مشاهده یک قلاده پلنگ پس از شکار یک گراز وحشی در ارتفاعات فیروزکوه

۱۰ بهمن ۱۳۹۲
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: یکی از محیط بانان شهرستان فیروزکوه روز شنبه ۹۲/۱۱/۵ حوالی ساعت ۱۴ حین گشت زنی در منطقه شکار ممنوع کاوه ده بصورت ناگهانی با یک قلاده پلنگ که پس از شکار یک گراز وحشی مشغول خوردن آن بود مواجه شدند.
رضا کرمی رئیس اداره محیط زیست شهرستان فیروزکوه در این باره گفت: یکی از محیط بانان این اداره مستقر در سرمحیط بانی انزها حین گشت و کنترل در ارتفاعات زرین دشت، واقع در منطقه شکار ممنوع کاوه ده با یک قلاده پلنگ مواجه شده که به دلیل فرار سریع حیوان موفق به تصویربرداری از آن نشده است.

…..
تصویر: لاشه نیمه خورده شده گراز وحشی توسط پلنگ در ارتفاعات منطقه شکار ممنوع کاوه ده فیروزکوه

حسن میرزا کریمی محیط بانی که پلنگ را مشاهده کرده است در این باره گفت: روز شنبه زمانیکه مشغول گشت پیاده در حال پایین آمدن از ارتفاعات بودم در مسیر، ردپای تازه پلنگ را دیدم و احساس کردم هر لحظه ممکن است پلنگ را ببینم.
پس از مدتی، حین پیاده روی در فاصله حدودا ۱۰ الی ۲۰ متری لاشه سیاه رنگی روی زمین دیدم و ناگهان از کنار لاشه یک پلنگ که جثه بزرگی هم داشت و خوابیده بود، از روی زمین بلند شد و فرار کرد.

………
..
تصویر: ردپای به جا مانده از پلنگ مشاهده شده در ارتفاعات منطقه شکار ممنوع کاوه ده فیروزکوه

محیط بان شهرستان فیروزکوه گفت: سعی کردم از پلنگ عکس بگیرم اما تا زمانیکه دوربین را روشن کنم پلنگ فرار کرد و پشت تپه ای ناپدید شد.
پلنگ از شکارش سیر تغذیه کرده و مابقی لاشه را تا نیمه در زیر خاک مدفون کرده و در کنار لاشه خوابیده بود. همین خوابیدن پلنگ باعث شد تا فاصله بسیار نزدیک نه من متوجه پلنگ بشوم و نه پلنگ متوجه حضور من شد.

میرزا کریمی گفت: تا حوالی ساعت ۱۷ و آستانه تاریک شدن هوا با فاصله نسبت به لاشه نیمه خورده گراز کمین کردم تا در صورت بازگشت پلنگ بتوانم عکس و فیلم تهیه کنم که متاسفانه پلنگ به سراغ لاشه نیامد.