مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی گفت:

آگاه سازی عموم از یوزپلنگ آسیایی به خوبی محقق شد

مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی گفت: یکی از اصلی ترین اهداف طراحی تصویر یوزپلنگ آسیایی بر روی لباس تیم ملی، آگاه سازی عمومی بود که به خوبی محقق شد.

به گزارش زیست آنلاین از ایرنا هومن جوکار اظهار کرد: اگر آگاه عمومی مردم درباره یوزپلنگ ایرانی را با حداقل 2 سال گذشته مقایسه کنیم تفاوت زیادی در آن دیده می شود.

از آنجا که اکنون یوزپلنگ آسیایی فقط در ایران زندگی می کند از این رو به آن یوزپلنگ ایرانی نیز گفته می شود.

وی افزود: اکنون بسیاری از شهرهای کشور حتی شهرهای کوچک تصاویری از یوزپلنگ ایرانی را در قالب تابلوهای کوچک و بزرگ نصب کرده اند که این نشان از بالا رفتن اطلاعات عمومی درباره این گربه سان ارزشمند دارد.

جوکار ادامه داد: گام بعدی در اجرای این طرح این است که حضور یوزپلنگ ایرانی در بازی های جام جهانی برزیل 2014 چه منافعی برای پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی و زیستگاه های این حیوان دارد.

وی افزود: پیش از این برخی شرکت ها مانند بیمه دانا حمایت از یوزپلنگ ایرانی را در قالب طرح بیمه یوزپلنگ و یوزبانان آغاز کرد و بر این اساس یک تفاهم نامه 5 ساله بین سازمان حفاظت محیط زیست و بیمه دانا منعقد شده است.

جوکار گفت: همچنین برخی از نهادها و بانک ها هم برای همکاری و وارد شدن به عرصه حفاظت از یوزپلنگ ایرانی اعلام آمادگی کردند، البته هنوز تفاهم نامه ای به امضا نرسیده است اما به احتمال زیاد در طول برگزاری جام جهانی و یا بعد از آن تفاهم نامه هایی در این زمینه منعقد خواهد شد.

وی تاکید کرد: امیدمان این است که به اصل پنجاهم قانون اساسی که کار حفاظت از محیط زیست را یک وظیفه همگانی می داند، جامه عمل پوشانده شود.

وی با بیان اینکه این روش گام جدیدی برای حفاظت از گونه های زیستی است اظهار کرد: به نظر می رسد طراحی یوزپلنگ ایرانی بر روی لباس تیم ملی روش نوینی در حفاظت از گونه های در خطر انقراض است و باید این روش برای دیگر گونه های در خطر نابودی هم استفاده شود.

جوکار درباره نتایج بین المللی اجرای این طرح گفت: برنامه توسعه سازمان ملل متحد ( UNDP) شریک پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی است که در حال راه اندازی کمپینی برای حفاظت از یوزپلنگ ایرانی است.

وی افزود: هدف UNDP از راه اندازی این کمپین شناساندن وضعیت یوزپلنگ آسیایی به جهانیان است و اینکه برای حفاظت از این گونه ارزشمند همه با هم متحد شوند.

مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی اظهار کرد: قطعا بعد از ارسال این کلیپ، سازمان ها و بخش های مختلف برای همکاری اعلام آمادگی خواهند کرد بنابراین UNDP در حال تهیه ساز و کاری برای دریافت این کمک ها است.

وی تاکید کرد: ورود یوزپلنگ ایرانی به بازی ها جام جهانی یک اتفاق بسیار جدید در کشور و حتی برای فیفا است که اگر موفقیت آمیز باشد می توان از این تجربه برای حفاظت از گونه های دیگر چه گیاهی و چه جانوری استفاده کرد، حتی می توان برای حفاظت از تمام مولفه های زیست محیطی هم از این روش بهره برد. البته شواهد نشان از موفقیت آمیز بودن طرح می دهد.

برای اولین بار تصویر یوزپلنگ ایرانی بر روی لباس تیم ملی فوتبال کشورمان در رقابت های جام جهانی 2014 برزیل طراحی شده است.