اختلالات چشم پرندگان
پرنده ها می تواند از بسیاری از بیماری های مختلف چشم رنج ببرند. آسیبهای چشمی میتواند بدلیل حجوم عفونت ها به این منطقه باشد ،. گاهی اوقات، علائم اختلالات دیگر بیماری زیر بنایی برای عفونت های چشمی باشد. بنابراین، اگر پرنده شما دارای عفونت چشم است ، آن را باید جدی گرفته و باید با یک دامپزشک برای درمان عفونت مشورت کنید.


نشانه ها وانواع


در اختلالات چشمی التهاب ملتحمه، شایع است، معمولا توسط باکتری ایجاد می شود و می تواند به عنوان پلک قرمز و متورم شناخته می شود و ممکن است پرنده به نورحساس شود. ورم ملتحمه نیز نشانه ای بسیاری دارد از مشکلات دیگر، میتوان به عفونت های تنفسی اشاره کرد .
یووئیت باعث التهاب قسمت های داخلی، چشم. شود با این حال، معمولا با علائم سایر بیماری های داخلی در پرنده همراه است. این اختلال به طور خاص باید به سرعت درمان شود برای جلوگیری ازتشکیل آب مروارید .
آب مروارید در چشم پرنده زمانی توسعه میابد که پرنده دچار کمبود ویتامین E شود، عفونت با بیماری آنسفالومیلیت ، از قرار گرفتن پرند در معرض مداوم برخی از چراغ های مصنوعی امکان دارد به وجود آید.
بیماری مارک یک نوع خاص از اختلال چشم است که توسط یک عفونت ویروسی ایجاد می شود. این وضعیت ی می تواند به شکل نامنظم ایجاد شود، از مشکلات این بیماری میوان به عنبیه کوری، سرطان اشاره کرد . با واکسیناسیون می تواند از وقوع این اختلال چشم جلوگیری کرد. با این حال، یک پرنده که در حال حاضر با این ویروس آلوده شده ، قابل درمان نیست .
آبله پرندگان یکی دیگر از اختلال چشم است که در پرندگان یافت می شود ، و به علت یک عفونت ویروسی می باشد . اگر چه یک بیماری عمومی است ، علائم ابله چشم شامل تورم پلک مانند تاول زدن می باشد، وباعث از دست دادن جزئی یا کلی دید پرنده مشود . با این حال، کره چشم تحت تاثیر عفونت قرار نمی گیرد و وبعد از درمان عفونت معمولا دید پرند باز میگردد.


علت ها
بسیاری از اختلالات با عفونت های باکتریایی به عنوان مثال ، سالمونلا ناشی می شود. این باکتری خاص باعث ورم ملتحمه و ophthalmitis می شود که با التهاب با چرک در کره چشم خود را نشان می دهد- و ممکن است پرنده نابینا شود. علاوه بر این، سالمونلا مسری است و اغلب از پدر و مادر به پرنده از طریق ژنتیکی زرده تخم مرغ به پرنده انتقال داده می شود.

عفونت قارچی چشم نیز می تواند به اختلالات چشم پرنده منجر شود، معمولا به این دلیل از غذا کپک زده. یکی قارچ مشترک،

آسپرژیلوس ، سیستم تنفسی پرنده را آلود می کند ، همچنین می تواند مغز و چشم را نیزتحت تاثیر قراردهد . زمانی که چشم آلوده شود پلاک زرد رنگی در زیر پلک نمایان میشود چشم نیز ملتهب می شود، و اگر بدون درمان رها شود ، این عفونت می تواند آسیب شدید به چشمپرنده شما وارد کند .
کمبود ویتامین یکی دیگر از علت اختلالات چشم در پرندگان است . به عنوان مثال، کمبود ویتامین E در پدر و مادر می تواند منجر به تولد یک جوجه کور شود. و ویتامین A برای رنگ مناسب و اشک از چشم ها مورد نیاز است. برای جلوگیری از چنین کمبودهایی ، می توانید از مولتی ویتامین ها قبل از تخم گذاری پرند استفاده کنید.درمان
اگر علائم پرنده شما یکی از این مواردی که اشاره شده باشد باید سریع به دامپزشک مراجعه کنید هر گونه اختلال چشم - مانند چشم نزدیک، متورم، قرمزی، تخلیه ماده چشمی، و یا چشمک زدن بیش از حد معمول -. قطره های چشمی آنتی بیوتیک و یا داروهای دیگر می تواند در برخورد با اختلالات چشم در مراحل اولیه کمک کند.

ممانعت یا پیشگیری
پیشگیری از اختلالات گفته شده در پرنده بهتر از درمان می باشد . اما، مداخله به موقع پزشکی می تواند پرنده را از درد و رنج، و همچنین هر گونه آسیب جدی چشم را نجات دهد.

مترجم:fcom
باتشکر از :armin1
منبع:http://mihanpet.ir