گیاه پدیلانتوس – pedilanthus tithymaloides


سلام
چند وقت پیش یک گیاه بسیار زیبا رو از جایی تهیه کردم. اسمش پدیلانتوس هست. اوایل در نگهداری این گیاه با مشکلاتی مواجه شدم ، مثلاً برگ ریزان! همین باعث شد در موردش کمی تحقیق کنم تا بتونم شرایط مناسبش رو پیدا کنیم. خوشبختانه الآن وضعیتش خوب شده. گویا چند وقت پیش پژوهشکده بیوتکنولوژی شمال کشور در مورد تکثیر سریع این گیاه تحقیقات خوبی انجام داده. در زیر مطلبی در باره ی این گیاه نوشتم که اگر این گیاه رو دارید پیشنهاد میکنم بخونید.

نام علمی: pedilanthus tithymaloides
نیاز به نور
: زیاد
دما
: بیش از ۶۰ درجه فارنهایت (۱۶ درجه سانتی گراد)
آبدهی
: اجازه بدهید بین برنامه ی آبدی خاک گیاه خشک شود و سپس آبیاری کنید
کوددهی
: از یک کود مایع متعادل برای گیاهان آپارتمانی استفاده کنید.
نگهداری
: آسان
گل های گیاه پدیلانتوس


گیاه پدیلانتوس در فصل تابستان نباید در معرض نور مستقیم آفتاب در قرار بگیرد اما آفتاب کامل در فصول پاییز و زمستان برای این گیاه مناسب است. آب دادن بیش از اندازه به این گیاه موجب فساد ریشه های آن می گردد. آب دهی باید به اندازه ای باشد که خاک گلدان مرطوب گردد و نباید بیش از اندازه آبیاری شود. دما نباید از ۵۵ درجه فارنهایت پایین برود. اگر دما از ۶۰ درجه ی فارنهایت پایین تر رفت باید آب دهی کمتر شود. از کود مایع می توانید یک بار در ماه استفاده کنید. بهتر است در گلدان کوچک و با خاک ماسه ای با زهکش مناسب کشت شود. هرگاه ریشه های پدیلانتوس بیشتر شوند می توانید از گلدان بزرگ تری استفاده کنید. گیاه پدیلانتوس دارای شیره ی سفید سوزش آوری است. در هنگام حمل و نقل ، با مراقبت این گیاه را حمل کنید.


گیاه پدیلانتوس
پدیلانتوس تا حدی خاک های فقیر را تحمل می کند. خشکی خاک را تحمل می کند اما اگر خاک خیلی خشک شود دچار برگ ریزان می گردد. در مواقع خشکی زیاد و در سرما دچار برگ ریزان می شود. هرگاه گیاه پدیلانتوس شما دچار برگ ریزان شد ، احتمالاً مشکل دمایی است و یا باید اندکی آب دهی را بیشتر کنید. برای اینکه شاخه ها به هم پیوسته و شلوغ نشود گیاه را هرس کنید.

Pars
محمد رسولی نژاد
مطلب اختصاصی میهن پت


کپی برداری از مطالب اختصاصی میهن پت بدون درج لینک منبع و نام نویسنده غیر مجاز است.