پرکندن پرندگان اغلب قابل اجتناب هستند.
پرکنی یکی از مشکلات رایج پرورش دهندگان قناری است و هر ساله موجب نگرانی بسیاری از طرفداران این پرنده می شود. علت بروز این مشکل چیست؟ و چه کار می توان کرد؟ پرکنی به دلایل مختلفی روی می دهد و باید بی معطلی نسبت به درمان آن اقدام نمود. به شرط انتخاب درست روش معالجه٬ می توان این مشکل را به طور کلی بر طرف کرد. علل بروز پرکنی عبارت اند از:
۱- ازدحام و شلوغی محل نگهداری پرنده یا قفس
۲- خراب بودن یا نصب نادرست چوب در قفس
۳- فقدان آمینو اسید ها یا سایر عناصر غذایی در رژیم پرنده
۴- پرندگان با پر های خونی که فورا جدا نشده باشند
۵- عدم وجود لانه یا آشیانه مناسب
۶- قرار دادن قناری های روشن و یا کاکل دار با سایر گونه های رنگی
۷- بی حوصلگی و آشفتگی در پرنده
۸- قرار دادن پرندگان با سنین مختلف در یک قفس
۹- عامل موروثی

برای پیشگیری از ابتلا به پرکنی چه بایدکرد؟
۱-ازدحام: ازدحام پرنده ها در قفس موجب کمبود فضای پروازو نشیمنگاه شده و در نتیجه میان پرندگان جنگ رخ می دهد که باعث آسیب و از بین رفتن پرها می شود. تنها یک درگیری میان دو پرنده کافی است تا کل جمعیت قفس را گرفتارجنگ کند. در اینصورت در یک دوره ی زمانی کوتاه پرندگان ارزش خود را از دست می دهند چرا که پر های آنان برای همیشه از بین رفته و یا ممکن است رشد معمول خود را از دست بدهند. بنابراین فضای کافی برای پرندگان خود در نظر بگیرید و به سرعت پرندگان پرکن را جدا کنید.
۲-خراب بودن یا نصب نادرست چوب در قفس: درصورت مناسب نبودن چوب نشیمنگاه٬ احتمال ابتلای پرنده به پرکنی بیشتر است. مناسب بودن قطر چوب را بررسی کنید. چوب قفس باید به طور صحیح قرار بگیرد تا هر پرنده فضای خود را داشته و مانع درگیری میان پرندگان شود. همچنین نشیمنگاه قفس باید در بالاترین حد امکان قرار بگیرد٬ زیرا پرندگان ترجیح می دهند تا در ارتفاع باشند.
۳-فقدان آمینو اسیدها یا سایر عناصر غذایی در رژیم پرنده: درصورت داشتن رژیم غذایی بالانس و متعادل٬ احتمال ابتلا به پرکنی کاهش می یابد. رژیم های غذایی متفاوت و با مقدار کافی ویتامین تهیه کنید. به این منظور مرتبا هفته ای یکبار نصف پیاز را در قفس پرنده بگذارید. پیاز منبع غنی آمینو اسید است. همچنین نصف سیب زمینی نیم پز شده نیز می تواند به برطرف کردن مشکلات کمک کند.
۴-پرندگان با پر های خونی که فورا جدا نشده باشند: چنانچه پرنده مبتلا به موارد نام برده در بالا از سایر پرندگان جدا سازی نشود٬ بیماری به شدت در میان پرندگان سالم تکثیر می شود.
۵-عدم وجود لانه یا آشیانه مناسب: معمولا پرنده های نر و ماده زمانی آغاز به ساخت لانه جدید می کنند که جوجه های آنان با پوششی زیبا در حال ترک آن هستند. درصورت عدم وجود لانه مناسب جوجه ها پر های خود را از دست داده و پر های پرواز و دم آنها نیز از بین می رود. بنابراین مواد مختلف را در اختیار پرنده قراردهید تا پرنده بتواند ماده ی درست را انتخاب کرده و در زمان مناسب اقدام به ساخت لانه کند.
پرنده مادر معمولا بعد از گذاشتن تخم اول شروع به کندن پر های پرندگان جوان می کند. درصورت داشتن قفس تولید مثل می توان این مشکل را به آسانی برطرف نمود و یا می توان قبل از گذاشته شدن دومین تخم٬ پرنده نر را از قفس خارج کرد. راه حل دیگر قرار دادن لانه با جوجه ها در یک قفس بزرگتر در کنار پنج پرنده مادر است که در این حالت پرندگان مادر اقدام به تغذیه و پرورش جوجه ها می کنند.
۶-پرندگان روشن و کاکل دار: بسیاری از پرورش دهندگان میدانند که برخی از گونه های قناری بیشتر مستعد ابتلا به پر کنی هستند. قناری های روشن و در درجه ی کمتر قناری های قهوه ای و کاکل دار از این دسته اند. ترجیحا گونه های نام برده را جدا نگهداری کرده و با گونه های رنگی در یک قفس نگهداری نکنید.
۷-آشفتگی: این یکی از دلایل مهم پر کنی در پرندگان است که با تهیه مواد مغذی کافی و درست می توان مانع آن شد. این مواد عبارت اند از: استخوان ماهی٬ پودر صدف٬ ویتامین های طبیعی٬ هفته ای یک نصف پیاز٬ ارزن و مقداری طناب.
۸-قرار دادن پرندگان با سنین مختلف در یک قفس: اگر یک پرنده ی مسن را با یک پرنده ی جوان در یک قفس قرار دهید٬ درصورتیکه پرنده مسن قصد ساخت لانه داشته باشد و مواد مورد نیاز در دسترس او نباشد٬ شروع به کندن پرهای پرنده جوان می کند. به همین دلیل بهتر است که مخصوصا در فصل جفتگیری و تولیدمثل پرندگان با سنین مختلف را جدا نگهداری کنید.
۹-عامل موروثی: با وجود موارد نام برده شده در بالا٬ بیشتر پرکنی ها ارثی هستند. درصورت ادامه یافتن پرکنی در پرنده٬ او را از بین ببرید. با اینکار شما بسیاری از مشکلات را ریشه کن کرده و سایر پرندگان را از ابتلا به این بیماری مصون می دارید.
مترجم: sarvenaz
مطلب اختصاصی میهن پت