بیماری تیزر:
بیماری تیزر یک بیماری عفونی است. عامل آن یکباکتری می باشد که سلولهای کبدی، قلبی و پی تلیال روده را درگیر می کند. همستر بیمار به طور ناگهانی دچار اسهال می شود که در این حالت مدفوع به حالت کاملا آبکی و به رنگ زرد در می آید و در ادامه همستر دچار دهیدراتاسیون شدید (بی آبی، بدلیل از بین رفتن آب بدن) شده و در نهایت می میرد. از دیگر اختلالاتی که در این بیماری دیده می شود ضایعات کبدی است، گفته می شود که مصرف داروهای کورتیکواستروئید بعنوان یک عامل مستعد کننده برای ابتلا به این بیماری محسوب می شود. اگر مشکوک به این بیمرای شدید بهترین کار جدا کردن همستر بیمار از سایر همنوعانش می باشد. سپس می توانید آنرا به دامپزشک خود ارجاع دهید تا برای و آنتی بیوتیک مناسب تجویز کند
بیماری پلی کیستیک:
بیماری پلی کیستیک یک بیماری مادرزادی است. در این حالت که اغلب در همسترهای بالای یکسال دیده می شود، کیست هایی در کبد ظاهر می شود که در واقع از مجاری صفراوی منشأ می گیرند .البته گاهی این کیستها درپانکراس نیز دیده می شوند . بیماری معمولا با نشانه های بالینی همراه نمی باشد و تشخیص آن تنها با لمس کردن شکم حیوان امکان پذیر می شود. درمانی برای بیماری پلی کیستیک توصیه نمی شود .
ترومبوز قلبی:
ترومبوز قلبی یک بیماری شایع در همسترهای مسن می باشد که اغلب در قلب چپ (دهلیز چپ) رخ می دهد. در بیشتر موارد این ترومبوز، ثانویه بوده و بدنبال کاردیومیوپاتی، اختلالات انعقادی، آمیلوئیدوز و بیماریهای عروقی دیده می شود. همستر بیمار دچار تنگی نفس شده و با کمترین فعالیت دچار نفس نفس زدن می شود. مخاطات حیوان سیانوز (تیره) می شود و تعداد ضربان قلبش نیز بالا می رود و در ادامه بیماری، همستر ممکن است دار مرگ ناگهانی شود. برای درمان یا حداقل تخفیف علائم بیماری می توانید آن را نزد دامپزشک خود ببرید تا ز داروهای محرک قلبی مانند دیگوگسین و دیورتیک ها مانند فوروزماید و ضدانعقادها استفاده کند

انتزوتوکسمی:

عامل بروز بیماری، کلتسرویدیوم ها هستند. این اختلالات متعاقب مصرف برخی آنتی بیوتیکها مانند کلرامفنیکول و تتراسایکلین رخ می دهد. بعلاوه مصرف یکباره دانه هایی که حاوی مقادیر فراوانی نشاسته هستند، افزایش حرکات روده و ویروسهایی مانند روتا ویروس نیز زمینه را برای بروز بیماری فراهم می کنند. گفته می شود به غیر از باکتری کلستریدیوم سایر باکتریها، ویروسها و تک یاخته ها نیز در ایجاد بیماری دخیل هستند. این بیماری از طریق گوارشی منتقل می شود و بدنبال آن علائمی مانند اسهال بدبو و شدید به رنگ سبز تا قهوه ای و متعاقب آن دهیدراتاسیون، پرنوشی، بی حالی و بی اشتهایی ظاهر می شود. به محض مشاهده این علائم همستر بیمار را از بقیه جدا کرده، محیط قفس را به خصوص از فضولات پاکسازی کرده و با دامپزشک خود تماس حاصل کنید .

پنومونی باکتریایی:

هر چند که همستر مقاومترین جونده در برابر عفونتهای تنفسی است با این حال باکتریهایی مانند مایکوپلاسما، پاستورلا، استرپتوکوک، استافیلوکوک، کلبسیلا و بوردوتلا و ویروسهایی مانند ویروس سندائی (Sendai) (که در واقع پاراآنفولانزای تیپ ـ 1 است) گاهی باعث بروز ذات الریه در این حیوان می شوند. متعاقب بروز این بیماری علائم تنفسی، ترشحات بینی و چشم، کاهش باروری، ژولیدگی موها و مرگ و میر دیده می شود . از آنجایی که راه انتقال این بیماری از طریق تنفسی می باشد، لذا براحتی و بسرعت از همستر بیمار به سایر همنوعان وی منتقل خواهد شد بنابراین بهتر است که به محض دیده شدن علائم تنفسی، همستر و یا احیانآ همسترهای بیمار را از سایرین جدا کرده، آنها را در یک محیط گرم، با تهویه مناسب و به دور از جریان هوای سرد قرار داده و بلافاصله نزد دامپزشک خود ببرید

سالمونلوز
همسترهای بیمار علائمی مانند بی اشتهایی، ژولیدگی موها، کاهش وزن، علائم تنفسی، اختلالات تولید مثلی مانند سقط جنین، وجود ترشحات چشمی و نرم و روشن شدن مدفوع را نشان می دهند. بیماری از طریق گوارشی منتقل می شود و عواملی مانند تغذیه نادرست، وجود بیماریهای زمینه ساز استرس و ضعف ایمنی در همسترهای کم سن و مسن، شرایط را برای ظهور بیماری فراهم می سازد . عامل بیماری باکتریهای سالمونلاتیفی موریوم و سالمونلا انتریتیدیس است. به محض مشاهده بیماری یا مشکوک شدن به آن، اقدامات بهداشتی مانند جدا کردن همستر بیمار از همسترهای سالم را بعمل آورید و در اولین فرصت آنهارا نزد دامپزشک ببرید تا آنتی بیوتیک مناسب را برای درمان بیماری تجویز کند. در ضمن چون سالمونلوز یک بیماری مشترک بین انسان و حیوان است باید مواظب باشید تا بوسیله حیوان خانگی خود مبتلا به سالمونلوز نشوید.

• دیابت در همستر:علایم و درمان

اولین و شایع ترین بیماری همستر دیابت است که معمولا در اثر رژیم غذائی اشتباه (شیرینی و شکلات و مواد قندی)،استرس و یا کثیف بودن محل نگهداری همستر بوجود می آید.تداوم و شدت بیماری گاها باعث ایجاد حالت اغما و مرگ می شود.علایم:نوشیدن بیش از حد آب،ادرار فراوان،لرزش اندام و کاهش درجه حرارت بدن

درمان:متاسفانه بیماری دیابت درمان قطعی نداره و فقط دامپزشک ها با تجویز برخی داروها و تغییر رژیم غذائی آن را کنترل می کنند.بهبود کیفیت زندگی همستر (تمیز نگه داشتن محیط زندگی و دور نگه داشتن حیوان از استرس) و گنجاندن یونجه،هویج،سیب زمینی و تخم مرغ پخته در رژیم غذائی همستر دیابتی برای کنترل این بیماری موثرست.


از خوراندن غذاهای آماده مخصوص همستر که به صورت کارخانه ای و با ترکیبات مختلفی تهیه میشود جدا خودداری کنید،چون اغلب حاوی روغن ذرت و شهدهای شیمیائی و شکر به عنوان مواد نگهدارنده میباشند که خود در بروز بیماری دیابت نقشی موثر دارد.

لرزش در همستر

لرزش یکی از علائم جزئی دیابت همستر است. لرزش یک سندرم محسوب میشه. میتونه چند دلیل داشته باشه! ممکنه حتی یه سرماخوردگی ساده باشه یا کمبود منیزیم ... حتما به یک دامپزشک مراجعه کنید!

همستر طلائی جوان نیاز خواهند داشت به غذاهای جامد در 7 تا 10 روزگی از سنشان .

خوراک همستر طلائی شامل 10گرم خوراک مخلوط و دو بار در روز است .

خوراک مخلوط همستر خود را دوبار در روز صبح و شب به او بدهید. هرگونه مواد غذایی فاسد به ویژه مواد غذایی Uneaten و کپک زده را از رژیم غذایی او حذف کنید، همسترها دارای کیسه گونه ای هستند و علاقه دارند مواد غذایی را در لانه ی خود پنهان کنند .


همستر طلائی معمولا از مخلوطی از دانه ها و آجیل تغذیه می شود .مقدار کمی از میوه های تازه و سبزیجات نیز مانند سیب ، هویج ، گل کلم و گلابی را نیز می توان در رژیم غذایی همستر خود جای دهید. از دادن مرکبات به همستر خود جدا بپرهیزید زیرا آن ها بیش از حد اسیدی هستند و با سیستم گیاهخواری او سازگار نیستند. شست وشوی میوه و سبزیجات را در حدی که هیچ ماده شیمیایی باقی نماند انجام دهید. شما میتوانید یک یا دو بار از پروتئین های اضافی مانند مقدار کمی از تخم سفت شده و یا پنیر به او بدهید. همپنین مقدار کمی از علف تیموتی را به علت فراوان بودن فیبر غذایی به رژیم غذایی او اضافه کنید. مهمترین نکته در رژیم غذایی همستر طلائی این است که هیچ گاه ذرژیم غذایی همستر طلائی خود را به طور ناگهانی تغییر ندهید زیرا باعث برهمخوردگی دستگاه گوارش آن ها می شود.

اولین و شایع ترین بیماری همستر دیابت است که معمولا در اثر رژیم غذائی اشتباه (شیرینی و شکلات و مواد قندی)،استرس و یا کثیف بودن محل نگهداری همستر بوجود می آید.تداوم و شدت بیماری گاها باعث ایجاد حالت اغما و مرگ میشود.


علایم:نوشیدن بیش از حد آب،ادرار فراوان،لرزش اندام و کاهش درجه حرارت بدن
درمان:متاسفانه بیماری دیابت درمان قطعی نداره و فقط دامپزشک ها با تجویز برخی داروها و تغییر رژیم غذائی آن را کنترل می کنند.بهبود کیفیت زندگی همستر (تمیز نگه داشتن محیط زندگی و دور نگه داشتن حیوان از استرس) و گنجاندن یونجه،هویج،سیب زمینی و تخم مرغ پخته در رژیم غذائی همستر دیابتی برای کنترل این بیماری موثرست.از خوراندن غذاهای آماده مخصوص همستر که به صورت کارخانه ای و با ترکیبات مختلفی تهیه میشود جدا خودداری کنید،چون اغلب حاوی روغن ذرت و شهدهای شیمیائی و شکر به عنوان مواد نگهدارنده میباشند که خود در بروز بیماری دیابت نقشی موثر دارد.


بيماري تيزر
بيماري تيزر يك بيماري عفوني است. عامل آن يك باكتري مي باشد كه سلولهاي كبدي، قلبي و پي تليال روده را درگير مي كند. همستر بيمار به طور ناگهاني دچار اسهال مي شود كه در اين حالت مدفوع به حالت كاملا آبكي و به رنگ زرد در مي آيد و در ادامه همستر دچار دهيدراتاسيون شديد (بي آبي، بدليل از بين رفتن آب بدن) شده و در نهايت مي ميرد. از ديگر اختلالاتي كه در اين بيماري ديده مي شود ضايعات كبدي است، گفته مي شود كه مصرف داروهاي كورتيكواستروئيد بعنوان يك عامل مستعدكننده براي ابتلا به اين بيماري محسوب مي شود.
اگر مشكوك به اين بيمراي شديد بهترين كار جدا كردن همستر بيمار از ساير همنوعانش مي باشد. سپس مي توانيد آنرا به دامپزشك خود ارجاع دهيد تا براي و آنتي بيوتيك مناسب تجويز كند
بيماري پلي كيستيك
بيماري پلي كيستيك يك بيماري مادرزادي است. در اين حالت كه اغلب در همسترهاي بالاي يكسال ديده مي شود، كيست هايي در كبد ظاهر مي شود كه در واقع از مجاري صفراوي منشأ مي گيرند .البته گاهي اين كيستها درپانكراس نيز ديده مي شوند . بيماري معمولا با نشانه هاي باليني همراه نمي باشد و تشخيص آن تنها با لمس كردن شكم حيوان امكان پذير مي شود. درماني براي بيماري پلي كيستيك توصيه نمي شود .
ترومبوز قلبي
ترومبوز قلبي يك بيماري شايع در همسترهاي مسن مي باشد كه اغلب در قلب چپ (دهليز چپ) رخ مي دهد. در بيشتر موارد اين ترومبوز، ثانويه بوده و بدنبال كارديوميوپاتي، اختلالات انعقادي، آميلوئيدوز و بيماريهاي عروقي ديده مي شود. همستر بيمار دچار تنگي نفس شده و با كمترين فعاليت دچار نفس نفس زدن مي شود. مخاطات حيوان سيانوز (تيره) مي شود و تعداد ضربان قلبش نيز بالا مي رود و در ادامه بيماري، همستر ممكن است دار مرگ ناگهاني شود. براي درمان يا حداقل تخفيف علائم بيماري مي توانيد آن را نزد دامپزشك خود ببريد تا ز داروهاي محرك قلبي مانند ديگوگسين و ديورتيك ها مانند فوروزمايد و ضدانعقادها استفاده كند
انتروتوكسمي
عامل بروز بيماری، كلتسرويديوم ها هستند . اين اختلالات متعاقب مصرف برخي آنتي بيوتيكها مانند كلرامفنيكول و تتراسايكلين رخ مي دهد. بعلاوه مصرف يكباره دانه هايي كه حاوي مقادير فراواني نشاسته هستند، افزايش حركات روده و ويروسهايي مانند روتا ويروس نيز زمينه را براي بروز بيماري فراهم مي كنند. گفته مي شود به غير از باكتري كلستريديوم ساير باكتريها، ويروسها و تك ياخته ها نيز در ايجاد بيماري دخيل هستند. اين بيماري از طريق گوارشي منتقل مي شود و بدنبال آن علائمي مانند اسهال بدبو و شديد به رنگ سبز تا قهوه اي و متعاقب آن دهيدراتاسيون، پرنوشي، بي حالي و بي اشتهايي ظاهر مي شود. به محض مشاهده اين علائم همستر بيمار را از بقيه جدا كرده، محيط قفس را به خصوص از فضولات پاكسازي كرده و با دامپزشك خود تماس حاصل كنيد .
پنوموني باكتريايي
هر چند كه همستر مقاومترين جونده در برابر عفونتهاي تنفسي است با اين حال باكتريهايي مانند مايكوپلاسما، پاستورلا، استرپتوكوك، استافيلوكوك، كلبسيلا و بوردوتلا و ويروسهايي مانند ويروس سندائي (Sendai) (كه در واقع پاراآنفولانزاي تيپ ـ 1 است) گاهي باعث بروز ذات الريه در اين حيوان مي شوند. متعاقب بروز اين بيماري علائم تنفسي، ترشحات بيني و چشم، كاهش باروري، ژوليدگي موها و مرگ و مير ديده مي شود . از آنجايي كه راه انتقال اين بيماري از طريق تنفسي مي باشد، لذا براحتي و بسرعت از همستر بيمار به ساير همنوعان وي منتقل خواهد شد بنابراين بهتر است كه به محض ديده شدن علائم تنفسي، همستر و يا احيانآ همسترهاي بيمار را از سايرين جدا كرده، آنها را در يك محيط گرم، با تهويه مناسب و به دور از جريان هواي سرد قرار داده و بلافاصله نزد دامپزشك خود ببريد
سالمونلوز

همسترهاي بيمار علائمي مانند بي اشتهايي، ژوليدگي موها، كاهش وزن، علائم تنفسي، اختلالات توليد مثلي مانند سقط جنين، وجود ترشحات چشمي و نرم و روشن شدن مدفوع را نشان مي دهند. بيماري از طريق گوارشي منتقل مي شود و عواملي مانند تغذيه نادرست، وجود بيماريهاي زمينه ساز استرس و ضعف ايمني در همسترهاي كم سن و مسن، شرايط را براي ظهور بيماري فراهم مي سازد . عامل بيماري باكتريهاي سالمونلاتيفي موريوم و سالمونلا انتريتيديس است. به محض مشاهده بيماري يا مشكوك شدن به آن، اقدامات بهداشتي مانند جدا كردن همستر بيمار از همسترهاي سالم را بعمل آوريد و در اولين فرصت آنهارا نزد دامپزشك ببريد تا آنتي بيوتيك مناسب را براي درمان بيماري تجويز كند. در ضمن چون سالمونلوز يك بيماري مشترك بين انسان و حيوان است بايد مواظب باشيد تا بوسيله حيوان خانگي خود مبتلا به سالمونلوز نشويد.دکتر محمود رضا اثناعشری