نارسایی کلیه
خرگوش ها ، مانند انسان ، از نارسایی کلیوی رنج می برند. این بیماری باعث تولید ادرار کمتر و از دست دادن آب بدن یا کم آبی می شود.
دو نوع نارسایی کلیوی وجود دارد : حاد و مزمن .
نارسایی حاد کلیه ممکن است به طور ناگهانی به دلیل تجمع مواد سمی در کلیه ها رخ دهد، و یا نتیجه عدم تعادل الکترولیتی بدن باشد.
از سوی دیگر، نارسایی مزمن کلیه به آرامی در خرگوش پیشرفت می کند و گاهی اوقات در طول چند ماه نشانه ها ی افسردگی و ناتوانی در خوردن، تب، اسهال، تشنج، عدم وجود مدفوع یا ناتوانی در تولید مدفوع، عوارض قلبی ( اغلب در موارد نارسایی کلیوی حاد ) کلیه دردناک یا حساس به لمس ( زمانی که علل نارسایی مزمن و حاد کلیه در خرگوش متنوع است)؛
نارسایی کلیوی حاد، ممکن است از شوک، آسیب ، استرس شدید، سکته مغزی ، نارسایی قلبی و عفونت خون بوجود می آیند.
همچنین، انسداد ادراری یا عفونت ادراری که به لگن خرگوش گسترش یافته می تواند به صورت مزمن و یا حاد ، نارسایی کلیه در خرگوش ها را به همراه داشته باشد. پیری و دیابت برخی از علل شایع دیگر برای بیماری می باشد.
تشخیص
برای تشخیص نارسایی کلیه، در اولین معاینه دامپزشک باید سایر علل بالقوه برای علائم موجود در خرگوش را رد کند که شامل لنفوم ، آبسه، یا انواع دیگر عفونت کلیه هستند و همچنین اگر چه نادر است، ولی کیست در کلیه ها نیز می تواند باعث علائم ذکر شده شود.
تست های آزمایشگاهی در خرگوش ممکن است سطح بالایی از الکترولیت ها، از جمله پتاسیم و یا مواد مغذی مانند کلسیم را نشان دهد و ممکن است کلیه ها ی حیوان به درستی قادر به دفع این مواد نباشد. رادیو گرافی و سیتی اسکن و یا امواج فراصوت ممکن است در خرگوش منجر به آشکار شدن سنگ کلیه و مثانه با منبع درد مشترک شود.
درمان
به طور کلی خرگوش به صورت سرپایی درمان می شود. با این حال، اگر نارسایی کلیوی حاد وجود داشته باشد، برای جلوگیری از آسیب های بیشتر به کلیه ها تعادل مایعات بدن ضروری است. مایعات معمولا داخل وریدی تجویز شده، هر چند دامپزشک نیز ممکن است اضافه کردن سبزیجات تازه به رژیم غذایی برای آبرسانی به بدن خرگوش را توصیه کند.
اگر دامپزشک تجویز گلیکوپروتئین را برای خرگوش توصیه کند به این دلیل است که به جلوگیری از کم خونی یا کمبود تعداد سلول های قرمز خون کمک کند.
مدیریت درمان
استراحت زیاد، رژیم غذایی مناسب و مصرف کافی آب تازه و سبزی جهت پیشگیری حیاتی است.
حتی اشکال مزمن نارسایی کلیوی را می توان با با پیروی از دستورالعمل دامپزشک و آوردن خرگوش برای مراقبت های پیگیرانه نزد دامپزشک حذف نمود، هر چند خرگوش های پیرتر کمتر بهبود می یابند. همچنین، خرگوش در معرض خطر مشکلات کلیوی باید از موادی که ممکن است برای کلیه ها مضر باشد از جمله داروهای ضد التهابی غیر استروئید اجتناب کند.