کشف ۵۷ سنجاب ایرانی از قاچاقچیان و رهاسازی در زیستگاه طبیعی


پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: به دنبال دریافت گزارشی مبنی بر صید غیرمجاز و قاچاق گونه های جانوری در شهرستان بانه در تاریخ ۱۳۹۳/۲/۲۷، نیروهای یگان محیط زیست این شهرستان با همکاری نیروی انتظامی یک دستگاه اتوبوس را که از بانه به سمت اصفهان در حرکت بود در یکی از محورهای خارج از شهر متوقف نمودند.


رئیس اداره محیط زیست شهرستان بانه در این باره گفت: در جریان بازرسی از این اتوبوس تعداد ۵۷ سنجاب ایرانی کشف و ضبط گردید و علی رقم اظهار بی اطلاعی راننده از محتویات محموله ارسالی، در این زمینه پرونده ای تشکیل و راننده و شاگرد اتوبوس به مراجع قضایی معرفی شدند.
رسول حاج اسماعیلی افزود: متاسفانه یکی از سنجاب ها به دلیل شرایط نامناسب نگهداری تلف شده بود اما ۵۶ سنجاب دیگر به اداره محیط زیست منتقل و تحت تیمار و تغذیه قرار گرفتند.
پس از مدتی تیمار و اطمینان از سلامت کامل، ۵۶ سنجاب وحشی توسط محیط بانان به جنگل های بلوط حوزه شهرستان بانه منتقل و با حضور دوستداران حیات وحش در زیستگاه طبیعی خود رهاسازی شدند.
سنجاب ها به دلیل مخفی نمودن بذر بلوط در زیر خاک نقش بسیار مهمی در رویش و حفظ جنگل های بلوط بر عهده دارند و همچنین به عنوان طعمه ضامن بقایای بسیاری از گوشتخواران کوچک جثه از جمله روباه، گربه وحشی و پرندگان شکاری می باشند.
شکارچیان غیرمجاز ضمن سوراخ کردن تنه درختان بلوط بوسیله تبر، نوزادان سنجاب را از داخل لانه ها برداشته و همچنین با آتش زدن درختان بلوط و ایجاد دود، سنجاب های بالغ را از لانه خود در داخل تنه درخت بیرون کشیده و با کیسه های مخصوصی به دام می اندازند.
صید غیرمجاز و فروش به عنوان حیوان خانگی موجب کاهش شدید جمعیت سنجاب در رویشگاه های بلوط شده و نسل این گونه ارزشمند را در خطر انقراض قرار داده است.