بیماری تیزر : می تواند باعث مرگ سلول ها در جگر و کبد و رودها در پستاندارهای کوچک مانند خرگوش ،همستر و خوکچه هندی و دیگر جوندگان شود . در سگ ، گربه ، موش و موش های صحرایی کمتر این بیماری گزارش شده است.

چه عواملی باعث بیماری تیزر می شوند :


بیماری تیزر توسط باکتری ایجاد می شود . کلستریدیوم پیلیفورم که قبلا باسیلوس پیلیفورم نامیده می شد در روده زندگی می کند و از طریق آلودگی مدفوعی ، آب و غذا از حیوانی به حیوانی دیگر منتقل می شود . این باکتری می تواند هاگ تولید کند ، که سال ها می تواند در محیط زنده بمانند و در برابر گرما و بسیاری از مواد ضد عفونی کننده مقاوم است . و از طریق مدفوع حیوان آلوده در محیط منتشر می شوند.

نشانه های بیماری تیزر چیست ؟


نشانه های بیماری تیزر اسهال آبکی ، آلودگی اطراف مقعد ،افسردگی ، کم شدن آب بدن ، بی حالی و ژولیده شدن خزها و پشم ها در حیوان می باشد که معمولا 48 ساعت پس از ظاهر شدن اولین علائم منجر به مرگ حیوان می شود . بیماری در حیوانات جوان که در گله های پر جمعیت با وضعیت بهداشتی بد ، درجه زیست محیطی شدید ، رطوبت ، آلودگی های انگلی که دچار سوء تغذیه نیز هستند بیشتر دیده شده.

بیماری تیزر چگونه تشخیص داده می شود ؟

باکتری کلستریدیوم پیلیفورم بر خلاف بسیاری از باکتری های دیگر درون سلول رشد می کند ، بنابراین در محیط های کشت آزمایشگاهی رشد نمی کند . تنها یک آزمایش آنتی بادی برای کلستریدیوم پیلیفورم موجود است که امکان دارد گاهی منجر به نتیجه آزمایش مثبت کاذب شود . تشخیص معمولا پس از مرگ و بررسی میکروسکوپی لکه هایی بر روی بافت هایی از کبد و روده انجام می شود . این بیماری بر روی قلب و سیستم عصبی مرکزی نیز تاثیر می گذارد .

بیماری تیزر چگونه درمان می شود ؟

هیچ درمان خاصی برای باکتری کلستریدیوم پیلیفورم وجود ندارد هرچند گاهی اوقات تتراسایکلین می تواند بیماری را کنترل کند اما بهترین درمان در پیش گرفتن راه های پیشگری از قبیل دادن آب و غذای مناسب ، کافی و تمیز و تنظیم رطوبت و دمای مناسب برای حیوان است . در حیوانات جوان و تحت استرس معمولا درمان ناموفق است .

راه های پیشگیری از بیماری تیزر :


شرایطی که بر روی آن تاکید می شود مخصوصا برای حیوانات جوانی که از شیر مادر محروم شده اند . مراقبت شدید باید انجام شود که حیوانات از تغذیه مطلوب و محیط زندگی مناسب و درمان و پیشگیری از عفونت های انگلی کافی برخوردار باشند و از حیواناتی که هر گونه نشانه ای از بیماری از خود بروز می دهند جدا شوند . هیچ واکسنی برای بیماری تیزر وجود ندارد. باکتری و هاگ های این بیماری را می توان با استفاده از ترکیب یک به ده محلول سفید کننده های خانگی و آب (2/1 فنجان سفید کننده و 5 فنجان آب ) کشت .


ترجمه : نمایش مشخصات: berti bani - انجمن حمایت از حیوانات بی سرپرست


مطلب اختصاصی : http://mihanpet.ir/