آیا میدانید اضافه وزن و چاقی یک بیماری در سگ و گربه محسوب میشوند. چاقی یک وضعیت بسیار خطرناک برای سلامت حیوان است و باعث کوتاه شدن عمر و افزایش ایجاد دیگر بیماری ها میباشد.


چاقی و اضافه وزن حداقل 1.5 تا 2 سال از عمر سگ و گربه را کوتاه میکنند. مشکلاتی نظیر فلجی حنجره ، روی هم افتادگی نای، نفس تنگی ، بیماری قند، کبد چرب (در گربه) ،افزایش چربی خون ، سرطان مثانه یا پستان ، کم کاری تیروئید ، پرکاری غدد فوق کلیوی ، ارتروز، پاره شدن رباط های صلیبی زانو ، مشکلا دیک کمر و...... تنها بخشی از عوارض اضافه وزن و چاقی در سگ وگربه هستند.


ایا میدانید 2/5کیلوگرم اضافه وزن در سگی که وزن ایده الش میبایست 8 کیلو باشد یا 1/5 کیلو گرم اضافه وزن در گربه ای که میبایست 4/5کیلو وزن داشته باشد برابر است با یازده کیلو اضافه وزن در انسانی که وزنش ایده الش 77 کیلو است. جالبه نه ؟
پس نگذارید سگ یا گربه تان اضافه وزن پیدا کنند چرا که اضافه وزن خود بیماری محسوب میشوند و مادر بسیاری از بیماری های دیگر هستند. غذا دادن اضافه به سگ یا گربه محبت نیست بلکه خیانت است در حق حیوان.

دامپزشکان برای پی بردن به وجود اضافه وزن و چاقی در سگ و یا گربه شما از جداول و فرمول هایی استفاده میکنند . درست مثل مسواک زدن که از ایجاد بیماری های دندان و دهان جلوگیری میکند .پی بردن زود هنگام به اضافه وزن و اقدام به درمان ان از بسیاری از بیماری ایی که ذکر شد جلوگیری خواهد کرد . با مراجعه به دامپزشک از وضعیت بدن حیوان خانگی خود اگاه شوید.

منبع: aranvet.com