رهاسازی رودک زنده گیری شده توسط یک چوپان در شهرستان رامهرمز

۱۷ اسفند ۱۳۹۲
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: صبح روز گذشته یک چوپان زمانیکه در بیابان های مسیر رامهرمز به بهبهان مشغول چرای دامهای خود بوده با مشاهده یک حیوان نا آشنا اقدام به زنده گیری حیوان نموده و آنرا به همراه خود به روستا می برد.
رئیس اداره محیط زیست شهرستان رامهرمز در این مورد گفت: این چوپان پس از مراجعه به روستا با راهنمایی تعدادی از روستادیان از عمل خود پشیمان شده و با این اداره تماس میگیرد.
حسن آقاشیرمحمدی افزود: چوپان در ابتدا خود را معرفی نکرده و عنوان نمود که یک جانور ناشناخته را در بیابان اسیر کرده است و درصورتیکه جریمه و بازداشت نشود حیوان را به محیط زیست تحویل خواهد داد.…………….تصویر: رودک زنده گیری شده توسط یک چوپان پس از تحویل به اداره محیط زیست رامهرمز
رئیس اداره محیط زیست شهرستان رامهرمز گفت: پس از آنکه به چوپان اطمینان دادیم که در صورت تحویل داوطلبانه جانور از جریمه صرف نظر خواهیم کرد، وی سبدی حاوی یک رودک عسل خوار (گورکن) را به اداره محیط زیست تحویل و مکان دقیق زنده گیری حیوان اعلام نمود.
این رودک پس از بررسی وضعیت سلامتی و تهیه نمونه خون و مو جهت نگهداری در بانک ژن استان خوزستان، در ساعت ۱۷ عصر همان روز به زیستگاه اصلی منتقل و درست در همان محلی که به گفته چوپان در آنجا زنده گیری شده بود رهاسازی گردید.حسن آقاشیرمحمدی اظهار داشت: شهرستان رامهرمز در گذشته یکی از زیستگاه های اصلی رودک عسل خوار بوده است اما در سال های اخیر جمعیت این گونه به شدت کاهش یافته است به نحوی که پیش از مورد اخیر حدود هشت سال بود که هیچ گزارشی از مشاهده رودک در این شهرستان وجود نداشت و احتمال نابودی کامل جمعیت این گونه در منطقه وجود داشت.
خوشبختانه پس از هشت سال مجددا حضور رودک عسل خوار در عرصه های طبیعی رامهرمز مستند شد و این دامدار نیز خیلی زود با کمک اهالی روستا به اشتباه خود پی برده و این گونه باارزش را به محیط زیست تحویل داد.به گزارش دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: گورکن ها (Meles Linnaeus) از اعضا خانواده راسوها هستند، دارای جثه ای به اندازه یک سگ متوسط بوده و وزنشان گاه تا ۳۴ کیلوگرم می رسد. کوچکترین گونه این خانواده نیز راسو می باشد.
برخی از گونه های این خانواده مانند سمور به راحتی از درخت بالا می روند و برخی مانند شنگ در آب زندگی می کنند. اغلب افراد این خانواده یک جفت غده توسعه یافته در ناحیه مخرجی دارند که تولید بوی آزار دهنده نموده و به عنوان وسیله دفاعی از آن استفاده می کنند. استخوان فک پایین در رودک ها از جمجمه جدا نمی شود.…………………………….تصویر: رهاسازی رودک زنده گیری شده در زیستگاه طبیعی
از خانواده راسوها، رودک ها زندگی زیر زمینی داشته و عمدتا شبگرد هستند. تبحر این گونه در لانه سازی بی نظیر است به طوریکه رودک ها لانه ای به قطر حدود یک متر در عمق دو تا سه متری خاک ساخته و برای آن چند راه خروجی به طول تقریبی ۱۰ متر ایجاد می نمایند. این راهروها علاوه بر ایجاد امکان فرار از دست مهاجمین کارکرد تهویه ای نیز برای لانه مرکزی دارند.رودک حیوان پرجراتی است و در مقابل حمله حیوانات پرقدرتی مانند پلنگ از خود دفاع نموده و با استفاده از دندان ها و فک قوی خود در بدن مهاجمین زخم های عمیقی ایجاد می نماید.