نمایش نتایج: از 1 به 9 از 9
    مدیر انجمن طبیعت و حیات وحش
    مدیر سایت گالری عکس

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    10572

8 حشره ای که فقط مرده آن خطرناک است+عکس

"حشره پدروس" به سوسک*های سرگردان معروف است و به نامهای دراکولا، تله گز، تله مورچه*ای، شب سوز و پی سوزان شناخته می*شود. این حشرات در اطراف مواد پوسیده، لاشه حیوانات، کنار نهر آب، مزارع برنج، سواحل رودخانه و لانه مورچه*ها مشاهده می*شود.

بهمن مالیدره کارشناس حشره شناسی در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت: "حشره پدروس" علاوه بر داشتن قدرت پرواز، دونده بسیار خوبی نیز هست.
    بیشتر این حشرات شکارچی*اند و از لارو حشرات دیگر تغذیه می*کنند شکل عمومی بدن این حشره باریک، رنگ آنها سیاه و قسمت انتهایی شکم این حشره نارنجی است و اکثراً بین 7 تا 13میلیمتر طول دارند.
    وی افزود: این حشره بیشتر در شب پرواز می*کند . قدرت پرواز پدروس در شب*هایی که رطوبت و دمای هوا زیاد باشد بیشتر است. عدم توانایی پرواز پدروس در روز*های آفتابی به دلیل از دست دادن آب بدن در هنگام پرواز بوده که خود معلول کوتاه بودن بالها است. این حشرات ( پدروسها) به رغم گریز از نور آفتاب تمایل زیادی به نور مصنوعی از جمله لامپ*های فلورسنت دارند.

این کارشناس تصریح کرد: این حشره به علت قابلیت ایجاد ضایعات پوستی در هنگام له شدن روی بدن انسان اهمیت دارند. این ضایعات در نتیجه تماس پوست با سم پدرین ایجاد می*شود که به صورت اختلالات و تظاهرات پوستی به شکل خراش، التهاب و ضایعات چشمی ظاهر می*شود.گونه*های مختلف این حشره ازجمله شکارچیان مهم آفتاب کشاورزی نیز می*باشند.
    وی ادامه داد: "پدروس" قادر به نیش زدن و گزیدن نیست و تنها راه انتقال بیماری له شدن حشره روی بدن انسان و تماس سم پدرین با پوست می*باشد که ایجاد تاول و سوزش می*کند.

علائم بالینی سم این حشره روی بینی، گونه، لب، پلکها، گردن، شانه، پاها و ران مشاهده می*شود.کف پا کف دست به علت بافت ضخیم خود در برابر عارضه مقاوم هستند.
    این کارشناس حشره شناسی اذعان داشت: 8 تا 12 ساعت پس از تماس پوست با پدرین( سم این حشره) سوزش و خارش در محل احساس می*شود. خاراندن محل ضایعه توسط فرد باعث انتقال ماده مؤثر از یک نقطه به نقطه دیگر بدن و یا سبب وسیعتر شدن ناحیه آلوده می*شود.

چشم انسان هم در مقابل این سم بسیار حساس می*باشد که بر اثر تماس دست آلوده به عفونت با چشم و یا برخورد حشره به چشم سبب عفونت و ایجاد التهاب و تورم پلک*ها می*گردد.
    این کارشناس در پایان اظهار داشت: درمان عوارض چشمی از طریق شست و شوی محل ابتلا به عفونت، عدم تحریک( خاراندن) ناحیه، استفاده از پودر آنتی بیوتیک و پماد موضعی تترا سایکلین در ترمیم زخم امکان پذیر است،* همچنین کمپرس محل عارضه با محلول سولفات منیزیم باعث بهبود آن شده و طول دوره بیماری را کوتاه می*کند.

منبع:باشگاه خبر نگاران
    همیشه و در همه حال به طبیعت احترام بگذاریم و حق زندگی برای حیوانات را هم محترم بشماریم​

مدیــر کـــل سایت

نوع حیوان خانگی
    کاسکو و ملنگو
    شماره عضویت
    11
    بله ارادات داریم خدمتشون تو تابستون خیلی زیاد میشن .

فقط کشتنش نیست . اگه روی پوست راه بره سمش رو میریزه .

یه بار روی صورتم سم ریخت که خدا رو شکر زیاد درد نداشت ولی یه بار روی گردنم جوری سم ریخت که به اندازه یه کف دست ، پوستم سوخت خیلی دردناک بود . مجبور شدم برم دکتر .

تو گیلان بهشون میگن دراکولا . خیلی حشره ی مزخرفیه .

فقط وقتی به هر نحوی باهاش تماس پیدا کردین ، حالا یا روی پوستتون راه رفته یا کشتینش با دست ، سریعا باید با آب و صابون بشورید اون قسمت رو . وگرنه تا یکی دو هفته زخمش باقی میمونه ( بسته به شدت زخم )

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    ♥عروس هلندی ♥
    شماره عضویت
    15074
    نقل قول نوشته اصلی توسط sepideh نمایش پست ها
    بله ارادات داریم خدمتشون تو تابستون خیلی زیاد میشن . فقط کشتنش نیست . اگه روی پوست راه بره سمش رو میریزه . یه بار روی صورتم سم ریخت که خدا رو شکر زیاد درد نداشت ولی یه بار روی گردنم جوری سم ریخت که به اندازه یه کف دست ، پوستم سوخت خیلی دردناک بود . مجبور شدم برم دکتر . تو گیلان بهشون میگن دراکولا . خیلی حشره ی مزخرفیه . فقط وقتی به هر نحوی باهاش تماس پیدا کردین ، حالا یا روی پوستتون راه رفته یا کشتینش با دست ، سریعا باید با آب و صابون بشورید اون قسمت رو . وگرنه تا یکی دو هفته زخمش باقی میمونه ( بسته به شدت زخم )
    درکتون میکنم!!توی صومعه سرا که غلغلس!!من هر تابستون که میرم اونجا خونه خالم هفته اول رو باید با درد بگذرونم

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    14886
    سلام و تشکر از آقای RAMIN
    در ادامه باید عرض کنم نر این حشره محترم(دراکولا) به مراتب سم قویتری تولید میکنه
    و داروی خاصی هم برای درمانش نیست ، بهترین دارو شستشو با آب دریا میباشد(البته کاملا تجربی و سنتی)

همکار قدیمی (مدیر انجمن سگ و جوندگان)

نوع حیوان خانگی
    سگ-خرگوش-کبوتر-مرغ عشق-فنچ-بلدرچین
    شماره عضویت
    14693
    وای اینا تو شمال خیلی زیاده همه جا پره
    یبار زهرشو ریخت رو صورتم...عفونت کرده بود اصن وحشتناک بود
    صدجا دکتر پوست رفتم...10تا پنی سیلین زدم خشک شه...بدبختی کشیدم پوستم همون اوله شه
    مخصوصا چشمو اگه زخم کنه کامل بسته میشه
    حالا جالبش اینه این اتفاق وقتی افتاد که تو راه مشهد بودیم...رسیدیم اونجا کامل اثرشو گذاشته بود
    هرچی اونجا واسه دکترا توضیح میدادم دراکولا چیه فکر میکردن دارن مسخرشون می کنم
    هی میگفتم اقا یه حشرست سرخ و سیاه و از مورچه دراز تره....پرستاره که فکر می کرد دراکولای فیلما رو میگم

مدیــر کـــل سایت

نوع حیوان خانگی
    کاسکو و ملنگو
    شماره عضویت
    11
    نقل قول نوشته اصلی توسط (Vafa) نمایش پست ها
    سلام و تشکر از آقای RAMIN
    در ادامه باید عرض کنم نر این حشره محترم(دراکولا) به مراتب سم قویتری تولید میکنه
    و داروی خاصی هم برای درمانش نیست ، بهترین دارو شستشو با آب دریا میباشد(البته کاملا تجربی و سنتی)
    جدی ؟ تا حالا نشنیدم شستن زخم با آب دریا تاثیر داشته باشه . چه تاثیری داره ؟ من فقط میدونم همون لحظه باید سریع شسته بشه که سمش پاک شه. اگه دیر اقدام کنیم پوست میسوزه

فقط یادمه برای سوختگی پوست دکتر یه پماد سوختگی داد که بدتر میکرد دردش رو و یه محلول (که دقیقا یادم نیست فکر کنم الکل سفید بود ) که نجاتم داد فقط با همون محلول زخم بی حس میشد و درد واسه چند ساعت از بین میرفت . خیلی خاطره بدی بود دکتر گفته بود 2 بار در روز من روزی 10 بار محلول رو میزدم ایشالا این بلا سر هیچکی نیاد ، خیلی بده ..

نقل قول نوشته اصلی توسط nasreen5 نمایش پست ها
    وای اینا تو شمال خیلی زیاده همه جا پره
    یبار زهرشو ریخت رو صورتم...عفونت کرده بود اصن وحشتناک بود
    صدجا دکتر پوست رفتم...10تا پنی سیلین زدم خشک شه...بدبختی کشیدم پوستم همون اوله شه
    مخصوصا چشمو اگه زخم کنه کامل بسته میشه
    حالا جالبش اینه این اتفاق وقتی افتاد که تو راه مشهد بودیم...رسیدیم اونجا کامل اثرشو گذاشته بود
    هرچی اونجا واسه دکترا توضیح میدادم دراکولا چیه فکر میکردن دارن مسخرشون می کنم
    هی میگفتم اقا یه حشرست سرخ و سیاه و از مورچه دراز تره....پرستاره که فکر می کرد دراکولای فیلما رو میگم
    نسرین جان علامتش روی صورت نمیمونه اگه زخم زیاد دستکاری نشه البته . من شانس آوردم سمش تو چشم نریخت روی پیشونیم داشت راه میرفت ، وقتی فهمیدم انداختمش ، که ایشونم نامردی نکرد از بالا پیشونیم زخم شد تا پایین صورتم فکر کن موقع امتحانات مدرسه هم بود با اون قیافه باید میرفتم امتحان میدادم

مدیر انجمن طبیعت و حیات وحش
    مدیر سایت گالری عکس

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    10572
    این حشره کوچک که شبیه مورچه است و در شرق آسیا به نام «سوسک» شناخته شده، نه نیش می*زند و نه گاز میگیرد، بلکه در هنگام احساس خطر نوعی ترکیب سمی و محرک به نام «پدرین» ترشح میکند که باعث ایجاد زخم*های تاول*گونه پوستی و چشمی میشود.

به گزارش ايسنا دکتر عباس درجانی، متخصص پوست درباره این حشره گفت: این بیماری به نامهای «درماتیت پدروس» یا «داراکولا» خوانده میشود و یک درماتیت تماسی تحریکی است که در اثر تماس پوست با سم حشره پدروس ایجاد میگردد. درماتیت فوق به علت تظاهر و نمای خطی به «درماتیت خطی» و در استان*های شمالی کشور به «دراکولا» موسوم است.

این متخصص پوست با بیان اینکه حشرات بیماریزا از جنس پدروس، به تعداد فراوان در فصول گرم سال در استانهای شمالی کشوریافت میشوند، اظهار کرد: بدون شک بروز درماتیت پدروس در فصول فوق در میان ساکنین این استانها و مسافرانی که برای استفاده از مواهب طبیعی به این مناطق مراجعه میکنند، شایع است. این بیماری در هر دو جنس، در هر سنی و با هر موقعیت اجتماعی دیده میشود و در ماههای اردیبهشت تا آبان (خصوصا ماه*های خرداد و تیر) شایع*تر است.

دکتر درجانی با اشاره به عامل این بیماری افزود: تاکنون حدود 600 گونه از این حشره مورد شناسایی قرار گرفته است که 30 گونه از آن در صورت قرار گرفتن روی پوست انسان موجب بیماری میشود.

این متخصص پوست در ادامه گفت: در یک بررسی تحقیقاتی در شمال کشور، سه گونه از جنس پدروس مورد شناسایی قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه بیماری مذکور در دو فرم خفیف و شدید دیده میشود، افزود: در نوع خفیف سوزش و خارش همراه با قرمزی پوست دیده میشود، در حالی که در موارد شدید علاوه بر این علائم، وزیکولها و پوستولهای کوچک و گاها زخمهای سطحی تظاهر مینماید.

دکتر درجانی تصریح کرد: دراکولا ممکن است در یک محل و یا در چند ناحیه پدیدار شود که حالت اخیر میتواند ناشی از تماس دستهای آلوده به سم حشره با چند ناحیه باشد.

وی با بیان اینکه بهبود دراکولا 7 تا 14 روز طول میکشد، گفت: این عارضه در برخی مواقع همراه با پوست ریزی و گاها لکه*های قهوه*ای رنگ است و امکان دارد آثارش برای مدتهای طولانی بر روی سطح بدن باقی بماند.

دکتر درجانی در ادامه خاطرنشان کرد: گاهی علاوه بر پوست، چشمها نیز گرفتار میشوند که ممکن است ناشی از تماس مستقیم حشره و سم آن و یا تماس دست*های آلوده به سم حشره باشد. گرفتاری چشم به صورت سوزش، خارش و قرمزی چشم مشخص میشود اگرچه گرفتاری چشمی ممکن است به صورت بلغاریت، کونژیکتیویت، ایرتیس، کموزیس بروز نماید.

وی محیط زیست این حشرات را بیرون از منازل و اماکن بیان کرد و افزود: استفاده از حشره کشهای شیمیایی با توجه به وسعت محیط زیست این حشرات و اثرات سوء بر روی حشرات مفید دیگر و محیط زیست، امری غیرممکن است.

دکتر درجانی استفاده از تورهای مناسب برای درب و پنجره*های منازل و پشه*بند در جنگل* و تفرجگاه*ها، استفاده از لامپهای با نور کم و خودداری از روشن کردن تمام لامپهای منازل، از بین بردن علفهای هرز و دیگر گیاهان، جمع*آوری مواد پوسیده از اطراف منازل مسکونی، بررسی لباسهای خشک شده در بالکنها و حیاط منازل و انتقال آنها به داخل، خودداری از تماس مستقیم با حشرات خصوصا کشاورزان و افرادی که در مزارع، باغها و تفریحگاه*ها به تفریح و گردش میپردازند و نیز خودداری از کشتن حشره در سطح بدن که مانع خروج سم پدرین و ایجاد درماتیت پدروس میشود را از راه*های پیشگیری از این حشره بیان کرد.

وی در پایان شستشوی فوری دستهای آلوده و محل تماس پوست با سم «پدرین» با آب، آب و صابون، الکل، گلاب، استفاده از کرمهای ضد خارش مثل کالامین یا کورتیکواسترویید موضعی و یا ترکیب این دو، شستشو با محلولهای ضد عفونی کننده مثل سرم فیزیولوژی و بتادین رقیق در صورت وجود ارزویون و ترشح، استفاده از آنتی هیستامین و مسکن در صورت وجود خارش و درد، استفاده از آنتی بیوتیک موضعی و یا سیستمیک در صورت عفونت ثانویه، استفاده از نرم کننده در خشکی پوست که ممکن است بعد از بهبودی درماتیت به مدت طولانی ادامه یابد را از راه های درمان دراکولا عنوان کرد.

همیشه و در همه حال به طبیعت احترام بگذاریم و حق زندگی برای حیوانات را هم محترم بشماریم​

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    14886
    نقل قول نوشته اصلی توسط sepideh نمایش پست ها
    جدی ؟ تا حالا نشنیدم شستن زخم با آب دریا تاثیر داشته باشه . چه تاثیری داره ؟ من فقط میدونم همون لحظه باید سریع شسته بشه که سمش پاک شه. اگه دیر اقدام کنیم پوست میسوزه

فقط یادمه برای سوختگی پوست دکتر یه پماد سوختگی داد که بدتر میکرد دردش رو و یه محلول (که دقیقا یادم نیست فکر کنم الکل سفید بود ) که نجاتم داد فقط با همون محلول زخم بی حس میشد و درد واسه چند ساعت از بین میرفت . خیلی خاطره بدی بود دکتر گفته بود 2 بار در روز من روزی 10 بار محلول رو میزدم ایشالا این بلا سر هیچکی نیاد ، خیلی بده ..

درود بر خانم ، سپیده
    خدمت دوستان عرض کردم این روش کاملا تجربیست بدون مدرک و سند
    همون جور که خودتون مبتلا شدید به این عارضه مستحضرید که طول درمانش تقریبا 10 روزه ، و داروها فقط برای تسکینند و طبق گفته شما بعضا بدتر هم میکنند ،ولی شستشو با آب دریا ظرف مدت 2تا3 روز مشکل رو برطرف میکنه،
    از این روش برای دشمناتون استفاده کنید اگر بدتر شدند دل شما خنکتر میشه

اگر هم مفید بود یه لایک طلب بنده حقیر

همکار قدیمی ( معاون انجمن فنچ )

نوع حیوان خانگی
    فنچ // مرغ عشق // سهره // قناری
    شماره عضویت
    12291
    دراکولا همونیه ک جای نیشش مثل دونه های تسبیح ، قطاری روی پوست اثر میذاره ؟؟؟
    منم توی لاهیجان و روستاهای اطراف ( کابیجار ) زیاد شنیدم ک اگه دراکولا نیش زد ، فورا باید با آب دریا محل نیش رو شست .
    خداروشکر تا حالا قسمتمون نشده تا نیشش رو تجربه کنیم . اگه تجربه میکردم ، حتما با آب دریا میشستم و الان خدمتتون عرض میکردم ک اثری داره یا نه .
    ولی در کل ، منم شنیدم ک آب دریا تاثیر داره

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)