بیماری خراش گربه

بيماري خراش گربه یکی از شایع ترین بیماری هاست که معمولا در خانه ها بیشتر رخ میدهد . اين بيماري در نرها شايعتر است و در فصلهاي پاييز و زمستان در هواي معتدل بيشتر بروز مي کند . در اين بيماري نوعي باسيل دخالت دارد .
انتقال بيماري در بيش از 90 درصد موارد بر اثر چنگ زدن و گاهي ليس زدن بچه گربه به بدن کودک است وگهگاه نيز توسط سگها و يا خار و تراشه هاي چوب که با سگ و گربه در ارتباط بوده منتقل مي شود .
علایم:
معمولا 3 تا 10 روز پس از تماس انسان با يک گربه ، يک ضايعه ي پوستي در منطقه آسيب ديده شده ايجاد مي شود و سپس به غده هاي لنفاوي سر و گردن و زير بغل کشيده شده و غدد لنفاوي را بزرگ کرده و دردناک مي سازد . گاهي تب و بيحالي و ضعف نيز مشاهده مي شود .
آنسفاليت والتهاب عصب وضايعات کبدي وطحال وپوستي نيز از ساير عوارض اين بيماري است .
تشخيص :
داشتن سابقه بيماري براي فردي که در تماس با گربه بوده واز گاز گرفتگي وپنجه زدن شکايت دارد مي تواند کمک کننده باشد به ويژه اگر يک غده لنفاوي نيز در نزديکي آن ناحيه بزرگ شده باشد . آزمايشات ديگري چون تست پوستي ناحيه ي خراش ويا رنگ آميزي « باسيل » با نقره در زير ميکروسکوپ نيز به تشخيص بيماري کمک مي کند .
درمان:
در صورت بروز علائم بايد از کپسول ريفامپين و يا سيپروفلوکساسيلين و يا کوتريمو کسازول و جنتامايسين استفاده کرد . غدد لنفاوي به صورت خود به خود پس از 2 تا 4 ماه بهبود مي يابند . اين بيماري مسري نيست و فقط فرد بيمار را گرفتار مي کند .

http://www.peats.******.com/8801.aspx

نويسنده : سياوش