به طور طبيعي و عمومي گربه با اشتها و ميل غذاي خود را خواهد خورد ولي در برخي از موارد ممكن است براي مدتي نسبت به غذا خوردن بي ميل شود .در صورتيكه گربه شما به مدت 2 روز غذا نخورده وضعيت نگران كننده اي وجود دارد كه لازم است در اين موارد با دكتر دامپزشك مشورت كنيد. فقدان فعاليت دستگاه گوارش در برخي از موارد سبب افزايش چربيهاي كبدي و بيماري كبد چرب خواهد شد و در اين حالت همراه با تجمع چربي در سلولهاي كبدي همراه است لذا بيماري كبد چرب سبب افزايش بي اشتهايي و در نهايت بروز بيماري در گربه خواهد شد .

علل بيماري :
. سرو صداي آزار دهنده شديد در زمان تغذيه گربه سبب بي اشتهايي و ترس او خواهد شد لذا سعي كنيد محل غذا خوردن گربه شما در يك محيط آرام منزل و به دور از آشفتگي باشد .
.گاهي در زمان تغذيه گربه با يك نوع غذاي خاص و جديد از خوردن آن امتناع ميكند چون براي او جديد بوده و تجربه قبلي در مورد طعم و مزه آن ندارد بعضي از گربه ها در مورد خوردن غذاهاي تند و داغ بي ميل هستند و آن را نمي خورند . اكثر مشكلات بي اشتهايي در زماني بروز ميكند كه شما سعي ميكنيد غذاهاي مرطوب و كنسروي را به غذاهاي خشك تبديل و تعويض كنيد و يا رژيم غذايي معمول و متعارف گربه خود را تغيير دهيد .
. ترسهاي ناگهاني شديد مانند طوفان ، رعد و برق و صاعقه هم اضطراب شديدي براي گربه ايجاد ميكند و سبب بي ميلي و بي اشتهايي و بروز حالات عصبي در گربه خواهند شد
. بيماريهاي مهلك و تهديد كننده هم سبب بي اشتهايي و امتناع گربه از غذا خوردن ميشود .

آنچه شما و دامپزشك ميتوانيد انجام دهيد:
.‌ ميتوان با ولرم كردن غذاي گربه ،اشتهاي او را به غذا خوردن تحريك كرد . خورانيدن بعضي از غذا هاي با بوي خاص و محرك براي گربه مانند ماهي، ميتوان او را به خوردن غذا ترغيب كرد و باعث افزايش اشتها خواهد شد .در صورت بي اشتهايي گربه ميتوان با نوازش كردن با دست او را به غذا خوردن ترغيب و تشويق كرد .
. در برخي از موارد و گذشت 2 روز از غذا نخوردن گربه با دكتر دامپزشك مشورت شود تا علت اصلي بي اشتهايي مشخص شود و درمان لازم در اين زمينه صورت گيرد . در صورتيكه بي اشتهايي به مدت طولاني ادامه يابد سبب از دست رفتن آب بدن خواهد شد كه بر اساس صلاحديد دامپزشك لازم است . سرم درماني و تزريق سرم براي تامين آب از دست رفته بدن انجام شود .
. در صورت ادامه بي اشتهايي و در موارد بحراني به عنوان آخرين راه حل دكتر دامپزشك اقدام به قرار دادن و تعبيه يك لوله در داخل معده خواهد كرد و بدين صورت مقداري غذا را به صورت نرم شده و مايع وارد معده گربه خواهد كرد.درمان هاي غذايي :
در برخي از موارد تزريق ويتامين ب12 مي تواند سبب تحريك بي اشتهايي در گربه شود . تغذيه مخلوط عسل و ماست يا 125 گرم جگر هفته اي يكبار سبب تحريك و افزايش اشتها در گربه شما خواهد شد .