آنمی عارضه ای در اسب است که به سادگی قابل تشخیص نبوده و بیشتر وقتها تشخیص اشتباه در مورد آن صورت می گیرد. آنمی یا کم خونی اسب عبارت است از کاهش ظرفیت حمل اکسیژن در خون.

گلبولهای قرمز خون دربر دارنده هموگلوبین هستند که مسئول حمل اکسیژن و رساندن آن به تمام بافتهای بدن اسب بشمار می روند. این عمل از طریق جریان خون و رگها اتفاق می افتد و هر اتفاقی که باعث از دست رفتن خون اسب شود یا ساخت گلبولهای قرمز در بدن اسب را مختل کند، باعث آنمی اسب می شود.

آنمی در اسبها می تواند به سه طریق ایجاد شود: از دست رفتن خون، افزایش تخریب گلبولهای قرمز، و تولید ناکافی گلبولهای قرمز.

بنابراین، این عارضه در اسبها به شکلهای مختلفی خود را نشان می دهد. برخی از شایع ترین علائم کم خونی در اسب عبارتند از کاهش توانایی انجام تمرینات بدنی، کاهش اشتها، حالت افسردگی، و حادثه ای که خونریزی شدیدی ایجاد کند.
همچنین ممکن است ضربان قلب اسب بالا برود: ضربان قلب اسب در حالت عادی حدود 30 ضربه در دقیقه است، اما در ضورت وجود کم خونی یا آنمی می تواند تا 45 الی 50 ضربه در دقیقه افزایش پیدا کند. غشاهای مخاطی بدن اسب (مثلا زیر پلکها و غشای داخل دهان) دچار کم خونی به رنگ صورتی بسیار رنگ پریده یا حتی سفید در می آید، و ادرار او به رنگ زرد کمرنگ یا بی رنگ دیده می شود.آنمی یا کم خونی ناشی از خونریزی در اسب معمولا راحت تر تشخیص داده می شود، اما درمان آن به این سادگی نیست.

معمولا در این شرایط علائم شوک در اسب دیده می شود (نبض ضعیف، افزایش ضربان قلب، رنگ پریدگی غشاهای مخاطی). علائم دیگر می تواند شامل خونریزی شدید بینی باشد.
اگر اسب شما دچار کم خونی ناشی از تولید ناکافی گلبولهای قرمز در بدنش باشد، توان زیادی برای انجام تمرینات ورزشی ندارد، اشتهایش کم است و بی حال به نظر می رسد. کم خونی ناشی از عدم تولید کافی گلبولهای قرمز شایعترین نوع کم خونی در اسبها بشمار می رود، و در عین حال شناسایی آن از همه سخت تر است.


عفونتهای مختلف ناشی از عوارض متفاوت، از ذات الریه گرفته تا بیماریهای کلیوی، اگر مزمن شده و درمان نشود می تواند منجر به کم خونی شدید شود. لازم به ذکر است که بعضی انواع سرطان و همچنین ویروسهای مختلف هم می توانند به شکل کم خونی بروز کنند.
دلیل دیگی که در اسب کم خونی ایجاد می کند، اما کمتر رایج است، کمبود آهن، مس، پروتئین و ویتامینهای گروه ب می تواند باعث کاهش توانایی بدن اسب در تولید گلبولهای قرمز خون شود.


منبع: horse-and-horse-information