سلام

با توجه به فرا رسیدن فصل بهار و عرضه جوجه های رنگی در گذرها وبازارها و پرنده فروشی ها و همچنین درخواست بالای مردم به ویژه کودکان برای تهیه ونگهداری از این جوجه های بسیار بسیار اسیب پذیر ؛ بدون داشتن اگاهی از حداقل نیازهای نگهداری از این پرنده ، قصد داریم برای اولین بار مقاله ای در رابطه با نگهداری صحیح از این فرشته های کوچک تقدیمتان کنیم...

همیشه برای نگهداری از جوجه ها 5 گام حیاتی باید مد نظر گرفته شوند که متأسفانه بسیاری از مردم به خاطر عدم اگاهی از این نکات مهم موجبات مرگ این فرشته های بی گناه را فراهم میسازند...
پس لطفأ با شکیبایی تا پایان این مقاله همراه ما باشید...


گام اول ، تهیه قفس و تجهیزات مناسب :

اولین نکته مهم ، توجه به قفس مورد نیاز انهاست...


برای مراقبت از هر جوجه شما نیاز مند بستری با ابعاد 0.5 متر مربع هستید. نگهداری از جوجه ها در کارتن و قفسهای کوچک مخصوص پرندگان زینتی و... همگی موجب بروز مشکلاتی در دراز مدت برای جوجه ها خواهند شد.


- اگر قصد نگهداری از جوجه اردک را دارید توجه به نیازغریضی این پرنده به شنا کردن نکته ای است که باید حتمأ به ان توجه کنید.


- محیط قفس جوجه ها باید از بستری مناسب پوشیده شده باشند.بستر پیشنهادی ما براده های چوب نجاری هستند(پوشال).

- ظروف اب وغذای مورد استفاده برای جوجه ها باید دارای 2 شرط مهم باشد:

الف) این ظروف باید جوری انتخاب شده باشند که جوجه به راحتی بتواند از انها استفاده نماید،ولی نتواند وارد انها شده و یا در انها فضله نماید(کاسه و بشقاب ظروف مناسبی جهت اب وغذای جوجه نیستند!)

ب) ظروف به راحتی قابل شستشو ونظافت کامل باشند و روزی یک بار به صورت کامل نظافت شوند.
گام دوم ، جلوگیری از تماس های مکرر :

دومین ومهمترین نکته در مورد نگهداری این موجودات ، توجه به این موضوع است که بزرگترین عامل مرگ این پرندگان بعد از خریداری ،بغل کردن و در دست گرفتن این جوجه هاست !!!

- جوجه های چند روزه رنگی مرغ و اردکی که در بازار عرضه میشوند، از اندامی بسیار ضعیف واسیب پذیر برخوردارند که تماسهای مکرر دست و فشار ایجاد شده به واسته این تماسها موجب اسیب دیدگی این اندام میگردد...


گام سوم ، دمای مناسب :

سومین نکته توجه به دمای محیط نگهداری جوجه هاست!دمای محل نگهداری جوجه ها باید مورد توجه ویژه قرار گیرد:


- معمولأ سن جوجه های به هنگام عرضه به بازار بین 1 تا 3 روز است.جوجه در این سن نیازمند محیطی با دمای 35 درجه سانتی گراد است و این دما باید به مرور زمان هفته ای 3 درجه کاهش یابد.
ولی به دلیل مشکلات فراهم کردن این چنین محدوده دمایی در منزل توصیه میکنیم محل نگهداری جوجه ها را جایی تعبیه کنید که دمایی همانند دمای اتاق یعنی بین 25 تا 30 درجه سانتیگراد و بدون نوسانات بالای دمایی را داشته باشد.گام چهارم ، تغذیه :

چهارمین نکته که بسیاری از افراد نیز اطلاعات محدودی نسبت به ان دارند و میتوان گفت دومین عامل مهم مرگ زود هنگام جوجه هاست بحث تغذیه جوجه هاست!


متأسفانه بسیاری از مردم بدون اطلاع از نیازهای غذایی جوجه ها اقدام به خرید این موجودات میکنند !!!


- برخلاف بسیاری از افکار؛ نباید جوجه های کوچک را با اضافات غذایی خودمان تغذیه کنیم !!!

- جوجه ها در روزهای ابتدایی زندگی نیازمند ترکیب غذایی مقوی ، کامل و سهل حضم هستند.

- برای تغذیه جوجه ها میتوان از دانه های مخصوص جوجه موجود در مغازه ها و پت شاپ ها(جیره استارتر) ویا جیره دستنویسی که به شما پیشنهاد میکنیم ،استفاده کنید.==>
جیره غذایی استارتر جوجه به سبک aligator


- همچین در کنار جیره استارتر میتوان از میوه ها و سبزیجات مجاز پرندگان به عنوان یک غذای مکمل استفاده نمود(بعد از10 روزگی).


- همچنین برای رشد وتقویت بهتر جوجه ها میتوانید تا 14روزگی از شکر و یا ب کمپلکس ویا مولتی ویتامین محلول در اب اشامیدنی جوجه استفاده کنید. به این صورت که 1قاشق چای خوری شکر را در 40 میلی لیتر اب محلول کنید و به مدت8 ساعت در روز در اختیار جوجه ها قرار دهید ویا ب کمپلکس یا مولتی ویتامین مخصوص دام وطیور را نیز مطابق با دستورالعمل دارو میتوانید محلول کرده و تا 8 ساعت در اختیار جوجه ها قرار دهید.سپس ظرف محلول را از دسترس جوجه ها خارج کرده و اضافات محلول را دور ریخته؛ظرف را با مواد شوینده به خوبی شسته و مجددأ اب سالم را در اختیارشان قرار دهید.(این کار را 3 بار در هفته انجام دهید.)گام پنجم ، پیشگیری از بیماریها :

نکته پنجم که همیشه کم اهمیت جلوه میدهد ولی عامل بسیاری از مرگ و میرها در جوجه ها و کلأ پرندگان است،بحث پیشگیری از بیماریهاست که همیشه مورد کم لطفی قرار میگیرد...


- برای پیشگیری از بیماری ها باید به نکات زیر توجه ویژه داشت:


الف) اولین و مهم ترین نکته خرید پرنده سالم است :

متأسفانه برای رنگ امیزی جوجه های چند روزه از رنگهای بهداشتی استفاده نمیشود که این موضوع به تنهایی عامل بروز مشکلات فراوانی در این جوجه هاست ...


همچنین در هنگام جداسازی و حمل و نقل و عرضه به بازار دقت و نظارت خاصی به این جوجه ها نمیشود و متأسفانه بسیاری از این موجودات ضعیف طی همین فرایندها دچار بیماری ها ویا مشکلات جسمی میشوند.


پس در همان لحظه خرید سعی در خرید جوجه ای داشته باشید که شاداب و پر جنب وجوش باشد،افتادگی در پرهایش مشاهده نشود،واگر رنگ ان برای شما مهم نیست سعی در خرید جوجه های سفید رنگ داشته باشید(جوجه های سفید رنگ نشده اند ! )


ب) ایجاد محیط امن :


همانگونه که قبلأ هم متذکر شدیم باید همواره سعی در ایجاد ثبات شرایط نگهداری داشته باشید و از به وجود امدن تغییرات بپرهیزید.


سعی کنید محل نگهداری جوری محدود شده باشد که پرندگان وحشی به ظروف اب و غذای جوجه های شما دسترسی نداشته باشند. این پرنده ها خود ناقل بسیاری از بیماریها به جوجه شما هستند.


ج) نکته بعدی مدیریت جوجه های جدید احتمالی و همچنین جوجه های بیمار است :


همیشه موقع خرید جوجه های جدید احتیاط کنید وبلافاصله جوجه های تازه وارد را در مجاورت قبلی ها قرار ندهید.
ابتدا به مدت چند روز انها را جدا از همدیگر نگهداری کرده و زمانی که از سلامت کامل جوجه های تازه وارد مطمئن شدید انها را در مجاورت جوجه های قبلی قرار دهید.


همچنین اگر یک یا چند جوجه شما مبتلا به بیماری شدند ، سریعأ انها را از سایرین جدا ودر محلی جداگانه نگهداری کنید. انتقال بیماری ها در سنین پایین خیلی زود صورت میگیرد.

د) ودر پایان هیچ گاه اهمیت واکسینه کردن جوجه هایتان را فراموش نکنید :


بعد از سن یک ماهگی اقدام به واکسینه کردن جوجه های خود کرده و سپس با تغییر فصول این فرایند را تکرار کنید.

امید است این مقاله در افزایش اطلاعات عمومی شما عزیزان مفید واقع شده ونقش موثری در کاهش اشتباهات متداول حین نگهداری وپرورش این فرشتگان بی زبان داشته باشد ...

موفق باشید.
نویسنده:aligator
منبع : emruzi.com