رییس اداره محیط زیست لرستان گفت: چهار جوجه شاه بوف توسط نیروی اجرایی محیط زیست شهرستان کوهدشت تیمار و نگهداری شد.

به گزارش زیست آنلاین از ایرنا ˈعباس احمد ی روز سه شنبه افزود : این جوجه ها که مادر آنها از بین رفته بود، با وجود پیشنهاد خرید ازسوی سودجویان ، توسط همیار محیط زیست نجات یافتند.

وی اظهار داشت: پس از بررسی منطقه مشخص شد علت مرگ مادر این جوجه ها نیش مارسمی بوده است.

وی ادامه داد: پس از کسب اطمینان از سلامت جوجه ها، آنها برای نگهداری تا هنگام پرواز به مرکز تیمار حیات وحش اداره کل محیط زیست لرستان منتقل شدند.

همچنین کارشناس مسوول حیات وحش محیط زیست گفت: شاه بوف پرنده ای بومی ایران است و در گذشته نه چندان دور از پراکندگی خیلی فراوانی برخوردار بوده است.

ˈمحسن امیری ˈافزود: از آمار و پراکندگی این پرنده ایرانی اطلاع دقیق در دست نیست، اما این پرنده در نواحی کوهستانی، استپ، مناطق صخره ای و شکاف ها و لانه های متروکه، آشیانه خود را می سازد.
اندازه شاه بوف 66 تا 70 سانتی متر است ؛ بزرگترین نوع جغد در ایران است(دو برابر جغد گوش دراز) .یزرگترین جغد، جغد بزرگ خاکستری است که در اعماق جنگل های کانادا و آلاسکا زندگی می کند. بلندی آن 67 سانتیمتر وبال گشوده اش به 137 تا 152 سانتیمتر می رسد.

دارای گوشپرهای مشخص ، سینه زرد مایل به قهوه ای با رگه های پهن ، چشم های درشت نارنجی رنگ ، سطح پشتی زرد مایل به قهوه ای با لکه های قهوه ای پررنگ است . شاه بوف طعمه های بزرگ تا اندازه خرگوش را می تواند شکار کند.

شاه بوف پرنده ای تک زی است که هرکس دریک نگاه می تواند جغد را بواسطه صورت پهن وپرها وچشمان گردش از سایر پرندگان باز شناسد.

منبع:ایرنا