطان سینه بسیار مهم است.


مطلب اختصاصی میهن پت

مترجم :Berti bani