تولید متیونین و لیزین در استان مرکزی


حکیم مهر - مدیرعامل شرکت گسترش صنعت علوم زیستی از طرح تولید مکملهای غذایی طیور در منطقه شازند اراک و شهرک صنعتی کاسپین قزوین در آینده نزدیک خبر داد.
کیانوش دقیقی اعلام کرد: در آینده نزدیک با حمایت سازمان گسترش تولید مکملهای غذایی طیور در منطقه شازند اراک و شهرک صنعتی کاسپین قزوین راه اندازی می‌شود.
مدیرعامل شرکت گسترش صنعت علوم زیستی (لیدکو) وابسته به سازمان گسترش، اظهار داشت: متیونین و لیزین از مهمترین مکمل های غذایی طیور در کشور محسوب می شوند که با توجه به تولید سالانه بیش از 8.5 میلیون قطعه مرغ گوشتی در کشور، سالانه میلیاردها ریال صرف واردات آنها می شود.
دقیقی تصریح کرد: این دو اسید آمینه برای بهبود رشد طیور و افزایش ایمنی آنها در مقابل عوامل بیماریزا مورد استفاده گسترده پرورش دهندگان طیور قرار می گیرد که با تولید آنها در داخل کشور از واردات این مکملها بی نیاز خواهیم شد.
وی همچنین به طرح تولید اسید آمینه متیونین در منطقه شازند اراک با مشارکت بخش خصوصی اشاره کرد و افزود: طرح تولید اسید آمینه لیزین نیز جهت اجرا در شهرک صنعتی کاسپین در دستور کار همین مجموعه قرار دارد که این طرح به صورت پایلوت اجرا شده و روند اجرای طرح صنعتی آن در حال پیگیری است.
دقیقی خاطر نشان کرد: طرح تولید مواد موثره دارویی با مشارکت بخش خصوصی هم اکنون در شرکت لیدکو در دست بررسی است که اجرای آن می تواند کمک شایانی به جلوگیری از خروج ارز نموده و بخشی از نیاز کشور به مواد موثره دارویی را برطرف سازد.
وی همچنین از بررسی طرح تولید بتاکاروتن از جلبک های تک ‌سلولی در سازمان گسترش خبرداد و افزود: این طرح با همکاری جمعی از اساتید دانشگاه ارائه شده و در صورت تصویب، سازمان گسترش در آن سرمایه گذاری خواهد کرد.