اسبها به هیچ وجه ماشین نیستند، اگرچه شاید موقع شرکت در مسابقات – مخصوصا مسابقات سه روزه – اینطور به نظر برسند.

سوارکاران حرفه ای و صاحبان اسبهای خوب، بلافاصله بعد از برگزاری مسابقات، با چند روز کار سبک به اسبهایشان استراحت می دهند. مارسیا کولاک، که اسبهایش را در مسابقات بین المللی سه روزه شرکت می دهد، در این باره می گوید: "بعد از چند روز استراحت، اسبهایم را تقریبا به مدت دو هفته خیلی ساده فقط راه می برم.

بعد از آن است که سوارکاری با آنها را شروع می کنم. آن هم نه به صورت سخت، بلکه فقط برای اینکه تحرکشان حفظ شود."
اصل اساسی کار مارسیا این است: "اسبها همیشه باید در حرکت باشند." و بهتر است اسبها را تا جایی که می توانید بیرون ببرید – این کار برای تازه شدن روحیه
آنها بسیار خوب است.

گاهی اوقات باید به خودمان یادآوری کنیم که نباید زیادی به اسب فشار بیاوریم یا حتی او را دچار اضطراب کنیم. اگر وضع آب و هوا برای بیرون رفتن خوب نیست، مثلا هوا سرد یا داغ است یا حشرات در منطقه زیادند، خیلی بهتر است که اسبتان را در طول بعد از ظهر در فضای بسته نگه دارید. چون مجبور کردن اسب به مبارزه با چنین اوضاع سختی به هیچ وجه خدمت کردن به او نیست. اسبها نیاز به زندگی راحت و آرامش بخش دارند، درست مثل خود ما.
بیرون بردن اسب بهتر است با سواری کردن همراه باشد.

برای اسبها، تعطیلات می تواند شامل یک برنامه متفاوت آموزشی باشد، نه چندین روز داخل اصطبل ماندن. وظیفه شما این است که تا حد امکان اسبتان را از شرایط استرس زا دور نگه دارید، اما تا جایی که می توانید برایش تفریح و بازی فراهم کنید. این کار باعث می شود اسب هم از نظر ذهنی و هم از نظر بدنی رشد کند و مثبت بماند.
در روزهای بعد از مسابقات بهتر است مقدار آموزشی که به اسب می دهید در حداقل باشد. می توانید با او در فضای دلنشین اطراف باشگاه قدم بزنید. اما همین کار را هم باید از روی برنامه اجرا کنید، نه اینکه بدون در نظر داشتن زمان، برای خودتان گشت آزاد بزنید. همچنین نباید این برنامه برای مدت طولانی ادامه پیدا کند.


علوفه اسب در دوره بعد از شرکت در مسابقات سخت باید قوی تر و غنی تر باشد. این نکته بسیار مهم است که در این شرایط بیشتر به اسب یونجه با کیفیت بالا بدهید و از غلات کمتر استفاده کنید.
وقتی از فعالیت اسب کم می شود، اسب باید بیشتر از چراگاه های طبیعی تغذیه کند، و تغذیه او با شرایطی که دارد هماهنگ باشد. بهتر است میزان غلات را به تدریج در طول یک هفته کم کنید.

نکته ای که در اینجا جا دارد اضافه کنیم این است که یونجه خوب می تواند از خستگی و کسالت ناشی از ماندن اسب در اصطبل بکاهد. همچنین باید بر میلتان به رسیدگی بیش از حد به اسبتان غلبه کنید. خیلی از ما دوست داریم اسبمان 24 ساعته به همه چیز دسترسی داشته باشد، اما قطعا طبیعت این امکان را به اسبها نمی دهد. ما باید اسبها را با برنامه های طبیعت خودشان هماهنگ کنیم، نه با سبک زندگی خودمان.
استراحت دادن اسب بعد از مسابقات به این معنی است که شما به اسبتان توجه کافی دارید؛ بنابراین شامل غشو کردن و نعل کردن و بقیه کارهای اسب هم می شود. این کارها شما را به اسبتان نزدیکتر می کند.

اختصاصی دنیای اسب

منبع: horses-and-horse-information