پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: متاسفانه شکارچیان غیرمجاز بار دیگر با کشتار بی رحمانه یک ماده خرس قهوه ای و توله اش حادثه تلخی را برای محیط زیست کشور رقم زدند.
به دنبال دریافت گزارشی مبنی بر کشتار یک خرس قهوه ای در منطقه حفاظت شده سفیدکوه در استان لرستان، محیط بانان عازم محدوده مذکور شده و با لاشه یک ماده خرس قهوه ای و لاشه توله اش مواجه شدند.
لاشه ها متعلق به حدود ۱۵ روز قبل بوده و بخش هایی زیادی از آنها توسط حیوانات لاشه خوار خورده شده است.

محیط بانان حین بررسی محدوده وقوع کشتار متوجه صدای توله خرس دیگری شده اند که همچنان زنده است اما متاسفانه موفق به گرفتن آن نشده و این توله خرس با مشاهده محیط بانان فرار کرده می کند.
توله خرس مشاهده شده توله دوم ماده خرس کشته شده بوده که به طریق نامعلومی در زمان حادثه از دست عاملین کشتار مخفی شده و جان سالم بدر برده است.
لاشه این خرس و توله اش به اداره کل حفاظت محیط زیست استان لرستان منتقل شده و در حال بررسی بیشتر توسط کارشناسان می باشد.
کامران فرمان پور رئیس اداره محیط زیست شهرستان چگنی در این باره گفت: پس از این حادثه تحقیقات نیروهای یگان محیط زیست این شهرستان به منظور شناسایی و دستگیری عاملین این کشتار آغاز و در مدت زمان کوتاهی دو فرد مضنون در این زمینه بازداشت شدند که ضمن اعتراف به همکاری در جرم، عامل اصلی کشتار را معرفی نموده اند.

فرمان پور گفت: به دنبال شناسایی عامل اصلی، نیروهای یگان محیط زیست پس از اخذ نیابت قضایی جهت دستگیری متهم وارد عمل شده و پس از شناسایی منزل این شخص در یکی از روستاهای حوزه شهرستان چگنی وارد منزل این متخلف شدند.
در زمان اقدام به دستگیری، متهم از طریق دوستان خود از ورود مامورین به روستا باخبر شده و دقایقی پیش از حضور محیط بانان منزل را ترک نموده و متواری می شود.
در جریان بازرسی از منزل این متخلف سه قبضه اسلحه شامل یک اسلحه برنو و دو اسلحه شکاری کشف و ضبط گردید.
با دستور **** تلاش برای شناسایی مخفیگاه و دستگیری عامل اصلی کشتار خرس قهوه ای و توله اش همچنان ادامه دارد.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان چگنی افزود: بخش جنوبی منطقه حفاظت شده سفیدکوه در حوزه شهرستان چگنی زیستگاه اصلی خرس قهوه ای به شمار می رود. به همین علت و به جهت حفاظت از این گونه ارزشمند، تقاضای احداث یک پاسگاه محیط بانی در این محدوده توسط اداره کل حفاظت محیط زیست استان مطرح و مصوب نیز گردید.
از سال ۱۳۹۱ کلنگ احداث این پاسگاه به زمین خورده و حتی اسکلت بندی آن نیز انجام شده است اما متاسفانه به دلیل کمبود بودجه و عدم تخصیص اعتبارات از سوی استانداری ۲ سال است که بصورت نیمه کاره رها شده است.
محدوده کشتار این ماده خرس و توله اش حدود ۳ کیلومتر با محل معین شده جهت احداث پاسگاه محیط بانی فاصله داشته و در صورت احداث این پاسگاه و حضور محیط بانان قطعا امروز شاهد این اتفاق ناگوار نبودیم.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان چگنی در خصوص انگیزه شکارچیان غیرمجاز از کشتار ماده خرس و توله اش گفت: با عنایت به اظهارات دو متهم بازداشت شده و باتوجه به اینکه پوست، پنجه، دندان ها و سایر اجزای قابل استفاده بدن خرس ها دست نخورده باقیمانده است، عامل این جنایت صرفا جهت تفریح و ابراز شجاعت از شکار خرس اقدام به این کشتار بیرحمانه نموده است.
کامران فرمان پور در مورد سرنوشت توله خرس زنده مانده گفت: با توجه به وسعت و صعب العبور بودن منطقه، تلاش دو روزه اکیپی ۸ نفره از محیط بانان برای یافتن توله خرس دوم بی نتیجه بوده است.
توله خرس ها در این زمان از سال حدودا ۳ ماهه بوده و برای تامین امنیت و یافتن غذا به شدت به مادر خود وابسته هستند اما امیدواریم این توله بتواند بدون حمایت مادر در طبیعت به زندگی خود ادامه دهد.