قدرت پروتئین ها
پروتئین ها با چندین کارکرد
همانطورکه می دانید پروتئین ها نقش بسیار مهمی در رژیم غذایی گوشتخواران دارند. از وظایف پروتئین در بدن می توان به ترمیم و ساخت ماهیچه ها و سایر بافت های بدن٬ تولیدسلول های جدید پوست و رشد موها اشاره کرد. همچنین پروتئین ها به تولید هورمون ها وآنزیم ها -که برای عملکرد مناسب بدن ضروری اند- کمک می کند. آن ها انرژی زا بوده وباعث قوی شدن سیستم ایمنی بدن می شوند.
پروتئین ها از آمینو اسید تشکیل می شوند. سگ ها برای ساخت پروتئین های ضروری خود به 22 نوع آمینو اسید نیاز دارند. بدن سگ قادر به ساخت نیمی از این آمینو اسید ها است و بقیه ی آن توسط غذای روزانه ی حیوان تامین می شود. به این آمینو اسید ها که بدن قادر به ساخت آن ها نیست آمینو اسید ضروری می گویند. کمبود هر یک از این آمینو اسید های ضروری منجر به بروز مشکلات سلامتی در سگ می شود.پروتئین مورد نیاز
پروتئین ها در گوشت٬ تخم مرغ٬ محصولات لبنی٬ غلات و حبوبات یافت می شوند. پروتئین ها مانند چربی در بدن ذخیره نمی شوند٬ در نتیجه باید در رژیم غذایی روزانه سگ وجود داشته باشند. مقدار پروتئین مورد نیاز هر سگ به سن و میزان فعالیتش بستگی دارد. سگ هایی که فعالیت زیادی دارند (سگ های شکاری٬ سورتمه٬ جستجوگر و نجات) روزانه به مقدار پروتئین بیشتری نسبت به سگی با فعالیت کم نیاز دارند. همچنین سگ های باردار وشیرده برای تامین نیاز های بدن٬ سگ های بیمار و آسیب دیده برای بهبود یافتن و نژادهای بزرگ برای حفظ ماهیچه ها به پروتئین بیشتری نیاز دارند. با افزایش سن حیوان نیاز او به پروتئین کاهش می یابد٬ اما همچنان وجود آن لازم و ضروری است. اگر پروتئین دریافتی بیش از نیاز بدن باشد٬ مقدار اضافی آن توسط ادرار از بدن خارج میشود. اگر سگ برای یک دوره ی طولانی بیش از حد پروتئین دریافت کند٬ این پروتئین اضافی می تواند مانند چربی در بدن ذخیره شود. در صورت تغذیه سگ با پروتئین کم٬ علائمی مانند ضعف٬ کاهش وزن٬ و پوشش خشن و کم حجم آشکار خواهد شد.انتخاب کیفیت غذا
درصد پروتئین موجود در غذا در جدولی در پشت بسته ی غذای سگ ثبت شده است. درصد بالای پروتئین الزاما به این معنا نیست که سگ شما غذای بهتری دریافت می کند٬ چرا که ممکن است همه ی پروتئین موجود در محصول قابل هضم نباشد. به عنوان یک راه حل بهتر برای پیدا کردن غذای با کیفیت سگ٬ باید به لیست موجود بر روی بسته و به منبع پروتئین توجه کنید. منبعپ روتئین باید شامل : مرغ٬ گوشت گاو٬ تخم مرغ٬ بره و غذاهای گوشتی باشد. غذا های گوشتی از گرفتن آب گوشت (جدا کردن آب و چربی از گوشت) و فشرده کردن آن به وجود آمده و سرشاراز پروتئین هستند.
اگرسگ شما به پروتئین خاصی نیاز دارد از دامپزشک خود در این رابطه راهنمایی بخواهید. غذای با کیفیت سگ یک یا دو منبع پروتئین دارد و مقدار آن 20-25% می باشد. ظاهر و مقدار فعالیت سگ بهترین نشانه برای تشخیص مناسب بودن مقدار پروتئین٬ ویتامین٬ مواد معدنی و... درغذا است. اگر سگ تغذیه ی سالمی داشته باشد٬ پوشش درخشان و سالم و چشمانی براق خواهد داشت و بسیار فعال و همیشه آماده ی بازی خواهد بود٬ سپس نوبت به غذای سگ می رسد تا وظیفه اش را انجام بدهد.

ترجمه: sarvenaz
مطلب اختصاصی میهن پت