تربیت کردن اسب به همان اندازه اهمیت دارد که تحصیل کردن فرزندتان. رفتار طبیعی اسب با آنچه انسانها از او می خواهند تفاوت زیادی دارد، و این سوارکار است که باید به اندازه کافی اطلاعات سوارکاری داشته باشد تا بتواند به خوبی اسب را در کنترل خود درآورد.


اسب ها نمی توانند منطق و دلیلی پشت حرکات دهنه، افسار و رکابها بیابند، و این همکاری و هماهنگی اسب و سوار است که زبانی را برای ارتباط با یکدیگر شکل می دهند. شما برای هر هدفی که بخواهید سواری کنید – چه سواری ساده و چه کارهای پیچیده تری مثل درساژ – لازم است اسبتان
را از قبل آموزش دهید تا بتوانید با هم کار کنید.


اگر بخواهید اسبتان را در یک نمایشگاه به عرضه بگذارید نیز حتما باید از قبل او را آماده نمایید.از آنجا که اسب ها به شیوه انسانها ارتباط برقرار نمی کنند، لازم است افراد برای برقراری ارتباط با اسب ها و درک زبان آنها آموزش ببینند. یادگیری دروس سوارکاری راهی پراهمیت برای درک رفتار اسب و نحوه برقراری ارتباط با اسب است.


ارتباط با اسب می تواند هم به صورت کلامی و هم با استفاده از دستها، پاها و نشست سوارکار انجام شود که یک زبان مشترک به شمار می رود. کودکان باید دروس وسارکاری را یاد بگیرند تا با اهمیت مراقبت از اسب و روش صحیح اسب سواری آشنا شوند.
وقتی برای اولین بار تربیت اسب را آغاز می کنیم، دانستن اینکه اسب ها در محیط طبیعی و در زندگی وحشی خودشان چگونه فکر می کنند و چه رفتارهایی دارند می تواند کمک زیادی به ما بکند.اسبها طبیعتا حیواناتی اجتماعی هستند که به صورت گله زندگی می کنند.


عموما یک نریان به عنوان سردسته یک گله مادیان دانسته می شود، اما "مادیان رهبر" مسیر و جهت گله را مشخص می نماید.
اسب به صورت طبیعی از حیوانات دیگر و همچنین از انسان می ترسد. وقتی به اسبی نزدیک می شوید، او به هیچ وجه نمی تواند بفهمد که می خواهید چه کار کنید. اسب به حرکات و زبان بدن شما خیره می شود تا واکنش خود را انتخاب کند – فرار کند یا اینکه بایستد و منتظر بماند.این می تواند به شما کمک کند که بفهمید چرا تربیت اسب باید طی یک فرایند تدریجی جلب توجه اسب و سپس آموزش به او صورت گیرد. اسب شما در بهترین حالت باید شما را مانند مادیان رهبرش در نظر بگیرد، بدون توجه به اینکه جنسیت شما چه باشد. بنابراین اگر اسب شما خودش طبیعتا یک مادیان رهبر باشد کار تربیت و آموزش او برایتان دردسر بزرگی خواهد بود!اسب ها به طور طبیعی دوست دارند یک رهبر داشته باشند تا به آنها بگوید اوضاع چگونه است و چه کار باید بکنند. این بخشی از طبیعت حیواناتی است که به صورت گله ای و اجتماعی زندگی می کنند.


طبیعتا شما باید نقش رهبر او را بازی کنید. یک اسب یا به علت ترس و یا به علت احترام ممکن است شما را رهبر خودش در نظر بگیرد. این نکته بسیار مهم است که تا حد امکان وقت بیشتری را با اسب جوان خود بگذرانید تا از همان سنین کم به بودن با شما و در نتیجه با کل انسانها عادت کند.
توصیه ما این است که وقتی اسبتان به اندازه ای بزرگ شد که بتوانید آموزش را آغاز کنید، باید قبل از اینکه سوار او شوید از کار در زمین آغاز نمایید. لنج کردن اسب یا راه بردن او در زمین با یک طناب بلند، اولین قدم برای تربیت اسب خواهد بود. بند لنج به افسار اسب بسته می شود و به او این امکان را می دهد که در عین حال که شما به او دستوراتی می دهید بتواند در یک دایره بزرگ حرکت کند.
نکته ی بسیار مهم دیگری که باید حتما به اسبتان آموزش بدهید این است که در حالی که افسار او را گرفته اید در کنار شما راه برود و شما رهبر او باشید. این امر آموزش چرخیدن اسب یا توقف او طبق دستور شما را نیز در بر دارد. این بخش از آموزش اسب اهمیت حیاتی دارد و کاری است که تقریبا هر روز با اسبتان انجام می دهید. بسیاری از اسب ها در طی آموزش رهبری، سعی می کنند با شانه شما را کنار بزنند و به این طریق شما را آزمایش می کنند. اما نگذارید اسب از دستتان در برود. اگر اسب بتواند در مقابل این آموزش ساده مقاومت کند آموزش او در آینده بسیار سخت تر خواهد شد.اسب ها طوری تربیت می شوند که سواری دادن را بپذیرند و از پیام های سوارکار خود تبعیت کنند. اسب شما باید هنگامی که از او کاری می خواهید به شما پاسخ دهد، چرا که اسبی تربیت شده است.این بدین معناست که نیازی به شلاق یا دسته شلاق برای تنبیه اسب یا ترغیب او به تبعیت از فرمانهای شما وجود نخواهد داشت.
هیچگونه قانون سخت یا مطلقی درمورد طول مدت یک جلسه آموزش برای اسب وجود ندارد.اولین بخش در هر جلسه آموزش اسب، به گرم کردن بدن اسب و آماده کردن او از نظر روانی اختصاص می یابد. این زمان به اسب این امکان را می دهد که مفاصل خود را شل کند و عضلاتش را گرم نماید. لنج کردن اسب یکی از روش های معمول برای این منظور است.در مرحله بعد، پیش از اینکه آموزش نکات جدید را شروع کنید، باید آموزش هایی را که قبلا به اسب داده اید مرور و تمرین نمایید.


هر مهارت جدیدی باید صرفا یک تغییر کوچک در چیزهایی باشد که اسب از پیش می داند. ادامه و گسترش آموخته های قبلی اسب کلید موفقیت در تربیت اسب به شمار می رود.
اگر می خواهید از تجهیزات جدیدی برای اسب استفاده کنید (مثلا زین)، آن را بعد از چند دقیقه کنار بگذارید. این کار را به مدت چند روز ادامه دهید (آن را مرتب دربیاورید و بگذارید) تا اسب به آن عادت کند. سپس بگذارید اسب در طی لنج شدن آن را استفاده کند. وقتی اسب به خوبی با زین خو گرفت آنگاه می توانید از کسی بخواهید در حالیکه اسب بی حرکت ایستاده است مدت کوتاهی روی اسب قرار گیرد و بعد پایین بیاید. بعد از این مرحله می توانید اسب را با سوار لنج کنید. به همین ترتیب هر چیز جدیدی را برای مدتی کوتاه به کار ببرید تا اسب به تدریج به آن
عادت کند.

مثال دیگر دهنه اسب است. یک اسب جوان باید یاد بگیرد که دهنه را به عنوان یک چیز عادی و طبیعی که همیشه باید در دهانش باشد بپذیرد، و این امر نمی تواند یک شبه اتفاق بیفتد. اسب باید بتواند یاد بگیرد که چگونه باید در حالی که یک جسم خارجی در دهانش است بزاقش را قورت دهد. برای اینکه این کار راحت تر انجام شود، مربی اسب کم کم او را با دهنه آشنا می کند؛ به این صورت که ابتدا فقط به مدت چند دقیقه آن را در دهان اسب قرار می دهد و سپس به تدریج این مدت را اضافه می کند تا اسب به آن خو بگیرد و مقاومتی نسبت به آن نداشته باشد.


زین هم باید به تدریج به اسب شناسانده شود. در ابتدا باید رکابها و چرم ها برداشته شوند، سپس زین را فقط روی اسب نگه دارید اما نگذارید به بدن او تماس پیدا کند، تا ترس اسب از زین از بین برود. اولین باری که زین را روی اسبتان می گذارید باید آماده باشید تا مرتب به او اطمینان بدهید که زین برایش خطری ندارد و او را پی در پی نوازش کنید. دفعه بعد او را با تنگ آشنا نمایید؛ و بعد نوبت چرم ها و رکاب ها می شود. هر چیز جدید را تنها زمانی به تجهیزات اسب بیفزایید که مطمئن هستید ترس او از مورد قبلی کاملا برطرف شده است.در نهایت اینکه همه جلسات آموزش اسب باید با سرد کردن اسب (کول داون) به پایان برسد. این امر به اسب امکان می دهد هم از نظر جسمی و هم روانی به آرامش و آسودگی برسد. مرحله سرد کردن در بهترین حالت زمانی آغاز می شود که آموزش به خوبی پیش رفته و اسب شما هنوز خسته و آشفته نشده است. اسب شما باید خاطره خوبی از آموزش داشته باشد و تمام کردن جلسه آموزش با خوشی و انرژی مثبت می تواند به ایجاد چنین خاطره ای کمک کند. بگذارید اسب کمی بازی کند و بعد او را به اصطبل برگردانید.
به یاد داشته باشید که اسب شما از شما الگو می گیرد. اگر شما آرام و نترس باشید اسبتان هم همین احساس را پیدا می کند. اگر شما حرکت کنید، اسب این را به عنوان علامت تغییر جهت تلقی می کند و او هم حرکت می کند. هنگامی که اسبتان زبان بدن شما را درک کند به طور طبیعی از شما تبعیت خواهد کرد.


منبع:اختصاصی جهان اسب (دنیای اسب سابق)