پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: عصر روز چهارشنبه ۱۳۹۳/۳/۲۱ به دنبال دریافت گزارشی مبنی بر شنیده شدن صدای شلیک حدود شش گلوله در مناطق آزاد حاشیه منطقه حفاظت شده هرمد لارستان نیروهای یگان محیط زیست این شهرستان عازم محل مورد نظر شده و به جستجوی منطقه پرداختند اما در آستانه تاریک شدن هوا موفق به یافتن عاملین شلیک نشدند.
سرپرست اداره محیط زیست لارستان در این باره گفت: پس از آن مامورین به انجام تحقیقات در این زمینه پرداخته و بر اساس اطلاعات کسب نموده و اظهارات بومیان منطقه موفق به شناسایی عاملین شلیک و محل اقامت آنها شدند.

……تصویر: اجزا بدن شکار به همراه اسلحه های کشف شده در جریان بازرسی از منزل متخلفین در لارستان
خدانظر انصاری افزود: محیط بانان پس از هماهنگی با دادستان و اخذ نیابت قضایی روز پنجشنبه بصورت غافلگیرانه وارد یک منزل مسکونی در شهر لارستان شده و به تفتیش و جستجو پرداختند.
در جریان بازرسی از این مکان متاسفانه اجزای بدن یک بره قوچ لارستان شامل پوست و گوشت، اجزای بدن یک کل وحشی، یک قبضه اسلحه گلوله زنی ۲۷۰، یک قبضه اسلحه خفیف، مقادیر زیادی فشنگ و ادوات شکار کشف و ضبط و دو نفر متهم در این رابطه دستگیر و به مقامات قضایی معرفی شدند.

گونه نادر قوچ لارستان یا قوچ مینیاتوری کوچکترین نژاد گوسفند وحشی در ایران و دنیا به شمار می آید که تنها در این نقطه از کشور ایران زیست می کند.
به دلیل اینکه این گونه از لحاظ جثه و نژاد منحصربفرد بوده و در هیچ نقطه دیگری از جهان زندگی نمی کند ارزش بسیار بالایی داشته و همواره از نظر کلکسیونرها و موزه های حیات وحش مورد توجه ویژه ای قرار دارد.

نسل این زیر گونه ارزشمند گوسفند وحشی به شدت در معرض انقراض قرار دارد بطوریکه در جریان آخرین سرشماری به عمل آمده تنها ۵۰۰ الی ۶۰۰ راس قوچ لارستان در منطقه حفاظت شده هرمد و مناطق آزاد حاشیه ای باقیمانده است.