بیماری های باکتریایی در پرندگان
پرندگان ممکن است که بیماری باکتریایی مختلفی بگیرند. معمولا این بیماری بر اثر استرس زیاد ایجاد می شود اما گروهی ازپرندگان هم این بیماری را به صورت ارثی دارند و می توانند به پرنده های دیگر منتقل کنند. این بیماری در سن های بالا یا سن های پایین در پی بیماری های دیگر رخ می دهد. این بیماری می تواند در اثر محیط، استرس یا هر چیزی که سیستم ایمنی بدن را تحت تاثیر قرار دهد رخ بدهد.

انواع و نشانه ها

نشانه ها بسته به نوع باکتری و محل قرارگیری می توانند متفاوت باشند. اما دارای نشانه های مشترکی مانند: کاهش شنوایی ، کاهش وزن و غیره می باشد.

عفونت معده عدم کارکرد معده را به همراه دارد. عفونت کبد علایمی مانند عدم کارکرد مناسب معده و دستگاه ادراری را به همراه دارد. عفونت ریوی می تواند تنفس را دچار مشکل بکند. و دز اخر عفونت سیستم اعصاب می تواند سبب بروز تومور بشود.

علل

باکتری های زیادی هستند که می توانندسبب بروز عفونت بشود. باکتری پاستورلا که در بدن گربه ها و موش ها زندگی می کندپرنده را گزیده و سبب الوده شدن پرنده می شود.

درمان

دامپزشک پرنده آلوده بررسی می کند و نوع باکتری را مشخص می کند. سپس درمانی با مراقبت غذایی، آب ، جراحی و کاهش استرس شروع می شود. در ضمن، محیط پرنده باید به خوبی تمیز شود.

پیشگیری

در زیر به لیستی از کارها اشاره می کنیم که در صورت اجرا شدن سبب کاهش بروز بیماری می شود:

*قرنطینه کردن پرنده جدید

*جلوگیری از ایجاد محیط پر استرس

*تمیز کردن قفس و لوازم

*استفاده از غذای بالانس شده

مترجم: gray
مطلباختصاصی میهن پت