غلامحسین کاظمی، مدیر کل محیط زیست استان ایلام در گفتگو با خبرنگار محیط زیست باشگاه خبرنگاران درخصوص جزئیات دستگیری 4متخلف در منطقه شکار ممنوع بینا گفت: به دنبال گشت و پایش شبانه‌روزی نیروهای یگان حفاظت متوجه حضور گروهی از اتباع خارجی به همراه 2ایرانی می‌شوند و بعد از 3روز جستجو در دوازدهم اردیبهشت نسبت به دستگیری آنان اقدام می‌کنند.

وی ادامه داد: با دستگیری متخلفان یک قطعه سوسمار «آگاما سر وزغی» و تعدادی از ادوات شکار و زنده‌گیری مانند چنگک و تور خزنده‌گیری از آنان کشف و ضبط شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست ایلام اذعان داشت: با توجه به ادوات موجود مطمئنا متخلفان برای شکار و زنده‌گیری خزندگان به این منطقه آمده‌اند.

کاظمی با اشاره به ادعای متخلفان مبنی بر محقق بودن آنها گفت: اگر ادعای آنان مبنی بر اینکه برای تحقیق به این منطقه آمده‌اند هم درست باشد، اما برای ورود به مناطق حفاظت شده، پارک‌های ملی و مناطق شکار ممنوع باید دارای مجوز از سازمان محیط زیست و با همکاری اداره کل استان در منطقه حضور پیدا کنند.

وی با اشاره به کشف عکس "افعی دم عنکبوتی" از میان وسایل کشف شده، تصریح کرد: با توجه به اینکه مناطق ایلام زیستگاه مناسبی برای گونه بسیار مهم و منحصر بفرد افعی دم عنکبوتی است و عکس این خزنده هم از میان وسایل متخلفان کشف شده است. این احتمال را قوت می‌بخشد که متخلفان برای شکار و یا زنده‌گیری این خزنده به این منطقه آمده‌اند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در حال حاضر 2تبعه اسپانیایی و 2ایرانی دستگیر شده‌اند و پرونده آنان تشکیل و به مراجع قضایی ارسال شده تا دادگاه براساس قانون با آنان برخورد کند.

منبع:باشگاه خبر نگاران