خانواده : كراسولاسه crassulaceae
جنس : بيش از 125 گونه را شامل ميشود
مبداء : جنوب آفريقا ، عربستان ، هندوستان ، چين ، قسمتهاي گرمسيري آسيا و يك گونه منحصرا در نواحي گرمسيري آمريكا
نوع : نيمه درختچه ، به ارتفاع 30 تا 40 سانتيمتر و در بعضي گونه ها تا يكمتر ميرسد .
برگها: متناوب ، گوشتي ، آبدار ، به اشكال مختلف با لبه هاي دندانه دار يا صاف ، به رنگ سبز خاكستري يا سبز دريايي
گلها : بشكل ستاره يا لوله هستند، همگي با هم در بالاي ساقه جمع ميشوند. رنگ گلها زرد ، سفيد ، صورتي ، صورتي متمايل به عنابي ، نارنجي كمرنگ ، قرمز يا هاله هاي مختلف از ارغواني .
فصل گل : معمولا در زمستان يا اوايل بهار است ولي بعضي از گونه ها تحت شرايط و مكان كشت در زمانهاي ديگر هم گل ميدهند.
موارد استفاده : بعنوان گياه زينتي خانگي و يا اينكه آنرا در هواي آزاد در مناطق گرم و ملايم ميتوان كشت كرد.
موقعيت : اين گياه بايستي در مكان آفتابي باشد .
خاك : مخلوطي از يك قسمت خاك باغچه ، يك قسمت ماسه و يك قسمت خاك كلوخ به اضافه يك مشت گرد استخوان براي هر گلدان.
طرز كاشت : گونه هايي از كالانكوئه كه در زمستان گل ميدهند بايستي در زمستان تعويض گلدان شوند. گونه هاي ديگر را ميتوان به محض ظهور غنچه تعويض گلدان كرد.
تكثير : كالانكوئه را ميتوان با بذر زياد كرد كه اين كار نياز به تخصص دارد..بعضي از گونه ها را ميتوان بوسيله قلمه در خرداد و مرداد ماه تكثير كرد . قلمه ها را 2 تا 3 روز در آفتاب قرار دهيد تا خشك شوند ، سپس آنها را در گلدان حاوي خاك شني داخل كنيد.

گیاهشناسی: گیاهان این تیره بیشتر مخصوص مناطق گرم و خشک بوده و بصورت علفی پایا هستند و قاعده ساقه آنها مختصری چوبی و دارای برگهای گوشتی می باشد. گل آذین گرزن است گلها منظم و با فرمول گل n کاسبرگ و n گلبرگ وn+n پرچم و n برچه می باشد که n از 3 تا 30 متغیر است. کاسبرگها آزاد و به رنگ سبز و گلبرگها رنگین و برچه ها آزاد و منطبق با گلبرگها است. تخمدان تحتانی می باشد . در بافتهای برگ و ساقه آنها آب و اسید آلی ذخیره می شود.


منشا کالانکوئه: آفریقا و هندوستان می باشد و 100 گونه شبه درختچه ای شناخته شده که به طول 1 متر است ولی در گلکاری از ارقام پاکوتاه که 40-30 سانتیمتر است استفاده می شود.


گلهای زیبای قرمز و خوشه ای دارد و برگها گوشتالو و براق می باشد.

گیاهی آپارتمانی است و در گلدان سریع رشد می کند و تکثیر می شود. گیاهی مقاوم است گلدهی آن طولانی و در صورت جدا کردن گلهای خشک از گیاه تا 4 ماه گلدهی می کند.

در مناطق معتدل گلدان یا قلمه های ریشه دار را در محل آفتاب گیر یا سایه آفتاب نگهداری می کنند تا زمان گلدهی طولانی شود. برگهای مقابل و دندانه دار و بوته کرکی و مخملی دارد و حالت زیبایی به گیاه می دهد.

خاک را سالی یکبار عوض می کنند.

گونه های کالانکوئه:

1. kalanchoe blossfeldiana : به طول 45-25 سانتیمتر – گل قرمز چتری روی شاخه های بلند- برگ سبز تیره با حاشیه قرمز- در گلخانه معتدل گلدهی در اواسط زمستان صورت می گیرد و چند ماهی بطول می انجامد.

2. kalanchoe beharensis : زمان گلدهی کوتاه می باشد و از بهمن تا اوایل بهار است که گل صورتی ریز در اوایل بهار روی شاخه های کوتاه ظاهر می شود بوته زیبا همراه کرکهای بنفش دارد.

3. kalanchoe tomentosa : این گونه به ندرت گل می دهد و به خاطر برگهایش پرورش داده می شود.

4. kalanchoe marmorata : بطول 60-50 سانتیمتر است و به ندرت گل می دهد و گل آن سفید رنگ که از اسفند تا اردیبهشت ظاهر می شود. برگها سبز رنگ همراه پوشش موم و براق است لکه های قهوه ای نیز روی آن دیده می شود.

5. kalanchoe grandifo : بطول 60-50 سانتیمتر است و پابلند می باشد گل آن زرد و درشت است و برگ سبز مایل به آبی دارد.

6. kalanchoe milloti : شاخه های پرانشعاب کرکدار و برگهای قاشقی و گوشتالو با حاشیه موجدار دارد.

7. :Bryophyllum sp نوع دیگری از کالانکوئه می باشد و از نادر گیاهانی است که خود به خود به روش غیرجنسی تکثیر می شود. در روی هر یک از دندانه های برگ عضو کوچکی از گیاه که در حقیقت یک جوانه پوشیده از چند برگ بسیار کوچک است تشکیل می یابد و در اطراف برگها حالت خاصی را به وجود می آورد. این اندامها را جنین برگی می گویند که پس از تکامل از پایه مادری جدا شده و در سطح خاک پراکنده می شود که اگر مرطوب باشد شروع به رشد می کند.
www.iran-bax.com/showthread.php?t=30530&page=1